head

Tłuste włosy – jak sobie poradzić z szybko przetłuszczającymi się włosami bez zbędnej chemii?

Naturalne sposoby na szybko przetłuszczające się włosy
Suren Bahidska Suren Bahidska
Dziennikarka, doradca d/s zdrowia
Temat: Złagodzenie objawów trądzika, poprawa stanu skóry i włosów

Za nadmierne przetłuszczanie się włosów mogą być odpowiedzialne czynniki genetyczne, choroby skórne, niezdrowa dieta, nieodpowiednie kosmetyki, lecz również niewłaściwa pielęgnacja włosów. Tłuste włosy wymagają specjalnego traktowania. Efektem nieprawidłowej pielęgnacji włosów może być błędne koło: wysuszamy włosy, by nie były tłuste powodując w ten sposób wydzielanie jeszcze większej ilości łoju -  sebum. Pokażemy Ci, jak w naturalny sposób złagodzić nadmierne przetłuszczanie się włosów.

Naturalne mydło do włosów

W przeciwieństwie do zwykłych szamponów, mydła do włosów oraz szampony mydlane nie zawierają szkodliwych SLS lub SLES. Za tworzenie piany odpowiadają w przypadku tych mydeł nie agresywne składniki chemiczne, lecz olej kokosowy, który nawilża skórę głowy, odżywia rozdwojone końcówki włosów i nadaje włosom blask. Olej rycynowy starannie usuwa zanieczyszczenia i bakterie, natomiast oliwa z oliwek pomaga w przypadku egzemy i łuszczycy.

Blask i ograniczenie przetłuszczania się włosów

Ocet lub sok z cytryny mogą być również pomocne. Aby przygotowpłukankę do włosów, wymieszaj ocet jabłkowy lub sok z cytryny z wodą w stosunku  1:2 lub 2:2. Dokładnie opłukaj włosy letnią wodą, ponieważ gorąca woda wysusza zarówno włosy, jak i skórę głowy. Twoje włosy nabiorą pięknego połysku i będą się mniej przetłuszczać.

Czarna herbata dla brunetek, rumianek dla blondynek

Taniny zawarte w herbacie działają ściągająco na pory ograniczając w ten sposób produkcję sebum. Przygotuj napar dostosowany do koloru Twoich włosów: czarna herbata zalecana jest do włosów ciemnych i nadaje im ciepłe refleksy. Dla jasnych włosów zastosuj napar z rumianku. Opłukaj włosy naparem, a następnie letnią wodą.

Olejek rozmarynowy

W przypadku tłustych włosów dodaj kilka kropli olejku rozmarynowego do swojego szamponu a następnie umyj nim włosy. Olejek rozmarynowy ściąga pory regulując produkcję sebum.

Dodatkowa wskazówka: Oczyść szczotkę do włosów. Regularnie usuwaj włosy z grzebienia i szczotki do włosów. Możesz również skorzystać z pomocy odkurzacza. Włosie szczotki i grzebienie odkażaj pastą przygotowaną z sody oczyszczonej i wody.

Powiązane artykuły

Społeczność

NOWOŚCI Z BLOGA

phone

Porady zdrowotne bezpośrednio na Twój adres e-mail: chcesz żyć świadomie i zdrowo zgłoś się po odbiór nowości z bloga.