head

Tymianek i jego lecznicze właściwości| Do czego go używamy?

Tymianek to przyprawa o cudownych właściwościach leczniczych. Łagodzi ból głowy oraz objawy przeziębienia, jest znakomitym środkiem dezynfekującym i oczyszczającym. Poznaj inne właściwości lecznicze tymianku!
Eva Macpherson Eva Macpherson
Specjalista w dziedzinie medycyny naturalnej, doradca żywieniowy

Google+
Temat: Zioła

Tymianek to bardzo popularna przyprawa od wieków stosowana w naszych kuchniach do przyprawiania różnych dań. Jednak największą zaletą tymianku są jego cenne właściwości lecznicze oraz to, że może być doskonałym rozwiązaniem na mnóstwo różnych problemów zdrowotnych. Tymianek rośnie niemal w całej Europie, w medycynie ludowej wykorzystuje się świeże lub suszone kwiaty i listki. Tymianek jest bogatym źródłem błonnika, zawiera dużo  białka, aminokwasy, tryptofan, który decyduje o naszym nastroju, cynk, mangan i miedź. Ponadto zawiera mnóstwo witamin m.in. A, B1, B2, B3, B5, B6 i C, ale swoje cenne właściwości  zawdzięcza tymianek przede wszystkim zawartości specjalnych olejków eterycznych.

Do czego jest dobry tymianek?

Tymianek ma  silne działanie bakteriobójcze, dzięki czemu może być wykorzystywany w leczeniu różnych infekcji bakteryjnych. Doskonale łagodzi objawy przeziębienia i dolegliwości związane z zakażeniem górnych dróg oddechowych oraz oczyszcza zakatarzony nos. Żucie liści tymianku  pomoże pozbyć się kaszlu i  rozpuszcza śluz. Tymianek jest skuteczny w walce z drożdżakami, szczególnie Candida albicans. Ponadto obniża wysokie ciśnienie tętnicze krwi, pomaga w walce z anemią, przyspiesza gojenie się ran. Tymianek działa rozkurczowo, w związku z tym może być pomocny przy bólach miesiączkowych, skurczach jelit, jak również może złagodzić napięciowy ból głowy lub migrenę. Zawiera tryptofan, którego olejki eteryczne są doskonałym środkiem poprawiającym nastrój i działają przeciwdepresyjnie. Pomaga przy zaburzeniach snu- wystarczy rozetrzeć w dłoniach listki tymianku i wdychać uwalniające się esencje.

Tymianek do stosowania zewnętrznego

Przygotuj napar z tymianku i stosuj go do pielęgnacji zapalonej skóry lub skóry z wypryskamipomaga również w leczeniu mniejszych zadrapań i w przypadku ukąszenia owadów. Płukanka z tymianku pomoże włosom przetłuszczających się z łupieżem.

Doskonały do oczyszczania

Doskonale wspiera trawienie, oczyszcza jelita i drogi moczowe oraz poprawi apetyt. Zawarte w tymianku składniki skutecznie usuwają pasożyty  i złogi zalegające w jelicie grubym, ponadto wspiera proces naturalnego oczyszczania organizmu i ułatwia odchudzanie. Tymianek dzięki właściwościom antyoksydacyjnym  skutecznie wzmacnia układ odpornościowy, wiąże wolne rodniki, które są odpowiedzialne za powstawanie nowotworów, stanów zapalmych, chorób sercowo-naczyniowych oraz może pomóc  w zapobieganiu i leczeniu raka jelita grubego.

 Źródło:

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22313307

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3074903/

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17209812

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25379783

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/8698668

 

 

 

 

 

 

 

 

Powiązane artykuły

chmura etykiet

Społeczność

NOWOŚCI Z BLOGA

phone

Porady zdrowotne bezpośrednio na Twój adres e-mail: chcesz żyć świadomie i zdrowo zgłoś się po odbiór nowości z bloga.