head

Rumianek dobry na przeziębienie | W jaki sposób chroni nasze zdrowie?

Rumianek dobry na przeziębienie | W jakich jeszcze dolegliwościach zalecany jest rumianek?
Eva Macpherson Eva Macpherson
Specjalista w dziedzinie medycyny naturalnej, doradca żywieniowy
Temat: Zioła

Jeśli cierpisz na jakąkolwiek chorobę układu oddechowego, pij herbatę z rumianku lub stosuj parowe inhalacje z zastosowaniem rumianku: obydwa sposoby mogą bardzo skutecznie złagodzić nieprzyjemne objawy. Stosuj rumianek, ponieważ  to najlepsza pomoc dla naszego zdrowia. Oprócz tego, że pomaga na przeziębienie, ma mnóstwo innych cennych właściwości zdrowotnych.

Katar, dreszcze, ból oraz suchość w gardle, zatkany nos, flegma, gorączka, częste ataki kaszlu, bóle mięśni i stawów  -  to najczęstsze objawy grypy  i przeziębienia, które są bardzo nieprzyjemne i uciążliwe dla chorego. Działa przeciwzapalnie i kojąco, może być wykorzystywany np. do inhalacji przy katarze, rumianek należy zaparzać pod przykryciem, ponieważ cenny olejek eteryczny uwalnia się po zalaniu go wrzątkiem.

W jaki sposób rumianek może nam pomóc?

Rumianek pospolity od wieków znany jest jako roślina lecznicza. Wykorzystywano go przede wszystkim w celu złagodzenia dolegliwości układu oddechowego. Dzięki temu, że rumianek wspaniale oczyszcza organizm i ma właściwości przeciwzapalne herbatka przygotowana z tej rośliny  może skutecznie zwalczać ból gardła. W okresie przeziębienia warto po rumianek sięgać codziennie, ponieważ ma cudowne właściwości przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe. Herbatka rumiankowa pomaga w obniżeniu gorączki, ponadto rumianek jest świetnym antyoksydantem, zwiększa odporność organizmu na infekcję wirusową, dlatego więc jest doskonałym lekiem na grypę i przeziębienie. W czasie choroby warto pić codziennie 2 filiżanki herbatki rumiankowej, pomaga w obniżeniu gorączki i poprawi ogólny stan zdrowia, jedną filiżankę herbatki z rumianku można pić również profilaktycznie, aby wzmocnić organizm i zapobiec przeziębieniu.

Inhalacje z rumianku

Do inhalacji rumiankiem można stosować zarówno herbatkę, jak i olejek eteryczny. Parowa inhalacja może idealnie pomóc zwalczyć wodnisty katar i uczucie zatkania nosa, rozpuści flegmę zalegającą w układzie oddechowym i zatokach. Łagodzi stany zapalne (gardło, oczy, uszy). Rumianek jest w stanie zniszczyć szkodliwe mikroorganizmy nawet poprzez inhalacje, dlatego w znacznym stopniu przyczynia się do zwalczania infekcji. Według naukowców Case Western Reserve University https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2995283/, inhalacja z rumianku to niezmiernie skuteczna metoda walki z przeziębieniem. Można je wykonywać  nawet kilka razy dziennie, ale najlepsze efekty przynosi wieczorne co najmniej pięć -minutowe stosowanie parówki z rumianku. Dodatkowo warto tuż przed snem wypić filiżankę ciepłego naparu rumiankowego z miodem. Po inhalacji należy pozostać przynajmniej godzinę w ciepłym pomieszczeniu!

Na co jest dobry rumianek?

Tak jak wiele innych ziół również rumianek ma mnóstwo właściwości leczniczych. Oprócz tego, że jest niezmiernie skuteczny w leczeniu dróg oddechowych, może być z powodzeniem stosowany jako środek na uspokojenie i lek na bezsenność. Rumianek to najlepsze zioło na skurcze układu pokarmowego i bolesne miesiączki. Ponadto rumianek doskonale oczyszcza nasz organizm ze szkodliwych substancji, przyczynia się do zmniejszenia stanu zapalnego jelita grubego, wzdęć i innych problemów trawiennychZewnętrznie stosuje się go przy stanach zapalnych skóry i błon śluzowych, pomoże także przy owrzodzeniach, oparzeniach, przyspiesza gojenie się drobnych ran, sprawdza się również w leczeniu objawów ukąszenia owadów, jak również łagodzi podrażnienia, sprawdza się przy pieluszkowym zapaleniu skóry.

Źródła:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2995283/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmedhealth/PMH0072726/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16628544

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25176245

Powiązane artykuły

chmura etykiet

Społeczność

NOWOŚCI Z BLOGA

phone

Porady zdrowotne bezpośrednio na Twój adres e-mail: chcesz żyć świadomie i zdrowo zgłoś się po odbiór nowości z bloga.