head

Pieprz: średniowieczny skarb w kolorze hebanowej czerni

Właściwości pieprzu | Dlaczego warto go spożywać?
Eva Macpherson Eva Macpherson
Specjalista w dziedzinie medycyny naturalnej, doradca żywieniowy
Temat: Zioła

W czasach prehistorycznych i w średniowieczu pieprz był tak cenny, że używano go jako środka płatniczego. Dziś jest podstawową przyprawą w każdej kuchni, znany i ceniony głównie za swój wyraźny, pikantny smak, zwróćmy jednak uwagę na jego prozdrowotne walory!

Pieprz czarny zwany jest królem wszystkich przypraw, swój ostry smak zawdzięcza piperynie,  która oprócz tego ma silne właściwości lecznicze.

Reguluje poziom cholesterolu we krwi

Pieprz czarny dzięki wysokiej zawartości fenoli jest silnym antyoksydantem, zawiera mnóstwo cennych witamin i składników mineralnych m.in. witaminy C i K, żelazo, mangan, błonnik, wapń, żelazo, magnez oraz amid kwasowy - piperynę, której zawdzięcza ostry smak i korzenny aromat. Ponadto piperyna wzmaga wydzielanie soków trawiennych, przyspieszając w ten sposób spalanie tkanki tłuszczowej. Na podstawie badań, opublikowanych w „Journal of Food and Agricultural Chemistry ”, piperyna  pozytywnie wpływa na poziom cholesterolu we krwi.

Poprawia trawienie

Pieprz korzystnie wpływa na procesy trawienne, wspomaga metabolizm, wzmaga wydzielanie śliny i soków trawiennych oraz wzmacnia wątrobę i pęcherzyk żółciowy. Stymulując kubki smakowe, zwiększa wydzielanie żółci, co jest niezbędne do  prawidłowego przebiegu procesu trawienia, jeśli bowiem żołądek nie wytwarza wystarczającej ilości żółci, pojawiają się poważne problemy trawienne. Niedostatecznie strawiony pokarm zalega w żołądku i zaczyna być doskonałą pożywką dla bakterii, które mogą być przyczyną wzdęć, biegunki lub zaparć.

Działa moczopędnie

Pieprz to również doskonały środek oczyszczający. Podczas przygotowywania posiłków powinniśmy zwracać szczególną uwagę przede wszystkim na przyprawy, które do nich dodajemy: w przypadku przesolenia smak potrawy wyrównamy pieprzem, sól jak wiadomo zatrzymuje wodę, a pieprz dzięki temu, że działa moczopędnie i napotnie,  poziom ten doskonale stabilizuje. Te właściwości powodują, że pieprz doskonale wspomaga proces oczyszczania organizmu z nagromadzonych substancji toksycznych. Pieprz czarny wpiera pracę wątroby, dzięki temu  może być pomocny podczas kuracji oczyszczającej. 

Powiązane artykuły

chmura etykiet

Społeczność

NOWOŚCI Z BLOGA

phone

Porady zdrowotne bezpośrednio na Twój adres e-mail: chcesz żyć świadomie i zdrowo zgłoś się po odbiór nowości z bloga.