head

Pestki dyni w codziennej diecie: dlaczego warto je spożywać?

Pestki dyni I Ich dobroczynne właściwościnie  są skierowane nie tylko dla kobiet, ale również dla mężczyzn.
Eva Macpherson Eva Macpherson
Specjalista w dziedzinie medycyny naturalnej, doradca żywieniowy
Temat: Zioła

Dynia  z powodzeniem uprawiana jest  niemal na całym świecie, w tym również i naszym kraju, również pestki  dyni stają się coraz bardziej popularne. Oprócz tego, że są smaczną przekąską, wpływają korzystnie na zdrowie  całego organizmu.

Pestki dyni ze względu na bogate źródło cennych witamin są niezbędne do utrzymania dobrego stanu zdrowia. Są one bogate w nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6, witaminy E, C, A i B, fosfor, wapń, potas, magnez i żelazo. Filiżanka obranych nasion dyni pokrywa jedną czwartą zalecanego dziennego spożycia błonnika i prawie jedną czwartą zalecanego dziennego spożycia białka.

Pestki dyni obniżają stres

Jesteś niespokojny, zdenerwowany, przygnębiony - sięgnij po pestki dyni, pomogą rozwiązać Twoje problemy. Zawierają znaczną  ilość tryptofanu najistotniejszego aminokwasu, który jest niezbędny do wytwarzania hormonów - serotoniny i melatoniny – oddziałujących na dobry nastrój.

Oczyszczają organizm i poprawiają trawienie

Doskonałe właściwości alkalizujące i oczyszczające zawdzięczają głównie wysokiej zawartości błonnika. Pestki dyni wspomagają eliminację nagromadzonych złogów z przewodu pokarmowego. Oprócz tego, że oczyszczają jelita, doskonale wpływają na lepszą perystaltykę jelit, pomocne są ponadto w walce z pasożytami. Pestki dyni są źródłem łatwo przyswajalnego białka, które stabilizuje poziom cukru we krwi, co może pomóc w zapobieganiu i łagodzeniu objawów cukrzycy.

Zapobiegają problemom z prostatą

Jedna filiżanka pestek dyni pokryje jedną piątą zalecanego dziennego spożycia cynku, dzięki zawartości fitosteroli ich regularne spożywanie może znacznie złagodzić  zaburzenia powiększenia prostaty, a także może pomóc w zapobieganiu przerostu prostaty i powstawanie raka prostaty. Nasiona dyni mogą również wpływać na ilość spermy oraz zwiększyć  libido u mężczyzn. Ponieważ blokują wytwarzanie dihydrotestosteronu (DHT), mogą być również skuteczne w walce z wypadaniem włosów.

W profilaktyce chorób serca

Nasiona dyni są doskonałym lekarstwem na choroby sercowo- naczyniowe: obniżają LDL (zły cholesterol), zawarte w nich kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6 pomagają  zmniejszyć ryzyko wystąpienia miażdżycy, a także obniżyć wysokie ciśnienie krwi. Warto spożywać ich jak najwięcej, ponieważ mogą pomóc w niwelowaniu stanów zapalnych np. Kręgosłupa czy stawów. Dodatkowo pestki dyni mają silne właściwości antybakteryjne, przeciwgrzybicze i przeciwwirusowe.

Odchudzanie z pestkami dyni

Zarówno dynia, jak i pestki dyni mają mało kalorii, ale za to wiele wartości odżywczych, mogą więc stanowić idealny składnik diety osób dbających o linię. Łuskanie pestek dyni w ciągu dnia sprawia, że czujemy przypływ energii przez długie godziny. Już garść pestek wystarczy, by zaspokoić głód, nie obciążając organizmu.

Przypisy

 

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3296918/

http://www.environment.si/data/bibliografija/2011/55_2011.pdf

https://www.cambridge.org/core/services/aop-cambridge-core/content/view/S0954422410000107

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16822218


 

 

Powiązane artykuły

chmura etykiet

Społeczność

NOWOŚCI Z BLOGA

phone

Porady zdrowotne bezpośrednio na Twój adres e-mail: chcesz żyć świadomie i zdrowo zgłoś się po odbiór nowości z bloga.