head

Oregano: aromatyczna roślina lecznicza

Oregano: aromatyczna roślina lecznicza
Eva Macpherson Eva Macpherson
Specjalista w dziedzinie medycyny naturalnej, doradca żywieniowy
Temat: Zioła

 

Oregano jet bardzo często używane w medycynie chińskiej, Egipcjanie zalecali jego stosowanie między innymi w gorączkach i kaszlu, Grecy używali tej przyprawy  do robienia okładów na rany zdobyte w walce. Odkryjmy, w czym tkwi sekret aromatycznego oregano!

Wysoka zawartość olejków eterycznych sprawia, że oregano ma bardzo silny, charakterystyczny zapach i smak, ale również cenne właściwości lecznicze. Poznaj unikalne właściwości tej rośliny!

Pomocny w walce z problemami trawiennymi

Oregano może skutecznie zwalczać infekcje  układu pokarmowego, w medycynie ludowej rośliny tej używano w leczeniu zespołu jelita drażliwego. Oregano skutecznie zwalcza różnego rodzaju problemy jelitowe między innymi biegunkę.

Detoksykuje organizm

Oregano oprócz tego, że wspiera układ pokarmowy, skutecznie oczyszcza organizm, usuwa złogi i substancje toksyczne nagromadzone na ściankach jelit. Oczyszcza i dezynfekuje cały układ pokarmowy, dzięki czemu może być stosowany podczas kuracji detoksykującej. Oregano nie powinno być spożywane przez kobiety w ciąży i karmiące matki.

Łagodzi  stres

Stres jest częścią codziennego życia większości z nas.  W walce ze stresem może pomóc np. herbatka z oregano, która łagodzi stres i ułatwia zasypianie, podobnie działa również olejek eteryczny z oregano, wystarczy dodać kilka kropli do parownika zawieszonego na kaloryferze!

Doskonałe na przeziębienia

Działa wspomagająco w chorobach dróg oddechowych, łagodzi kaszel, herbata z oregano leczy zapalone gardło. Składniki zawarte w tej roślinie są zdolne do niszczenia bakterii, dezynfekuje i działa na kaszel.

Działanie  przeciwbólowe

Oregano skutecznie łagodzi  ból, działa rozkurczowo – zmniejsza bóle brzucha, bóle głowy, migrenę i bóle miesiączkowe, przy tego typu dolegliwościach bardzo skutecznie działa herbatka z oregano! Olej z oregano może przynieść ulgę w chorobach reumatycznych.

Wspomaga gojenia się ran

Olejek z oregano od dawna używany był do smarowania trudno gojących się ran, ale korzystanie z niego należy wcześniej skonsultować z lekarzem lub farmaceutą, ponieważ u osób wrażliwych może wystąpić swędzenie skóry!

Działanie dezynfekujące

Oregano jest jednym z najsilniejszych środków antyseptycznych, przeciwpasożytniczych, dezynfekuje organizm, niszcząc szkodliwe bakterie. Bardzo dobrze sprawdza się w podczas schorzeń jamy ustnej, ponieważ eliminuje bakterie i wspiera organizm w walce z grzybami. Można go stosować również do pielęgnacji włosów, pomaga w leczeniu łupieżu.

 

 

Powiązane artykuły

chmura etykiet

Społeczność

NOWOŚCI Z BLOGA

phone

Porady zdrowotne bezpośrednio na Twój adres e-mail: chcesz żyć świadomie i zdrowo zgłoś się po odbiór nowości z bloga.