head

Lubisz miętową gumę do żucia?

Mięta pieprzowa: do czego jej używać?
Eva Macpherson Eva Macpherson
Specjalista w dziedzinie medycyny naturalnej, doradca żywieniowy
Temat: Zioła

Mięta pieprzowa: nie tylko jako dodatek do gum do żucia


Mięta pieprzowa zwana także miętą lekarską to zioło, które jest uprawiane i wykorzystywane w medycynie naturalnej od wielu lat, jej właściwości doceniano już w starożytności. Ze względu na ostry smak jest czasem kojarzona z ostrą papryką. To aromatyczne, smaczne zioło ma szerokie zastosowanie w przemyśle spożywczym, między innymi do produkcji gumy do żucia. Jednak mięta to nie tylko sposób na doskonałe odświeżenie oddechu, znana i ceniona jest głównie za swoje liczne właściwości lecznicze. To nie przypadek, że jej walory docenili już w starożytnym Egipcie, Grecji i Rzymie.

Na co jest dobra mięta pieprzowa?

Liście mięty pieprzowej oprócz olejku eterycznego, mentolu – którego zawartość jest prawie pięćdziesiąt procent, zawierają także wiele innych cennych substancji. Żucie świeżych liści mięty pieprzowej i choć mają ostry smak, doskonale chronią błonę śluzową żołądka, a więc mięta może być wykorzystywana na przykład w leczeniu zespołu jelita drażliwego (IBS)

Wywar z mięty pieprzowej relaksuje mięśnie gładkie, łagodząc jednocześnie niestrawność, wymioty lub mdłości związane z podróżowaniem, te właściwości mogą więc wykorzystać osoby z chorobą lokomocyjną, wrażliwe na dłuższe podróżowanie samochodem, samolotem. Ponadto, zawarte w listkach mięty olejki eteryczne są odpowiedzialne za pobudzanie przepływu żółci, wspomagając w ten sposób trawienie, neutralizację szkodliwych substancji i oczyszczanie organizmu. W zastosowaniu terapeutycznym mięta zapobiega tworzeniu się kamieni żółciowych oraz łagodzi problemy związane z tą dolegliwością. Mięta pieprzowa jest bogata w taniny, co również wpływa na zmniejszenie mdłości i złagodzenie stanów zapalnych w układzie pokarmowym.

Jak stosować miętę pieprzową?

Miętę pieprzową można parzyć i przygotowywać na wiele sposobów: może być stosowana zarówno w postaci surowej, jak i suszonej, jako napar lub herbatka, niezwykłe właściwości ma pozyskiwany z mięty olejek eteryczny. Miętę należy przygotowywać w zależności od pożądanego efektu. Na problemy z żołądkiem i jelitami najlepszy jest napar i świeże liście, natomiast do dezynfekcji dróg oddechowych np. krtani i oskrzeli-dobrym wyborem są inhalacje z zastosowaniem olejków eterycznych.

Krople do nosa z wyciągiem z mięty pieprzowej doskonale łagodzą objawy alergicznego nieżytu nosa - kataru. Olejek eteryczny z mięty pieprzowej stosowany  zewnętrznie łagodzi objawy półpaśca, jak również ból sutków podczas karmienia piersią.

Jego wdychanie, podobnie jak w przypadku rozmarynu  poprawia pamięć i  pomaga zachować świeży umysł. Według ostatnich badań zawartość mentolu w mięcie pieprzowej hamuje wzrost komórek nowotworowych. Dzięki temu, że mięta pieprzowa w stanie naturalnym występuje  wielu zakątkach świata, możemy ją sobie zbierać, a także uprawiać sami. Należy zrywać listki i młode, kwitnące pędy. 

Sposób przygotowania wywaru z mięty pieprzowej

Łyżkę liści mięty pieprzowej i taką samą ilość rumianku zalać  ¼ litra wrzącej wody. Po dziesięciu minutach odcedzić, pić letnie bez żadnych dodatków.

Skuteczne rozwiązanie w przypadku braku apetytu, astmy i kaszlu.

Pij trzy razy dziennie wywar z 15 g liści i kwiatów z mięty pieprzowej,  zalej ½ litra wrzącej wody.

Źródła:

 

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21144345

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1073755/

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24100754

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17427617

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16121521

Powiązane artykuły

chmura etykiet

Społeczność

NOWOŚCI Z BLOGA

phone

Porady zdrowotne bezpośrednio na Twój adres e-mail: chcesz żyć świadomie i zdrowo zgłoś się po odbiór nowości z bloga.