head

Objawy i leczenie zespołu jelita drażliwego (IBS)

Zespół jelita drażliwego, IBS
Eva Macpherson Eva Macpherson
Specjalista w dziedzinie medycyny naturalnej, doradca żywieniowy
Temat: Zespół jelita drażliwego -IBS

Co to jest zespół jelita drażliwego?

Zespół jelita drażliwego – którego medyczna nazwa brzmi IBS – to właściwie zaburzenie układu pokarmowego, powodujące u chorego przewlekłe dolegliwości. Te chroniczne dolegliwości to wzdęcia i bóle brzucha, zaburzenia stolca, czyli naprzemiennie biegunki i zaparcia. Niestety, na zespół jelita drażliwego cierpi w naszych czasach coraz więcej osób, a jest to choroba dość uciążliwa dla chorego. Symptomy pojawiają się zazwyczaj w dzień, co nie należy do przyjemności, przecież wtedy na ogół jesteśmy w pracy. Zasadniczo zespół jelita drażliwego to dość nieszkodliwa choroba, jednak jej objawy – trwające miesiącami, w cięższych przypadkach latami, a w najgorszym razie przez całe życie – uprzykrzają choremu każdy dzień.

Zespół jelita drażliwego pojawia się na ogół w dwudziestym-trzydziestym roku życia. Warto podkreślić, że choroba jest znacznie bardziej powszechna wśród kobiet niż wśród mężczyzn.

Jakie mogą być przyczyny powstawania zespołu jelita drażliwego (IBS)?

Dokładne przyczyny IBS nie są jeszcze znane, wiemy tylko, że na rozwój choroby wpływ ma wiele czynników. Źródeł choroby szukać należy na ogół w obciążeniu fizycznym i psychicznym, oraz w nieodpowiedniej diecie. Stosując odpowiednią, zdrową dietę dużo możemy dla siebie zrobić, a nawet ewentualnie zapobiec chorobom. Czas na zmiany! Zróbmy porządek w naszej duszy, bo dopóki toczy ona wojnę z ciałem, ciało broni się przeróżnymi chorobami.

Jakie objawy może mieć zespół jelita drażliwego?

  1. Częsty ból brzucha i żołądka
  2. Ciągłe uczucie pełności
  3. Naprzemiennie biegunka i zaparcia
  4. Wzdęcia
  5. Częsty ból głowy, migreny
  6. Zaburzenia snu

Zespołowi jelita drażliwego często towarzyszą choroby psychiczne, szczególnie depresja. Niezwykle ważne jest w porę rozpocząć leczenie – zajmijmy się tym jak najwcześniej.

Skąd możemy nabrać pewności, że życie uprzykrza nam właśnie zespół jelita drażliwego (IBS)?

Jeśli zauważymy u siebie któryś z objawów choroby, warto zwrócić się do lekarza. Zażądajmy kompleksowej analizy stolca, jednocześnie zaś poddajmy się badaniu psychiatrycznemu, które odgrywa dużą rolę zarówno w rozpoznaniu, jak i leczeniu choroby.

Możliwości leczenia zespołu jelita drażliwego są naprawdę szerokie

Pierwszym – i najskuteczniejszym – krokiem w kierunku wyleczenia zespołu jelita drażliwego (IBS) może być detoksykacja organizmu. Zrozumienie znaczenia i wagi detoksykacji organizmu powinno odgrywać dużą rolę w życiu każdego człowieka! Dlaczego detoksykacja organizmu jest tak ważna? W organizmie każdego człowieka gromadzi się ogromna ilość toksyn, będących przyczyną wielu chorób. Ażeby im zapobiec warto przynajmniej dwa razy w roku przeprowadzić kurację oczyszczającą, za pomocą której możemy oczyścić organizm ze szkodliwych substancji, jakich w inny sposób organizm nie zdoła wydalić. Kuracja detoksykująca brzmi z pozoru drastycznie, ale wcale taka nie jest!  Kuracja detoksykująca może służyć nam dużą pomocą w zapobieganiu IBS. Oczyszczeniem jelit możemy powstrzymać pogorszenie się stanów chorobowych. Podczas kuracji detoksykującej spożywajmy czystą, przefiltrowaną wodę oraz stuprocentowe soki owocowe, ponadto przez dwa, trzy dni jedzmy surowe warzywa i owoce.

Bardzo ważne jest więc, żebyśmy przynajmniej dwa razy w roku – na wiosnę i na jesieni – oczyścili organizm w ramach kuracji oczyszczającej. W celu zażegnania zespołu jelita drażliwego (IBS) produkty Natural Swiss oferują możliwości w licznych wariantach.

Powiązane artykuły

Społeczność

NOWOŚCI Z BLOGA

phone

Porady zdrowotne bezpośrednio na Twój adres e-mail: chcesz żyć świadomie i zdrowo zgłoś się po odbiór nowości z bloga.