head

Znamiona na skórze: Lepiej dmuchać na zimne

Znamiona na skórze. Kiedy mogą być niebezpieczne?
Eva Macpherson Eva Macpherson
Specjalista w dziedzinie medycyny naturalnej, doradca żywieniowy
Temat: Zdrowy styl życia

Znamię na skórze:  Lepiej dmuchać na zimne

Niewielu ludzi może powiedzieć o sobie, że ma skórę pozbawioną znamion. Różnego rodzaju pieprzyki i znamiona na skórze to zupełnie naturalne zjawisko, ale niektóre z nich mogą być groźne. Dlatego powinniśmy zwracać na nie szczególną uwagę, gdy nie podobają nam się ze względów estetycznych lub zdrowotnych, warto udać się do specjalisty. Znamiona mogą pojawić się w dowolnej części ciała, mogą mieć różną wielkość, kształt oraz kolor. Pierwsze znamiona występują przeważnie już we wczesnym dzieciństwie, z wiekiem ich liczba może się zwiększyć i utrzymuje się na ciele przez całe życie.

Znamiona wrodzone i nabyte

Niecałe dziesięć procent znamion dziedziczymy, pozostałe mogą się pojawiać w ciągu całego życia, znaczny wpływ  mają czynniki środowiskowe. Osoby z jaśniejszą skórą są mniej odporne na promieniowanie UV i u nich ryzyko rozwoju znamion jest wyższe. Kolejną przyczyną powstawania znamion może być działanie szkodliwych czynników chemicznych, wzrost stężenia estrogenów i melatoniny oraz mechaniczne urazy skóry, w takich przypadkach na proces pojawiania się znamion znacznie wpływa reprodukcja komórek pigmentowych.

• Znamiona na skórze-wrodzone:

 Na ogół, są większe i mają nieregularny kształt. W wielu przypadkach przypominają brodawki. Niektóre z nich są zakodowane w genach i powstają jeszcze w życiu płodowym. Jeśli znamię rośnie, zmienia kolor lub kształt, należy skonsultować się z lekarzem dermatologiem, nie powinno się tego lekceważyć, ponieważ niektóre znamiona mogą zmienić swój charakter i przekształcić się  nawet w nowotwór.

• Znamiona na skórze-nabyte:

Większość znamion pojawi się na skórze po 2 roku życia i utrzymują się na ciele przez całe życie. Z wiekiem może pojawiać się ich coraz więcej i w większości przypadków nie są groźne.

Znamiona można dalej klasyfikować według ich lokalizacji: najbardziej powszechnym rodzajem jest znamię znajdujące się pomiędzy naskórkiem (epidermis) a skórą właściwą (dermis), zazwyczaj jest to plama czarnego lub ciemno-brązowego koloru takie znamię jest całkiem gładkie lub minimalnie wypukłe. Mieszane typy znamion są bardziej wypukłe, mają głębsze korzenie, ale są również znamiona wychodzące z gruczołów łojowych, wywodzące się z mieszka włosowego.

Ryzyko czerniaka

W większości przypadków nie ma potrzeby martwić się o przekształcenie znamion, mimo wszystko 3-5 procent z nich może przekształcić się w komórki nowotworowe, najczęstszym jest czerniak. Ryzyko zachorowania na czerniaka skóry wzrasta z wiekiem, grupę ryzyka stanowią również osoby z wrodzonymi znamionami barwnikowymi oraz osoby z dużą ilością nawet drobnych znamion. Czerniak występuje najczęściej na udach, ramionach oraz tułowiu. Badania https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3337483 przeprowadzone w Indii potwierdziły, że coraz częściej zaczyna atakować również skórę szyi i głowy.

Podejrzane objawy

  • Asymetryczne znamiona, nieregularny kształt: łagodne, nabyte znamię jest prawie zawsze symetryczne. Jeśli jednak zacznie zmieniać kształt należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem dermatologiem.
  • Nierównomierność: ma nierównomierne, postrzępione brzegi przypominające koronkę i szybko róśnie.
  • Nierównomierny kolor: normalne znamię jest homogenne o barwie brązowej, czarnej lub czerwonej. Czerniak natomiast jest zazwyczaj wielokolorowy, objawia się również całkowitą zmianą koloru lub zaczerwienieniem jego brzegów.
  • Rozmiar: najczęściej zmiany nowotworowe przekraczają 5 mm.
  • Szybko rośnie: gdy znamię nagle zaczyna rosnąć, kurczyć się lub staje się wypukłe
  • Krwawienie, świąd: naszą uwagę powinno zwrócić również krwawiące, bolące lub swędzące znamię.

Pamiętaj, że czerniak to najbardziej agresywny i coraz częściej spotykany nowotwór skóry, który szybko powoduje przerzuty, dlatego jakiekolwiek zmiany należy bezzwłocznie skonsultować ze swoim specjalistą.

Dbaj o swoją skórę

Aby uniknąć czerniaka skóry, przede wszystkim należy się obserwować: sprawdzać znamiona,  i nawet jeśli nie zbadamy żadnych wyraźnych zmian należy od czasu do czasu odwiedzić dermatologa. Niezmiernie ważne jest również bezpieczne opalanie: należy unikać solariów i długiego wystawiania ciała na słońce, w samo południe. Zawsze trzeba smarować się kremem z filtrem. Swoją skórę na działanie promieni słonecznych, które są niezbędne do tworzenia witaminy D, powinniśmy wystawiać w godzinach  rannych i popołudniowych, ponieważ w tym czasie promieniowanie UV jest znacznie słabsze.

Ważny jest również, styl życia

Profilaktyka czerniaka polega również na odpowiedniej diecie, warto spożywać jak najwięcej produktów bogatych w przeciwutleniacze m.in. produkty z grupy superżywności, czerwone owoce, warzywa liściaste, grzyby lecznicze (zwłaszcza grzyba shiitake, który zawiera związek czynny o nazwie lentinan) lub algi morskie, czyli spirulina i chlorella. Według naukowców z University of California University of California skutecznym lekiem w walce z czerniakiem mogą być pestki winogron.

Źródła:

 

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24656410

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3337483

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmedhealth/PMHT0024659/

Powiązane artykuły

chmura etykiet

Społeczność

NOWOŚCI Z BLOGA

phone

Porady zdrowotne bezpośrednio na Twój adres e-mail: chcesz żyć świadomie i zdrowo zgłoś się po odbiór nowości z bloga.