head

Zmiana stylu życia dla zdrowia

Zmiana stylu życia: w czym może pomóc, z czego się składa?
Suren Bahidska Suren Bahidska
Dziennikarka, doradca d/s zdrowia
Temat: Zdrowy styl życia

Zaburzenia koncentracji, stałe uczucie zmęczenia, problemy ze skórą, nadwaga i problemy trawienne, to tylko kilka przykładów spośród tych, które mogą zachęcać do zmiany stylu życia. Oczywiście nie tylko wtedy warto zacząć, jeśli już dzieje się coś złego, ale zmiana jest również doskonała w celu zapobiegnięcia przed chorobami.  

Zmiana stylu życia nie jest związana z czasem, nie warto powoływać się na to, że jest już zbyt późno. Nim wcześniej zaczniemy, tym wcześniej możemy poczuć (dosłownie na własnej skórze) pozytywne zmiany. Warto też pamiętać o tym, że tajemnica długiego i zdrowego życia niekoniecznie kryje się tylko w genach, lata życia możemy znacznie zwiększyć poprzez zmianę stylu życia.

Trudno jest tylko zacząć

Tak często słyszymy, że wszystkie decyzje podejmowane są w głowie i faktycznie w celu zmiany stylu życia najpierw należy podjąć poważną decyzję. Nie stawiajmy sobie nierealnych celów, nie chciejmy z dnia na dzień zmienić wszystkiego, raczej postarajmy się robić to stopniowo. Prawdopodobnie najtrudniej pozbyć się złych przyzwyczajeń, ale jeśli te pieniądze, które wydajemy na niezdrowe potrawy lub różne używki  odłożymy, szybko uzbiera się kwota potrzebna na wygodne buty do biegania. Przed zmianą stylu życia warto poprosić o radę specjalisty, może to być dietetyk lub lekarz pierwszego kontaktu, nigdy nie walmy głową w mur.

Jaki jest cel zmiany stylu życia?

Wyjaśnijmy sobie, dlaczego wprowadzamy zmiany w stylu życia. Chcemy schudnąć lub cierpimy na takie choroby jak na przykład choroby autoimmunologiczne, choroby serca i układu krążenia, mamy wysokie ciśnienie i w tym celu konieczne jest przeprowadzenie reformy naszej diety? Jeśli celem jest zrzucenie zbędnych kilogramów, to wprowadźmy jako zmiany stylu życia regularny ruch, który i tak jest zalecany. Może oznaczać to rozwiązanie na wiele takich problemów jak bóle stawów, zaburzenia układu krążenia i problemy trawienne związane z powolnym ruchem jelit. Dzięki zmianie stylu życia lepiej będzie funkcjonować przewód pokarmowy i układ trawienne.

Idźmy małymi krokami do przodu

Pierwszym krokiem przy zmianie stylu życia powinna być detoksykacja, w tym celu mamy do dyspozycji wiele kuracji. Jeszcze lepszy wynik możemy osiągnąć jeśli oprócz tego zadbamy o uzupełnienie bakterii probiotycznych, co możemy osiągnąć spożywając probiotyki i prebiotyki, a najprościej  dzięki zażywaniu synbiotyków zawierających oba składniki. Jako element zmiany stylu życia wycofajmy lub zmniejszmy do minimum biały cukier, tłuszcze zwierzęce, dodatki, a zamiast nich spożywajmy raczej warzywa, owoce bogate w błonnik, pełnoziarniste zboża. Zamiast białek zwierzęcych jedzmy raczej białka roślinne, a mleko krowie zamieńmy na mleko roślinne.

 

Powiązane artykuły

Społeczność

NOWOŚCI Z BLOGA

phone

Porady zdrowotne bezpośrednio na Twój adres e-mail: chcesz żyć świadomie i zdrowo zgłoś się po odbiór nowości z bloga.