head

Zmiana krok po kroku stylu życia

Jak zmienić styl życia?
Suren Bahidska Suren Bahidska
Dziennikarka, doradca d/s zdrowia
Temat: Zdrowy styl życia

Czy pomyślał(a)byś, że możesz żyć nawet dziesięciolecia dłużej, jeśli będziesz odpowiednio zwracać uwagę na styl życia? Kształtowanie zdrowych nawyków jest tylko kwestią decyzji i chęci, ale ważne jest, aby  zmiana stylu życia następowała krok po kroku. Bądź cierpliwy/a, nie oczekuj w ciągu kilku dni widocznych efektów!

Prawdopodobnie już sto razy przysięgałeś/aś sobie, że pożegnasz się ze złymi nawykami i będziesz zdrowiej żyć. W tygodniu będziesz więcej się ruszać, jeść pożywne potrawy i regularnie chodzić na badania profilaktyczne. Natomiast wiele osób już po pierwszych trudnościach traci chęci, a następnie kontynuuje tam, gdzie się zatrzymało. A przecież zmiana stylu życia może zapobiec i wyleczyć już istniejące choroby, ale tylko wtedy ma to sens, jeśli postępujemy krok po kroku. Miej wyobrażenie o tym, co chcesz osiągnąć, najlepiej, jeśli sporządzisz całą listę.

Zreformowane posiłki

Zacznijmy na początek od odżywiania. Spożywanie niezdrowych potraw może doprowadzić do zawału, chorób naczyń mózgowych i zwężenia naczyń krwionośnych w dolnych kończynach. Czy wiesz, że ponad 50 procent ludzi umiera z tego powodu? Natomiast problem nie dotyczy tylko ilości, brak pożywienia dobrej jakości również zemści się na nas. Sól i cukier spożywane w przekąskach, wędlina konserwowana sodem, wyroby mięsne i potrawy smażone na oleju są nadzwyczaj szkodliwe. Zacznij spożywać potrawy bogate w błonnik, jedz na przykład superżywność, mleko roślinne i oleje roślinne, zamiast białej mąki chleb z mąki pełnoziarnistej. Często dlatego pojawiają się zaburzenia trawienne, ponieważ na jeden raz jemy tyle, że przewód pokarmowy nie jest w stanie dać sobie rady z pożywieniem. Staraj się raczej jeść częściej, a mniej, spożywajmy co najmniej pięć posiłków dziennie, w małych ilościach. Oprócz tego proponujemy wypijać 2 litry wody dziennie.  

Ćwicz codziennie

Jeśli codziennie wykonujemy przez minimum trzydzieści minut jakieś ćwiczenia, to już zrobiliśmy dużo dla naszego zdrowia. Ponadto, dzięki temu możemy przywrócić prawidłową perystaltykę jelit i możemy zlikwidować chroniczne zaparcia. Nie trzeba kupować drogiego karnetu na siłownię, na początek wystarczy dłuższy spacer lub 15 minut biegu. Ryzyko nowotworu jelita grubego zwiększa również nieruchliwy tryb życia, a ponadto codzienny, regularny ruch zapobiega przed tyciem.  

Porzucenie szkodliwych nałogów

Okazjonalne spożywanie alkoholu może być jeszcze dozwolone, ale nie zaglądaj często do kieliszka. Napoje negatywnie wpływają na mięsień sercowy, florę jelitową,  nie mówiąc już o tkankach wątroby. Rzeczywiście prawdą jest, że działa rozluźniająco, odprężająco i poprawia nastrój, ale  alkohol nie jest najlepszą metodą na codzienny stres. Aby pewnie pozbyć się zebranego w ciągu dnia napięcia, wyłącz telefon i rozpieszczaj się w kąpieli z olejkami eterycznymi. W jednym papierosie znajduje się ponad tysiąc szkodliwych substancji, które osłabiają układ odpornościowy . Warto więc jak najszybciej pozbyć się tego nałogu, bowiem dzięki temu możemy zaoszczędzić nie tylko ogromną ilość pieniędzy, ale liczne choroby. Z powodu palenia papierosów może dojść do zwężenia naczyń krwionośnych, ale papierosy odgrywają również dużą rolę w powstaniu raka jamy ustnej.

Realizacja krok po kroku zmian w stylu życia na tym się jeszcze nie kończy. Jeśli odhaczyłeś/aś trzy pierwsze punkty, skoncentruj się na takim celu, jak osiągnięcie i utrzymanie idealnej wagi ciała lub zwalczeniu takich chorób jak wysokie ciśnienie i cukrzyca. 

Powiązane artykuły

chmura etykiet

Społeczność

NOWOŚCI Z BLOGA

phone

Porady zdrowotne bezpośrednio na Twój adres e-mail: chcesz żyć świadomie i zdrowo zgłoś się po odbiór nowości z bloga.