head

Co jest powodem zimowego zmęczenia?

Co jest powodem zimowego zmęczenia?
Suren Bahidska Suren Bahidska
Dziennikarka, doradca d/s zdrowia
Temat: Zdrowy styl życia

Zimowe zmęczenie dosięga wielu z nas, ponura, zimowa pogoda, wczesny zmierzch przeważnie nie należą do naszych ulubieńców. Jeśli natomiast niezależnie od naszych starań nie uda nam się jego przezwyciężyć, najwyższy czas zastanowić się czy nie została uszkodzona nasza flora jelitowa?

Brak witamin

W zimie dostarczamy organizmowi mniej witamin, ale stan flory jelitowej przyczynia się również do wykorzystania wapnia, żelaza i magnezu. W przypadku zaburzenia równowagi z tych składników odżywczych organizm otrzymuje jeszcze mniej. Oprócz tego wytwarzanie witaminy B7 o właściwościach antyutleniacza i witaminy B12 oraz witaminy K jest zadaniem pożytecznych bakterii stanowiących florę jelitową. Zimowe zmęczenie może pojawić się również z powodu niedoboru żelaza, natomiast brak magnezu powoduje bóle głowy, skurcze mięśni, brak apetytu. Z powodu niedostatku wapnia mogą pojawić się zaburzenia trawienne. Uszkodzona flora jelitowa negatywnie wpływa na skuteczność układu odpornościowego i może wywoływać depresję, zaburzenia koncentracji i drażliwość związane z zimowym zmęczeniem. Z brakiem witaminy B7 i B12 oraz witaminy K może być związana również cukrzyca, anemia oraz pewne choroby autoimmunologiczne.

Pomagają pre-i probiotyki

W przypadku uszkodzonej flory jelitowej niezależnie od tego, że walczymy z zimowym zmęczeniem poprzez uzupełnienie substancji odżywczych, połknięte witaminy i substancje mineralne tylko po części lub prawie wcale nie są wchłaniane.  Sytuację mogą pogarszać jeszcze szkodliwe złogi  powstające w jelicie grubym, które hamują wykorzystanie witamin, substancji mineralnych, aminokwasów i innych dobroczynnych składników. W przywróceniu flory jelitowej, tak więc w przezwyciężeniu zimowego zmęczenia skutecznie i szybko mogą pomóc pre- i probiotyki, które mają dobry wpływ na różnorodne stany zapalne jelit.Najprościej brakujące probiotyki mogą być uzupełnione dzięki zwiększonemu spożywaniu błonnika roślinnego.Mogą być dostarczane do organizmu dzięki spożywaniu szparagów, warzyw strączkowych, bananów, mniszka lekarskiego,Aloesa, ziarenek jak również cykorii zawierającej inulinę i karczochów. Chociaż produkty mleczne nie zawierają błonnika, znajdująca się w nich laktoza również ma właściwości probiotyczne.Bowiem poprzez wyczyszczenie jelit możemy dużo zrobić w celu zwalczenia zimowego zmęczenia, po dokładnej detoksykacji przemiana materii staje się bardziej skuteczna, tak więc wchłanianie substancji odżywczych, a wraz z tym nasze samopoczucie znacznie może się poprawić. 

Powiązane artykuły

Społeczność

NOWOŚCI Z BLOGA

phone

Porady zdrowotne bezpośrednio na Twój adres e-mail: chcesz żyć świadomie i zdrowo zgłoś się po odbiór nowości z bloga.