head

Szkodliwy lakier do paznokci: może zawierać niebezpieczne składniki

Szkodliwy lakier do paznokci: co zawiera, dlaczego jest niebezpieczny?
Suren Bahidska Suren Bahidska
Dziennikarka, doradca d/s zdrowia
Temat: Zdrowy styl życia

Dla każdego ładne paznokcie oznaczają co innego, wiele osób nie tylko robi manicure lub pedicure, ale używają również lakieru do paznokci. Nie na pewno robią dobrze, ponieważ istnieje również szkodliwy lakier do paznokci .

Chociaż w niedalekiej przeszłości wiodące firmy kosmetyczne zaczęły usuwać z lakieru do paznokci szkodliwe dla zdrowia związki chemiczne, to jednak w przypadku tanich marek nie jest to prawdą. Jeśli wybieramy spośród nich, łatwo może się zdarzyć, że kupimy szkodliwy lakier do paznokci.  

Niebezpieczne składniki

Pierwszy raz słysząc może wydać się zaskakującym, ale jest to prawdą: substancje toksyczne mogą znajdować się również w lakierze do paznokci. Najniebezpieczniejsze są ftalany dibutylu, formaldehyd i związki toluenu. Wdychanie często stosowanego w zmywaczach do paznokci farmaldehydu może powodować podrażnienie dróg oddechowych, kaszel, trudności w oddychaniu, w przypadku zwierząt doświadczalnych zdiagnostyzowano nowotwora dróg oddechowych. Niebezpiecznymi substancjami toksycznymi mogą być również związki toluenu, których opary mogą powodować zawroty głowy, zaburzenia układu nerwowego,  nieprawidłowe funkcjonowanie wątroby i nerek, natomiast stykając się ze skórą mogą prowadzić do podrażnień. Ftalan dibutylu (DBT) może uszkadzać nerki, wątrobę, układ hormonalny, podrażniać skórę, spośród szkodliwego działania należy również wymienić kaszel i zawroty głowy. Poza tymi trzema toksynami w lakierach i zmywaczach do paznokci są również inne substancje toksyczne: taką jest na przykład dobrze znany aceton jak również octan butylu, alkohol izopropylowy, nitroceluloza lub syntetyczne barwniki. 

Spójrzmy na etykietę

Jeśli niezależnie od tego zdecydujemy się na malowanie paznokci, spróbujmy zmniejszyć ilość niebezpiecznych substancji toksycznych. Przestudiujmy listę składników i omijajmy przynajmniej najważniejsze trucizny lakieru do paznokci oraz nie zapominajmy o regularnej detoksykacji. Oczywiście nie trzeba od razu wyrzucać lakieru do paznokci do śmieci, bowiem używając go od czasu do czasu prawdopodobnie nie wpłynie on szkodliwie na nasze zdrowie. Niezależnie od tego nigdy nie malujmy paznokci małym dziewczynkom, nawet wtedy jeśli upierają się przy tym!

UE zabroniła produkcji kosmetyków zawierających DBP, ale jeśli trafimy na takie, w żadnym wypadku ich nie kupujmy, tylko dlatego, że są tanie!

Powiązane artykuły

Społeczność

NOWOŚCI Z BLOGA

phone

Porady zdrowotne bezpośrednio na Twój adres e-mail: chcesz żyć świadomie i zdrowo zgłoś się po odbiór nowości z bloga.