head

Świeże albo zdrowe-nie bez znaczenia jest, w jakiej postaci są spożywane.

Świeże albo zdrowe-nie bez znaczenia jest, w jakiej postaci są spożywane.
Eva Macpherson Eva Macpherson
Specjalista w dziedzinie medycyny naturalnej, doradca żywieniowy
Temat: Zdrowy styl życia

Świeże albo  zdrowe- nie bez znaczenia jest to, w jakiej postaci są spożywane.

Wiosna to sezon świeżych owoców i warzyw, chcąc korzystać z zawartych w nich składników odżywczych w celu zachowania dobrego zdrowia, należy  przestrzegać kilku podstawowych zasad.

 Powinniśmy wiedzieć, że niektóre witaminy są wrażliwe na światło, tlen i temperaturę. Oznacza to, że warzywa lub owoce poprzez gotowanie, mrożenie, ewentualnie złe przechowywanie tracą  znaczną część witamin. Do takich witamin należą np. witamina C, a, E, B6, oraz kwas foliowy. Powszechnie wiadomo, że poprzez gotowanie pokarmy tracą jedną piątą witamin, ewentualnie gotowanie powoduje wypłukanie i rozkład witaminy C. Tak więc gotowanie, mrożenie lub smażenie zabija znaczną część witamin, dużo oszczędniejsze dla witamin jest gotowanie na parze.

Światło i tlen to czynniki niszczące witaminę B12 i D. W związku z tym należy niektóre warzywa i owoce przechowywać w szczelnie zamkniętych pojemnikach, nawet  jeśli są w lodówce.

Również enzymy są zagrożone

Ananas np. jest źródłem bromeliny, ale enzym ten występuje w największym stężeniu tylko w świeżych owocach, ananasy z puszki zawierają znacznie mniej witamin, składników mineralnych i bromeliny, ponadto są wysokokaloryczne i mogą przyczyniać się do powstawania otyłości!

Powiązane artykuły

Społeczność

NOWOŚCI Z BLOGA

phone

Porady zdrowotne bezpośrednio na Twój adres e-mail: chcesz żyć świadomie i zdrowo zgłoś się po odbiór nowości z bloga.