W święta na naszych stołach pojawia się mnóstwo różnych tradycyjnych potraw, ale większość z nich jest pochodzenia zwierzęcego, których wegetarianie nie jedzą. Na szczęście, nie muszą rezygnować ze smacznych dań, ponieważ można przyrządzić wiele ciekawych i smacznych dań wegetariańskich. Podsuwamy kilka propozycji na świąteczne dania wegetariańskie.
Dania wegetariańskie, które mogą zachwycić smakiem nie tylko wegetarian
Różnych ciekawych potraw bezmięsnych powinni podczas świąt spróbować wszyscy, ponieważ dieta bogata w błonnik wspomaga oczyszczanie wątroby, która jest podczas świąt szczególnie obciążona. Dodatkowo błonnik wspiera proces wydalania tłuszczy z organizmu oraz oczyszcza jelita, zwalcza zaparcia, stymuluje perystaltykę jelit, utrzymuje je w dobrej kondycji i stanowi środowisko dla odpowiedniej flory bakteryjnej jelit. Organizm za takie dania z pewnością Ci się odwdzięczy!
składniki:
- 200 g sera feta
- 3 pomidorki
- 1 zielona papryka (ostra)
- szczypta oregano
- Oliwa z oliwek
Sposób przyrządzenia:
Przygotowujemy folię aluminiową, taki kawałek, aby zmieściły się na nim wszystkie składniki. Na środku folii umieścimy ser feta, na nim poukładamy pokrojone pomidorki, posypiemy oregano i drobno pokrojoną zieloną papryką. Folię staranie zawijamy (nie za mocno) i wkładamy do piekarnika rozgrzanego do 160 stopni na około 10 minut. Gotowe danie wyjmiemy z piekarnika, rozwijamy ostrożnie folię (uwaga na gorącą parę) i od razu podajemy. Kombinację składników i przypraw można zmieniać w zależności od gustu kulinarnego.
- 550 g pokrojonej dyni
- 1 pomarańcza
- 150 g masła
- 300 g mąki
- 1 gałka muszkatołowa
- 70 g orzechów
- 3 jajka
- 1 jabłko golden
- łyżka maku
- Do smaku sól, pieprz
- 1 pęczek mieszanych ziół mieszanych (w zależności od gustu)
Sposób przyrządzenia:
Najpierw przygotujemy farsz: jabłka obierzemy, pokroimy w kostkę, dodamy 400 g miąższu z dyni. Na patelni roztopimy 30 g mała, wrzucamy przygotowane składniki, dodajemy sól i pieprz, podlewamy gorącą wodą, przykrywamy i dusimy przez około 15-20 minut. Na koniec do farszu dodamy starką skórkę pomarańczową, miksujemy blenderem, posypiemy startą gałką muszkatołową i posiekanymi orzechami lub makiem.
Przygotowanie ciasta: z mąki, 3 jajek i rozdrobnionych ziół zrobimy ciasto. Gotowe ciasto należy przykryć, odstawić na chwilę, następnie rozwałkować grubości jak na makaron. Przy pomocy okrągłej foremki wykrajamy ok. 8 cm kółka.
Na środek każdego z nich nakładamy łyżeczką farsz, składamy na pół i sklejamy pierogi w półksiężyce. Wrzucamy na osolony wrzątek i gotujemy około trzech minut od wypłynięcia.
Na przygotowanie sosu potrzebujemy 150 g na drobno pokrojonego miąższu z dyni, który podsmażymy na maśle. Do sosu dodajemy mak, sól, pieprz i polewamy nim jeszcze ciepłe pierogi.
/ Danie główne - druga propozycja/
składniki:
- 150 g gotowanej ciecierzycy
- 150 g gotowanej białej fasoli
- 20 g startego sera żółtego (może być również parmezan)
- 25 g chipsów ziemniaczanych
- łyżka oliwy z oliwek
- 1 jajko
- tarta bułka
- papryka słodka
- sól
- olej słonecznikowy
Sposób przyrządzenia:
Ciecierzycę i fasolę zmiksować blenderem, aż do uzyskania gładkiej konsystencji. Do masy dodamy starty ser, chipsy z ziemniaków, sól, pieprz, paprykę i oliwę z oliwek. Wszystko jeszcze raz wymieszamy, masę potem delikatnie rozwałkujemy na placek o grubości 1-1,5 cm. Rozdzielimy masy na mniejsze części, formujemy na kształt filetów rybnych, obtaczamy w ubitych jajkach, panierujemy w bułce tartej i smażymy na rozgrzanym tłuszczu. Podajemy z sałatką, ziemniakami lub sosem z pietruszki.