head

Sposób przygotowania ryżu: źle ugotowany może być niebezpieczny dla zdrowia

Sposób przygotowania ryżu
Eva Macpherson Eva Macpherson
Specjalista w dziedzinie medycyny naturalnej, doradca żywieniowy
Temat: Zdrowy styl życia

Ryż jest produktem o niezliczonej ilości kulinarnych zastosowań. Ma mnóstwo korzystnych właściwości, ale tylko nieliczni wiedzą, że zawiera szkodliwy arsen. Aby się go pozbyć, należy go dobrze wypłukać i gotować w dużej ilości wody. Niektóre badania wskazują, że jeśli gotuje się ryż  w dużej ilości wody, wówczas ilość arsenu w nim może być zmniejszona  nawet o kilkadziesiąt  procent. Ryż jest ceniony na całym świecie za swoje składniki odżywcze, jest tani i ma wszechstronne zastosowanie. Co więcej, można go śmiało spożywać w ramach diety odchudzającej. 

Łuskany i niełuskany

Pod względem stopnia przetworzenia ryż  dzielimy  na dwa rodzaje: niełuskany zwany ryżem surowym i łuskany. Do tego pierwszego zalicza się ryż brązowy, zawiera on łuskę, która jest usuwana mechanicznie w procesie jego obróbki. Ponadto ma mnóstwo witamin i minerałów oraz błonnika. Po usunięciu warstwy otrąb otrzymujemy ryż biały.   Ze względu na brak łuski  gotuje się krócej i jest bardziej lekkostrawny. Poddawany jest procesowi polerowania, przez co ma mniej składników odżywczych, ale cechuje się dłuższym okresem przydatności do spożycia.

Dlaczego jest zdrowy?

Ryż co prawda zawiera ogromną ilość węglowodanów,  ale  oczywiście jest produktem dietetycznym. 100 g białego, gotowanego ryżu zawiera tylko 100 kalorii. Kolejną  jego zaletą jest to, że ma niski indeks glikemiczny, dlatego mogą go spożywać również ludzie chorzy na cukrzycę. Ryż to produkt naturalnie bezglutenowy, więc  jest dobry dla osób cierpiących na nietolerancję glutenu. Ryż jest bogatym źródłem fosforu, magnezu, żelaza i błonnika roślinnegoktóry wspomaga trawienie i obniża poziom cholesterolu we krwi. Ze względu na niską zawartość sodu ryż jest dobrym wyborem również dla  cierpiących na wysokie ciśnienie krwi, zatrzymywanie  wody w organizmie lub mający problemy z sercem.

Ryż brązowy i witaminy z grupy B

Ryż biały  jest stosunkowo ubogi w witaminy, z wyjątkiem witamin B1 i B2. Znacznie więcej witamin zawiera  ryż brązowy, który jest źródłem również witamin E i K. Białko natomiast znajduje się w zarówno w białym, jak i w brązowym ryżu. Ponadto  ryż brązowy zawiera dużo więcej błonnika niż ryż biały  oraz  wszystkie  niezbędne aminokwasy (które organizm nie jest w stanie sam wyprodukować).

Może być trujący

Według badań Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa  Żywności (European Food Standards Authority) sprzedawany na całym świecie ryż, ze względu na fizjologię i warunki uprawy, ma zdolność do zgromadzenia 10 razy więcej rakotwórczego arsenu http://www.dailymail.co.uk/health/article-4203410/Expert-reveals-safest-way-cook-rice.html niż inne produkty spożywcze. Najwięcej tego szkodliwego pierwiastka znajduje się w ryżu brązowym, a to dlatego, że gromadzi się on na ścianach ziarna ryżu, które usuwane są w produkcji ryżu białego.

Według badań Channel 4 Dispatches a Institute for Global Food Security niemal  58 procent produktów na bazie ryżu sprzedawanych w Wielkiej Brytanii wykazuje niedozwolony poziom nieorganicznego arsenu. Jest to bardzo niebezpieczne szczególnie dla małych dzieci, biorąc pod uwagę ich niższą wagę, spożywają średnio znacznie więcej ryżu (zaliczamy tu wszystkie produkty na bazie ryżu: kleiki, wafle, płatki). Zbyt duże stężenie arsenu może wywołać u nich szereg poważnych dolegliwości zdrowotnych, w tym również zaburzenia rozwojowe. Dużą ilość ryżu spożywają ludzie z nietolerancją glutenu, jak również mieszkańcy Azji. Osoby, które jedzą go regularnie i w dużych ilościach  są bardziej narażone na nowotwory,  choroby serca, cukrzycę i uszkodzenia układu nerwowego.

Sposób przygotowania ryżu

Jedna porcja, czyli 100 gramów europejskiego ryżu zawiera tyle arsenu co 5 litrów wody zanieczyszczonej maksymalną, dopuszczoną ilością arsenu. Aby uniknąć przedawkowania, zaleca się ograniczenie spożycia gotowych posiłków zawierających ryż.  W przypadku ryżu gotowanego w domu wystarczy zastosować prawidłową metodę przygotowania. Andy Meharg, professor z Uniwersytetu Królowej w Belfaście  (Queen's University Belfast)  stwierdził, że poprzez kilkugodzinowe moczenie  ryżu, dokładne wypłukanie i gotowanie w dużej ilości wody (pięć razy więcej wody niż ryżu)  ilość arsenu http://www.independent.co.uk/life-style/health-and-families/health-news/rice-cooking-arsenic-traces-poisonous-boil-water-away-drain-excess-danger-food-a7568436.html?cmpid=facebook-post  w nim może być zmniejszona nawet o  80 procent. Bez wcześniejszego moczenia i gotowaniu ryżu w proporcjach 1:1 ilość arsenu zmniejszy się mniej więcej o połowę. Gdy wlejemy dwa razy więcej wody niż ryżu, wówczas ilość tego szkodliwego pierwiastka pozostaje prawie bez zmian.

Pamiętajmy o oczyszczaniu

Przeprowadzając regularne kuracje oczyszczające, pozbędziemy się nagromadzonego arsenu i wielu innych substancji toksycznych nagromadzonych w organizmie. Chcąc osiągnąć jak najlepszy rezultat, należy przeprowadzić, kompleksową, co najmniej 30-dniową kurację, która oczyści wątrobę i cały organizm, oferując jednocześnie unikalne suplementy diety na różnych etapach detoksykacji.

Źródła:

 http://theconversation.com/high-levels-of-cancer-causing-arsenic-in-rice-so-why-isnt-it-regulated-in-our-food-33691

http://www.independent.co.uk/life-style/health-and-families/health-news/rice-cooking-arsenic-traces-poisonous-boil-water-away-drain-excess-danger-food-a7568436.html?cmpid=facebook-post

http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.2903/j.efsa.2009.1351/abstract

http://www.dailymail.co.uk/health/article-4203410/Expert-reveals-safest-way-cook-rice.html

http://www.channel4.com/programmes/dispatches/articles/all/rice-how-safe-is-it

Powiązane artykuły

chmura etykiet

Społeczność

NOWOŚCI Z BLOGA

phone

Porady zdrowotne bezpośrednio na Twój adres e-mail: chcesz żyć świadomie i zdrowo zgłoś się po odbiór nowości z bloga.