head

Jak sobie radzić z przetłuszczającymi się włosami?

Szybko przetłuszczające się włosy to problem wielu osób, nie należy się martwić,  istnieją bowiem naturalne metody jak go rozwiązać.
Eva Macpherson Eva Macpherson
Specjalista w dziedzinie medycyny naturalnej, doradca żywieniowy
Temat: Zdrowy styl życia

Jak walczyć z przetłuszczającymi się włosami?

Szybko przetłuszczające się włosy są  zmorą wielu osób. Niech robimy, co robimy, nie możemy pozbyć się tego problemu. Co prawda przyczyn może być wiele, ale istnieje niejedna skuteczna metoda pielęgnacji tego typu włosów. Najważniejsze, abyśmy znaleźli taki sposób, który będzie dla nas najbardziej odpowiedni. Myjesz włosy niemal codziennie, używasz dobrej odżywki, a mimo to wciąż są tłuste? Bardzo możliwe, że po prostu stosujesz nieodpowiednie środki pielęgnacyjne.  Za szybkie przetłuszczanie się włosów może być odpowiedzialna również zła dieta, warto więc w pierwszej kolejności szukać przyczyny, aby walka z przetłuszczającymi się włosami była jeszcze bardziej skuteczna.

Zbyt dużo sebum i łupież

Przetłuszczanie się włosów spowodowane jest nadmierną produkcją  tłuszczu, czyli sebum. Łój skórny zarówno na skórze głowy, jak i całego ciała jest niezmiernie ważny, ponieważ tworzy  ochronną warstwę, która chroni ją przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi jak np.  kurz, bakterie, działanie promieni UV.

Przetłuszczanie się włosów jest spowodowane nadmierną produkcją sebum. W tym przypadku tłuszcz niemal całkowicie pokrywa włosy i upycha cebulki włosowe, co w efekcie powoduje również ich wypadanie. Przetłuszczającym się włosom często  towarzyszy również łupież. Komórki ulegają złuszczeniu jeszcze przed obumarciem, co doprowadza do powstawania nieestetycznych łusek zwanych łupieżem. Innym równie ważnym czynnikiem, który może być odpowiedzialny za nadmierne przetłuszczanie się włosów jest stosowanie niewłaściwych środków pielęgnujących. Dlatego warto zwrócić na to szczególną uwagę, jak najszybciej zastąpić je innymi i śledzić czy problem przetłuszczających się włosów uległ zmniejszeniu.

Przyczyn szybkiego przetłuszczania się włosów może być kilka np. :

- złe odżywianie, które można zmienić np. poprzez spożywanie probiotyków, błonnika roślinnego, jak również enzymów trawiennych.

-nadmiar osadów i toksyn w organizmie. By móc się ich pozbyć należy przeprowadzić kurację oczyszczającą organizm, jak również kuracją oczyszczającą jelita.

- zaburzenia hormonalne lub infekcja bakteryjna, w takich przypadkach należy zgłosić się do lekarza.

Przyczyną szybkiego przetłuszczania się włosów może być stres, jak również nadmierna potliwość, w tym przypadku włosy najbardziej przetłuszczają się przy skroniach.

Wskazówki dotyczące mycia włosów

Najlepszym sposobem na przetłuszczające się włosy jest ich częste mycie. Warto wówczas zwrócić szczególną uwagę na to, jaki szampon stosujemy.  Najlepsze są te o odczynie pH 5, które się nie pienią. Podczas mycia włosów należy dokładnie wymasować skórę głowy, ponieważ to uwolni nagromadzony nadmiar tłuszczu. Po wysuszeniu włosów, skóry głowy już nie masujemy, to by skutkowało ponownym, nadmiernym gromadzeniem się sebum. Nie należy używać elektrycznej suszarki do włosów, ponieważ łój, który zostanie na skórze pod wpływem ciepła  roztopi się i sprawi, że włosy będą szybko tłuste. Skutecznym sposobem w walce z przetłuszczającymi się włosami może okazać się dezynfekujący okład na włosy, dzięki niemu można łatwiej pozbyć się bakterii i grzybów, które również są przyczyną nadmiernego przetłuszczania się włosów.

Zmień sposób odżywiania

Zdrowe odżywianie to również gwarancja pięknych, zdrowych włosów. Należy unikać alkoholu, pikantnych dań, ograniczyć spożywanie produktów pochodzenia zwierzęcego. Na jakość włosów źle wpływa żywność wysoko  przetworzona, zawierająca mnóstwo sztucznych dodatków, jak również biały cukier. Chcąc mieć  zdrowe włosy, należy włączyć do diety produkty wysokobłonnikowe, wyroby mleczne z niską zawartością tłuszczu, surowe warzywa i owoce, jak również przyjmować jak najwięcej płynów, dziennie należy wypić od 2 do 2,5 litra wody.   

Soda oczyszczona i cytryna

Raz lub dwa razy w miesiącu umyj włosy sodą oczyszczoną, wystarczy rozsypać ją na skórze głowy a następnie szamponem umyć włosy. Soda oczyszczona doskonale pochłania tłuszcz  i ma właściwości oczyszczające. Spłucz ciepłą wodą ze świeżo wyciśniętym sokiem z 2-3 cytryn, ponieważ to dodatkowo wspiera  pielęgnację tłustych włosów.

Źródła:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3002407/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4158629/

Powiązane artykuły

chmura etykiet

Społeczność

NOWOŚCI Z BLOGA

phone

Porady zdrowotne bezpośrednio na Twój adres e-mail: chcesz żyć świadomie i zdrowo zgłoś się po odbiór nowości z bloga.