head

Argumenty przemawiające za słodkimi ziemniakami!

Słodkie ziemniaki możemy przygotować na wiele sposobów
Suren Bahidska Suren Bahidska
Dziennikarka, doradca d/s zdrowia
Temat: Zdrowy styl życia

Wielokrotnie je widzieliśmy, a może nawet próbowali, ale bardzo mało wiemy o słodkich ziemniakach. Zgodnie ze swoją nazwą są bardzo słodkie (duża zawartość węglowodanów), ale nie mają nic wspólnego z ziemniakami. My natomiast nie lubimy ich ze względu na klasyfikację taksonomiczną, bowiem ta z wyglądu dziwna roślina jest bardzo smaczna i zdrowa.

Właściwie słodkie ziemniaki to nie ziemniaki, nazwa ich może wprowadzić w błąd, chociaż bardzo je przypominają, należą do rodziny powojowatych. Uprawiane są głównie dla bulwy, ale ich świeże liście również można spożywać.

Co jest w słodkich ziemniakach?

Smak bulwy słodkich ziemniaków (Ipomoea batatas) pochodzących z Ameryki Środkowej najbardziej przypomina pieczoną dynię i kasztany. W większości krajów o ciepłym i wilgotnym klimacie uważane są za podstawowe pożywienie, tak wykorzystują je do gotowania jak my ziemniaki. Są nadzwyczaj pożywne, kryją w sobie cenne witaminy i substancje mineralne. Zawierają w dużej ilości witaminę C, B, i E, beta-karoten, cynk, magnez, wapń, sód, żelazo i selen.W odróżnieniu od większości roślin jest w nich dużo białka,  mają niską zawartość kalorii, dzięki błonnikowi szybko nasycają, dlatego osoby odchudzające się również mogą mieć z nich pożytek.

Właściwości słodkich ziemniaków

Z powodu zawartości błonnika dobrze wpływają na trawienie, oczyszczają jelita, pomagają zapobiec przed zaparciami. Zmniejszają poziom cholesterolu, utrzymują na jednym poziomie cukier we krwi, dlatego słodkie ziemniaki chronią przed cukrzycą. Znajdujący się w nich potas wspiera prawidłową pracę serca, antyoksydanty walczą ze szkodliwymi wolnymi rodnikami, wzmacniają układ odpornościowy i hamują starzenie. Beta-karoten zapewnia zdrowie naszym oczom, natomiast potas pomaga w regulacji ciśnienia krwi. Magnez przyczynia się do zmniejszenia zmęczenia, a cynk wspomaga leczenie ran, przyczynia się do syntezy hormonów, dzięki działaniu antybakteryjnemu wspiera leczenie trądziku, wyprysków oraz egzemy.

Słodkie ziemniaki do gotowania

Słodkie ziemniaki możemy przygotować na wiele sposobów. Możemy zrobić z nich frytki, puree, sałatkę ziemniaczaną, ziemniaki z patelni, zupę lub potrawkę, chipsy, muffiny i herbatniki, ale także pączki. Przepisów na dania ze słodkich ziemniaków jest całe zatrzęsienie, warto poszukać ich na internecie i  poczytać.

Powiązane artykuły

chmura etykiet

Społeczność

NOWOŚCI Z BLOGA

phone

Porady zdrowotne bezpośrednio na Twój adres e-mail: chcesz żyć świadomie i zdrowo zgłoś się po odbiór nowości z bloga.