head

Rak piersi: jak go rozpoznać!

Raka piersi można wykryć wczas, przeprowadzając regularne samodzielne i profilaktyczne badania
Eva Macpherson Eva Macpherson
Specjalista w dziedzinie medycyny naturalnej, doradca żywieniowy
Temat: Zdrowy styl życia

Wcześnie wykryte objawy raka piersi dają szansę na całkowite wyleczenie. Z uwagi na to, że rak piersi w początkowej fazie przebiega bezobjawowo, należy przeprowadzać regularne badania profilaktyczne, do których należy ultrasonograficzne badanie i mammografia. Niezwykle ważnym elementem w procesie wczesnego wykrywania raka piersi jest samobadanie! Samodzielne badanie piersi należy wykonywać regularnie raz w miesiącu, najlepiej kilka dni po miesiączce.

Oto kilka wskazówek, jak powinno przebiegać takie badanie!

Samobadanie piersi

Podczas samodzielnego badania należy zwrócić uwagę na występujące brodawki, pieprzyki czy się nie powiększają i nie zmieniają koloru. Obserwacje można przeprowadzać w kilku  pozycjach: w pozycji leżącej  i stojącej, opierając ręce na biodrach i z rękami uniesionymi w  górę, lecz także z opuszczonymi rękami. Lewą pierś badamy prawą ręką, natomiast prawą pierś lewą ręką, a to ruchem wężowym zaczynając od części wewnętrznej, przesuwając rękę od góry do dołu w kierunku do zewnątrz piersi. Podczas samobadania piersi w pozycji leżącej należy położyć lewą rękę pod głowę a prawą badać lewą pierś. Złączyć palce i uciskać  pierś przemieszczając dłoń stopniowo po całym jej obszarze. Następnie należy sprawdzić pachę oraz dołki nadobojczykowe! Rak piersi rzadko objawia się bólem, dlatego jak tylko podczas samobadania wyczujemy jakieś zgrubienia, guzki trzeba jak najszybciej zgłosić się do lekarza!  Nie należy jednak wpadać w panikę, może to być tylko jakaś zmiana w piersi, ponieważ większość guzków ma związek z prawidłową budową piersi i przemianami!

W większości przypadków guzy tworzą się na górnej, zewnętrznej części piersi, ale guz może również pojawić się również w obszarze sutka, wewnętrznej i górnej części piersi, a także w okolicy pod pachami. Rak piersi  zwykle dotyczy tylko jednej piersi, jednak w pewnych przypadkach może rozwijać się obustronnie. Charakterystycznym objawem raka piersi może być również zmiana koloru piersi i sutków. Zmiany na skórze, zgrubienia i zaczerwienienia oczywiście nie wskazują od razu na raka, ale w przypadku stopniowego cofania się sutków (wciągania do środka) należy zachować szczególną ostrożność!

Warto również zwrócić uwagę na ewentualny wyciek z brodawki sutkowej, ponieważ każda wydzielina (oczywiście ta pojawiająca się poza okresem ciąży i karmienia piersią wymaga zdiagnozowania.

Wyciek z brodawki może pojawiać się samoistnie lub na skutek uciśnięcia piersi, a jego przyczyny mogą być różne. Co prawda w większości przypadków pojawienie się wycieku nie ma związku z nowotworem, najczęściej spowodowany jest on przez stany zapalne lub zaburzenia hormonalne, ale jednak lepiej nie zwlekać z wizytą u lekarza.

W przypadku rozpoznania raka piersi i podczas chemioterapii  niezwykle ważną rolę odgrywa dieta bez toksycznych substancji, konieczne jest spożywanie jak największej ilości  warzyw bogatych w witaminę C, ekstraktu z pestek grejpfruta, owoców o dużej zawartości przeciwutleniaczy. Spośród owoców  o ciemnej barwie pomóc mogą śliwki, ciemne winogrona, buraki i morwa czarna. Skutecznym środkiem w walce z rakiem są również grzyby lecznicze, które wspierają układ odpornościowy organizmu. W zakresie profilaktyki i leczenia  skuteczne mogą być  również wyciągi z estragonu, bylicy piołun, mniszka lekarskiego  i zielonej herbaty.

Źródła:

http://www.webmd.com/breast-cancer/guide/breast-cancer-symptoms-and-types

http://www.webmd.com/breast-cancer/understanding-breast-cancer-symptoms

Powiązane artykuły

chmura etykiet

Społeczność

NOWOŚCI Z BLOGA

phone

Porady zdrowotne bezpośrednio na Twój adres e-mail: chcesz żyć świadomie i zdrowo zgłoś się po odbiór nowości z bloga.