head

Skutki uboczne radioterapii, jak je złagodzić I.

Radioterapia
Eva Macpherson Eva Macpherson
Specjalista w dziedzinie medycyny naturalnej, doradca żywieniowy
Temat: Zdrowy styl życia

Radioterapia to obok chemioterapii jedna z najskuteczniejszych metod walki z rakiem, która może mieć wiele skutków ubocznych. Istnieje jednak wiele dodatkowych zabiegów, które mogą znacznie złagodzić nieprzyjemne objawy.

Skutki uboczne  radioterapii, stosowanej na leczenie raka są różne, dzielą się na wczesne i późne,  niektóre komórki dzielą się szybko, wówczas skutki uboczne pojawiają się niemal natychmiast. Skutki uboczne późne dotyczą tkanek, których komórki dzielą się  znacznie wolniej.  W przeciwieństwie do powikłań wczesnych powikłania późne są bardziej groźne.

Dieta w trakcie i po radioterapii

Większości  działań niepożądanych można zapobiegać lub znacznie je łagodzić stosując odpowiednią dietę. Przy radioterapii niezmiernie ważna jest również suplementacja i zmiana stylu życia. Ważne jest, aby zwracać uwagę na zaburzenia trawienia, m.in.brak apetytu, nudności, wymioty,  które występują jako skutek uboczny radioterapii i aby z tego powodu nie stracić zbytnio na wadze. Po konsultacji z lekarzem należy stosować taką dietę, która będzie lekkostrawna, bogata w białko, witaminy i kalorie, która wzmocni organizm, pomoże lepiej znosić terapię i szybciej powrócić do zdrowia.

Warzywa bogate w przeciwutleniacze takie jak brokuły, szpinak, rukola, dynia, kapusta i pomidory, również owoce jagodowe, granaty, jagody, pomarańcze i grzyby reishi mogą znacznie pomóc wzmocnić odporność i zregenerować organizm.  Radioterapia jest leczeniem miejscowym, które wpływa na komórki rakowe w określonym miejscu. Należy więc uważać np. podczas naświetleń okolic jamy brzusznej, gdy skutkami ubocznymi są zaburzenia pracy żołądka, nadmiar błonnika w diecie może powodować biegunkę. Dieta w radioterapii powinna być skonsultowana z lekarzem.

Jedz posiłki w postaci zmiksowanej i dbaj o higienę jamy ustnej!

 

Dieta przy radioterapii okolic głowy

Przy radioterapii głowy i szyi należy zwracać uwagę na konsystencję zjadanych posiłków, ponieważ zmniejszona jest produkcja śliny, co utrudnia przeżuwanie i przełykanie, tak więc jedzenie twardszego pożywienia może powodować ból. Oprócz bólu i  problemów z połykaniem może pojawić się nieprzyjemny zapach z ust. Bardzo dobre są różnego rodzaju  koktajle owocowe lub warzywne, które dostarczą witamin, a są łatwe do spożycia. Podczas radioterapii zaleca się picie dużych ilości wody!

W przypadku nowotworów jamy ustnej i gardła należy w sposób szczególny dbać o higienę ust i zębów, aby zapobiec stanom zapalnym, należy regularnie płukać jamę ustną, stosując łagodny, naturalny płyn  z ekstraktem z rumianku. Płynów do płukania zawierających alkohol powinno się unikać. Do mycia zębów należy używać szczoteczki z miękkim włosiem, aby zapobiec próchnicy zębów, warto od czasu do czasu stosować płukanki z soli. Do płukanek stosujemy roztwór z pół łyżeczki sody oczyszczonej, pół łyżeczki soli i pół szklanki wody.

Źródło:

https://www.medicalnewstoday.com/articles/158513.php

Powiązane artykuły

chmura etykiet

Społeczność

NOWOŚCI Z BLOGA

phone

Porady zdrowotne bezpośrednio na Twój adres e-mail: chcesz żyć świadomie i zdrowo zgłoś się po odbiór nowości z bloga.