head

Leki przeciw starzeniu- senolityki.

Leki przeciw starzeniu- senolityki.
Eva Macpherson Eva Macpherson
Specjalista w dziedzinie medycyny naturalnej, doradca żywieniowy

Google+
Temat: Zdrowy styl życia

Spowolnienie procesu starzenia (https://en.wikipedia.org/wiki/Old_age) jest nie tylko problemem estetycznym : znacznie ważniejsze jest to, że dzięki temu można dłużej cieszyć się dobrym zdrowiem, unikając problemów zdrowotnych bezpośrednio związanych z tym procesem. Co prawda cudownego leku nie ma, ale naukowcy opracowali pod  kątem znacznego spowolnienia procesów starzenia się nową klasę leków zwanych senolitykami. 

W maju 2015 r. naukowcy z instytutu The Scripps Research Institute i Mayo Clinic  zidentyfikowali nową grupę leków, które na modeloch zwierzących znacznie spowalniają procesy starzenia się . Senolityki udowodniły, że są w stanie złagodzić wiele objawów charakterystycznych dla tego procesu, a jednocześnie zmniejszają ryzyko chorób przewlekłych, co więcej są w stanie zapobiegać a nawet odwrócić procesy wielu chorób.

Starzejące się komórki przyczyną wielu chorób

W języku angielskim starzejące się komórki, niefunkcjonalne życiowo, które straciły zdolność aktywnego podziału, nazywane są senescent, tak powstała nazwa senolytics- w jązyku polskim - senolityki. Rzecz w tym, że w naszym organizmie kumuluje się coraz większa ilość komórek, które starzeją się i degradują, wytwarzając takie chemiczne związki, które uszkadzają otaczające komórki. Wpływa to na przyspieszenie procesu starzenia, zwiększając ryzyko wystąpienia chorób przewlekłych, takich jak: cukrzyca, choroby układu sercowo-naczyniowego, osteoporoza, większość nowotworów, otępienie starcze, zapalenie stawów przyczyniają się również do związanej ze starością słabości. Jeśli uda się wyeliminować z organizmu stare komórki jest szansa na przedłużenie młodości i jednocześnie dobrego zdrowia.

Leki przeciwrakowe i przeciwutleniacze

Specyficzną właściwością starych komórek jest to, że podobnie jak komórki nowotworowe są one bardziej odporne na zdrowe komórki. Dlatego też naukowcy koncentrowali się na tym, aby mogli znaleźć takie substancje, które sprzyjają zaprogramowanemu obumieraniu komórek (apoptozie). W ten sposób wypracowano również lek na raka o nazwie dazatynib oraz potwierdzono przeciwnowotworowe działanie kwercetyny, jednego z najlepszych źródeł przeciwutleniaczy i flawonoidów. Duże ilości kwarcentyny zawierają m.in. jabłka, borówki, czernice, owoce cytrusowe, cebula, jagody, miód, herbata, a przede wszystkim owoce jagodowe zwłaszcza czerwonego koloru, jak również zielone warzywa.

Kwercetyna jest nie tylko mocnym przeciwutleniaczem, który chroni przed działaniem szkodliwych antyoksydantów, ale działa również przeciwzapalnie, zapobiega produkcji histaminy, której nadmiar powoduje reakcje alergiczne. Badania przeprowadzane na myszach wykazały, że najlepsze efekty zapewni połączenie  leków przeciwnowotworowych i kwercetyny: nie uszkadzają zdrowych komórek, pobudzają apoptozę w starych komórkach w tkance tłuszczowej, szpiku kostnym oraz w ścianach naczyń krwionośnych.

Ponadto, znacznie poprawiają działanie układu krążenia, układu trawiennego, układu naczyń krwionośnych i serca, spowalniają proces twardnienia tętnic oraz zwiększają sprawność fizyczną zwierząt, spowalniając jednocześnie procesy starzenia.

Ostatnie wyniki

W ciągu ostatnich dwóch lat po przedstawieniu pierwszych wyników działania senolityków testowanie leków kontynuowano. Oświadczenie zostało opublikowane w czasopiśmie "Nature Communication", w którym informowano o najnowszym senolityku, nazwanym  inhibitorem HSP90. Naukowcy po wielu  udanych testach na zwierzętach mają nadzieję, że wkrótce można będzie rozpocząć badania kliniczne. Jeśli potwierdzi się, że leki są w stanie zmniejszyć liczbę starych komórek u ludzi i że są w stanie odnowić zdrowe komórki i tkanki – eksperci tego oczekują, wówczas łatwiej będzie można poradzić sobie z chorobami przewlekłymi związanymi ze starszym wiekiem i dłużej  cieszyć się dobrym zdrowiem.

Źródła:

http://edition.cnn.com/2017/09/04/health/anti-aging-senolytic-drugs-clinical-trials-study/index.html

https://www.sciencedaily.com/releases/2015/03/150309144823.htm

http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/acel.12344/abstract

https://www.sciencedaily.com/releases/2017/09/170904093428.htm

Powiązane artykuły

Społeczność

NOWOŚCI Z BLOGA

phone

Porady zdrowotne bezpośrednio na Twój adres e-mail: chcesz żyć świadomie i zdrowo zgłoś się po odbiór nowości z bloga.