head

Zaparcia u dzieci

Co powoduje zaparcia u dzieci?
Suren Bahidska Suren Bahidska
Dziennikarka, doradca d/s zdrowia
Temat: Zdrowy styl życia

Do pierwszego roku życia zaparcia u dzieci zdarzają się sporadycznie, w ich przypadku raczej mowa jest o trudniejszym wypróżnianiu. Natomiast jest to częstym zjawiskiem kiedy maluch przechodzi z płynnego pożywienia na stałe. Ale co wtedy może zrobić mama?

Zaparcia u dzieci są częstym problemem. Powody mogą być zarówno pochodzenia fizycznego jak i duchowego, w obu przypadkach zadaniem rodzica jest rozwiązanie problemu, jeśli trzeba to nawet przy udziale specjalisty.  

Najczęstsze powody

Żołądek  i układ jelitowy maluchów stopniowo dostosowuje się do stałych pokarmów, dlatego trawienie przez pewien czas jest spowolnione. To może powodować zaparcia, natomiast w momencie pozbycia się pieluchy, w okresie przyzwyczajania do nocnika jest również nierzadkim zjawiskiem. Jest to ostatni powód, dlaczego dziecko wstrzymuje stolec, a ponadto nie jest również łatwo wyczuć potrzebę wypróżniania kału i moczu. Wiele maluchów w tym okresie zaczyna się niepokoić, ale niepokój może być również spowodowany zmianą otoczenia, problemami rodzinnymi. Zaparcia u dzieci mogą pojawiać się również przy gorączce, ponieważ wysoka temperatura ciała powoduje utratę płynów i kał staje się suchszy. To samo zjawisko pojawia się wtedy, jeśli maluch nie pije odpowiedniej ilości płynów oraz nie ma wystarczająco dużo ruchu, ponieważ spowolniona zostaje praca jelit. U niemowląt zaparcia zdarzają się głównie u dzieci odżywianych mieszankami.

Najlepsze rozwiązania

W miarę możliwości nie stosujmy leków przeczyszczających! Jeśli nasze dziecko spożywa już pokarm stały, starajmy się wprowadzić do jego jadłospisu jak najwięcej świeżych, surowych warzyw i owoców bogatych w błonnik roślinny, ale nie zapominajmy również o odpowiedniej ilości płynów. Natomiast pomijajmy między innymi napoje słodzone i soki owocowe niszczące zęby dzieci. Mamy powinny wiedzieć, że zdarzają się potrawy utwardzające kał, takie jest ryż i gotowane ziemniaki, a ponadto potrawy o dużej zawartości cukru: herbatniki, czekolady, ciastka. Dzięki zmniejszeniu ich spożywania często można wyleczyć dzieci z zaparcia. Nie wszyscy wiedzą, że istnieją mieszanki odżywcze dla dzieci wzbogacone w  prebiotyki. Prebiotyki uzupełniane przy pomocy błonnika roślinnego w dużej mierze mogą wspomóc  wypróżnianie kału. Może okazać się, że pojawienie się rodzeństwa, przeprowadzka, ewentualnie rozpoczęcie uczęszczania do przedszkola może być powodem zatwardzenia, wtedy konieczne jest  wsparcie ze strony rodziców. Jeśli niepokój nie mija, warto iść z dzieckiem do psychologa.  

Korzystanie z ubikacji

W zwalczeniu zaparcia może pomóc jeśli nauczymy malucha jak korzystać z ubikacji, aby wypróżniał się w tym samym czasie. Zadbajmy o to, aby odpowiednio i wygodnie siedział na ubikacji. Możemy postawić mu pod nogi podnóżek lub mniejsze krzesełko lub taboret, ewentualnie założyć zwężkę na sedes, aby czuło się pewnie. Nigdy nie poganiajmy dziecka, ponieważ w ten sposób tylko go stresujemy, co pogarsza sytuację.  

Powiązane artykuły

Społeczność

NOWOŚCI Z BLOGA

phone

Porady zdrowotne bezpośrednio na Twój adres e-mail: chcesz żyć świadomie i zdrowo zgłoś się po odbiór nowości z bloga.