head

Co powoduje wysokie ciśnienie?

Co jest powodem wysokiego ciśnienia?
Suren Bahidska Suren Bahidska
Dziennikarka, doradca d/s zdrowia
Temat: Zdrowy styl życia

To przerażające, a równocześnie nadzwyczaj zastanawiające, że zgodnie z przewidywaniami na 2025 rok na całym świecie 1,5 miliarda ludzi będzie leczone na wysokie ciśnienie, a w związku z tym już teraz choroby serca i układu krążenia są liderem na liście zgonów. Co powoduje wysokie ciśnienie?

Ciśnienie krwi o wartości powyżej 140/90 mmHg utrzymujące się przez dłuższy czas nazywane jest już chorobą. Może je spowodować zbyt duża ilość soli, spożywanie konserwowanych produktów mięsnych bogatych w sód, brak ruchu, otyłość, a ponadto stresujący tryb życia. Tylko pogarsza sytuację spożywanie potraw pieczonych na oleju, używamy niezdrowych tłuszczy do gotowania, polewanie sałatek majonezem, nie mówiąc już o spożywaniu bez umiaru kawy i alkoholu.  

Może być również okresowe

Czasami wysokie ciśnienie może być tylko „przejściowym” gościem, wtedy powodem może być spożycie jakiejś toksycznej substancji. Takie są na przykład preparaty o zawartości kortyzonu, niektóre środki przeciwbólowe, środki antykoncepcyjne, narkotyki (na przykład kokaina i amfetamina) oraz napoje energetyzujące, w których zawartość kofeiny jest nadzwyczaj wysoka. Tak jak już wcześniej wspominaliśmy, przesadne spożywanie kawy może również spowodować wysokie ciśnienie, tak samo jak przesolone potrawy mogą być odpowiedzialne za hipertonię. Wystarczy tylko przestać spożywać te produkty i objawy same znikną. Oczywiście nie jest łatwo zrezygnować z ulubionych chipsów lub przekąsek, ale za zbytnie uzależnienie od nich możemy zapłacić zbyt dużą cenę.  

Poważny czynnik ryzyka

Wysokie ciśnienie zostaje czasami ujawnione dopiero po zawale, ewentualnie w przypadku jakiegoś problemu z oczami pojawia się podejrzenie, bowiem z tego powodu mogą  zostać uszkodzone nawet naczynia krwionośne w oku, co pociąga za sobą pogorszenie wzroku. Choroba ma również wpływ na stan innych organów: jako powikłanie mogą zostać uszkodzone nerki, jeśli natomiast są uszkodzone naczynia krwionośne mózgu mamy duże szanse na to, że staniemy się ofiarami zawału lub wylewu.  Sygnałem ostrzegawczym może być również to, że często boli nas głowa, stale szumi nam w uszach, od czasu do czasu bez szczególnego powodu czujemy się słabo.  

Leczenie wysokiego ciśnienia

Najprostszym sposobem leczenia wysokiego ciśnienia jest zmiana stylu życia, prawidłowe odżywianie i zmniejszenia ciężaru ciała, może być zaskakujące, ale minus 10 kg powoduje zmniejszenie ciśnienia o  5 mmHg. Dużą pomoc dla organizmu stanowi resweratrol , którego działanie chroniące serce jest nadzwyczaj dobre, w dużej mierze chroni przed zawałem. W większej ilości zawierają go również skórka czerwonych winogron i ich pestki. 

Powiązane artykuły

Społeczność

NOWOŚCI Z BLOGA

phone

Porady zdrowotne bezpośrednio na Twój adres e-mail: chcesz żyć świadomie i zdrowo zgłoś się po odbiór nowości z bloga.