head

Brak snu również może być powodem głodu

Stres również może być powodem głodu
Eva Macpherson Eva Macpherson
Specjalista w dziedzinie medycyny naturalnej, doradca żywieniowy
Temat: Zdrowy styl życia

Stale czujesz się głodny/a i myślisz o tym, co by tu zjeść? Kilka złych przyzwyczajeń oraz tryb życia również może być powodem nieustającego uczucia głodu.

Jesz obficie, a mimo tego czujesz, że stale burczy Ci w brzuchu? W tym przypadku pewne jest, że nie brak kalorii jest powodem stałego uczucia głodu. Uczucie głodu po jedzeniu często związane jest z naszą psychiką.

Wystarczająca ilość płynów

Uzupełnienie płynów w organizmie wpływa na naszą wydajność, na trawienie, jak również na procesy detoksykujące i powstanie uczucia głodu. W wielu przypadkach kiedy myślimy, że jesteśmy głodni w rzeczywistości nasz organizm walczy z niedoborem płynów. Właśnie dlatego jeśli mamy ochotę coś przekąsić, niezależnie od tego, że niedawno jedliśmy obiad lub podwieczorek, wypijmy 1-2 szklanki wody i prawdopodobnie minie również uczucie głodu.  

Zbyt dużo węglowodanów

Dla wielu z nas jest to znajome uczucie, kiedy tak zjadamy tabliczkę czekolady, że jemy tylko kilka kostek, ale w krótkim czasie znika cała tabliczka. Potrawy zawierające dużo cukru i białej mąki w ciągu kilku chwil podnoszą poziom cukru we krwi, który następnie szybko spada i znowu zaczyna nas męczyć głód. Pomijajmy raczej potrawy z cukrem, pieczywo z białej mąki i tuczące owoce, natomiast zamiast nich przygotujmy dietę bogatą w błonnik. Płatki owsiane posiadają niski indeks glikemiczny, dzięki czemu po jedzeniu poziom cukru we krwi nie podskakuje gwałtownie, a ponadto na długi czas nasyca. Możemy przygotować z niej pożywną jednonocną owsiankę, uzupełnioną taką super żywnością jak owoce acai i ziarenka chia.

Stałe zdenerwowanie

Pod wpływem stałego zdenerwowania nasz organizm próbuje się uspokoić różnymi potrawami, dlatego w takim okresie ciągnie nas do jedzenia. Tak więc przyczyną głodu może być również stres, pod wpływem którego wiele osób sięga po słodycze lub chipsy, tj. węglowodany. W przypadku ciągłego uczucia głodu możemy sobie pomóc ucząc się jakichś technik relaksujących.

Brak odpoczynku

Odpowiednia ilość snu, podobnie jak uzupełnienie płynu jest bardzo ważne w celu prawidłowego funkcjonowania organizmu, jak również odgrywa rolę w celu zapobiegnięcia przed przytyciem. Zdrowy dorosły organizm dziennie potrzebuje mniej więcej 7-8 godzin snu, jeśli ktoś tyle nie śpi, szybko może nabrać kilku dodatkowych, zbędnych kilogramów. Tak samo jeśli cierpimy na ciągłe zmęczenie, nasz organizm pragnie uzupełnić energię i wtedy sięgamy po tłuste, trudne do strawienia i słodkie potrawy, aby szybko zaspokoić brak energii. Starajmy się dobrze spać, ponieważ brak snu może być powodem głodu.  

Powiązane artykuły

Społeczność

NOWOŚCI Z BLOGA

phone

Porady zdrowotne bezpośrednio na Twój adres e-mail: chcesz żyć świadomie i zdrowo zgłoś się po odbiór nowości z bloga.