head

Posiłki bez cukru | Życie bez cukru

Dobroczynny wpływ posiłków bez cukru
Suren Bahidska Suren Bahidska
Dziennikarka, doradca d/s zdrowia
Temat: Zdrowy styl życia

Z radością pozbył(a)byś się kilku kilogramów lub lekarz zalecił Ci zmianę stylu życia? Wypróbuj posiłki bez cukru, na początek wystarczy, że przez tydzień w Twojej diecie nie będzie cukru.

Dla naszego organizmu ważne są węglowodany, ale nie cukier rafinowany. Być może brzmi to niewiarygodnie, ale cukier jest w stanie wywołać uzależnienie w organizmie, pod wpływem jego spożywania uwalniają się hormony (dopamina i serotonina) powodujące uczucie radości, co sprawia, że jeszcze bardziej pożądamy cukru. Spożywanie cukru w zbyt dużej ilości prowadzi do otyłości, wysokiego ciśnienia, zagrzybienia organizmu, stanów zapalnych, ale jego działanie szkodliwe na organizm jest jeszcze większe.  

Ukryte cukry

W czasie zakupów na etykietach artykułów spożywczych powinniśmy szukać nie tylko słowa cukier (sacharoza): cukry zawiera również glukoza, fruktoza, dekstroza, melas i miód. Producenci dodają go do napoi, soków owocowych, musli, produktów mlecznych, sosów, chleba, wędliny, słonych przekąsek, kiszonek, tak więc jeśli zdecydujemy się na posiłki bez cukru starajmy się o to, aby do naszego koszyka trafiały tylko artykuły spożywcze bez cukru. Pamiętajmy o tym, że niektóre owoce (czereśnie, figi, daktyle, śliwki, winogrona) zawierają również dużo cukru, a zbyt dużą ilość cukru owocowego wątroba przetwarza w kwas tłuszczowy i odkłada go w postaci oponek tłuszczu.

Przejście na posiłki bez cukru

Powoli zacznijmy przechodzić na jedzenie bez cukru.

Po pierwsze zmniejszmy o połowę jedzone przez nas porcje, w ten sposób zmniejszając objawy związane z gwałtownym niedoborem (ból głowy, pocenie się, drgawki, nerwowość, zaburzenia snu, problemy trawienne), a następnie stopniowo dalej zmniejszajmy dawkę. W pierwszym rzędzie źródłami zdrowych węglowodanów są bogate w błonnik zboża, rośliny strączkowe, owoce, ale są one również w nabiale w postaci laktozy. Zwracajmy uwagę na indeks glikemiczny (GI), tj. na liczbę zwiększania stężenia glukozy we krwi i wybierajmy spośród produktów posiadających niski/średni indeks glikemiczny. Sfermentowane artykuły spożywcze zmniejszają pragnienie spożywania cukru, natomiast żywność bogata w białko równoważy poziom cukru we krwi.

Zjedzmy banana, jeśli mamy ochotę na coś słodkiego lub przygotujmy smaczny koktajl ze stewią. W pozbyciu się głodu cukrowego może pomóc owsianka, która zawiera wolno wchłaniane węglowodany, natomiast spośród super żywności naszym sprzymierzeńcem w czasie przejścia na posiłki bez cukru może być Spirulina alga o dużej zawartości białka. Według dietetyków potrzebne są 2-4 tygodnie, aby nasz organizm przyzwyczaił się do naszej nowej diety.   

Dobroczynny wpływ posiłków bez cukru

Cukier niepotrzebnie dodany do potraw podnosi poziom insuliny i ciśnienia oraz puls, dlatego jeśli go wyeliminujemy szybko zmniejszy się ryzyko chorób serca. Szybko rozpocznie się utrata masy ciała i w czasie kilku tygodni znacznie może zmniejszyć się poziom cholesterolu LDL i trójglicerydów. Poprawia się stan naszej skóry, wyeliminowane zostają stany zapalne. Stajemy się bardziej energiczni, poprawia się nasze trawienie i pamięć. Dieta bez cukru pozbawia komórki nowotworowe ich najważniejszego pożywienia, cukier, odciąża wątrobę, wspomaga detoksykację organizmu i pomaga w zwalczeniu grzybicy.

Ile cukru może zjeść codziennie osoba dorosła?

Te osoby, które nie jedzą posiłków bez cukru również powinny zwracać uwagę na spożycie cukru. Zgodnie z zaleceniem Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) osoba dorosła spożywająca dziennie 2000 kalorii może spożyć max. 50 gram cukru (10 procent dziennego spożycia kalorii), co odpowiada około 12 łyżeczkom. Równocześnie zgodnie z WHO idealne byłoby jeśli ta wartość zmniejszyła się do wartości niższej niż 25 gram.  

Powiązane artykuły

chmura etykiet

Społeczność

NOWOŚCI Z BLOGA

phone

Porady zdrowotne bezpośrednio na Twój adres e-mail: chcesz żyć świadomie i zdrowo zgłoś się po odbiór nowości z bloga.