head

Probiotyki poprawiające nastrój

Czy probiotyk może poprawić nastrój?
Eva Macpherson Eva Macpherson
Specjalista w dziedzinie medycyny naturalnej, doradca żywieniowy
Temat: Zdrowy styl życia

Kto by pomyślał, że komórki ścianki jelita produkują więcej niż 90 procent serotoniny, która jest odpowiedzialna za regulowanie naszego nastroju? Stan flory jelitowej również oddziałuje na nasze samopoczucie, na co możemy mieć pozytywny wpływ dzięki spożywaniu probiotycznych bakterii. Wejdź razem z nami do świta probiotyków poprawiających nastrój, inaczej do świata psychiobiotyków!

Liczne badania naukowe potwierdzają, że funkcjonowanie przewodu pokarmowego jest ściśle powiązane z neurochemią mózgu. Uzupełnienie probiotycznych bakterii flory jelitowej ma działanie poprawiające nastrój i może być rozwiązaniem na różnorodne choroby mentalne.

Psychobiotyki

Wcześniej wiedzieliśmy już o takich doświadczalnych myszach w depresji, które pod wpływem pewnych bakterii stały się żywsze. Lub o szczurach, których zachowanie uległo zmianie po tym, jak wkropiono im bakterie jelitowe innych szczurów.  Powstało pojęcie  „psychobiotyk”: psychologicznie skuteczne mikroby, prawdopodobnie mogą być również pomocne w przypadku takich chorób mentalnych jak depresja. To czego nie wiedzieliśmy wcześniej: czy psychobiotyki działają również w przypadku ludzi? Nad tym pytaniem zastanawia się Giulia Enders niemiecka studentka medycyny w swojej książce pt. Sprawy jelit.

Obiecujący eksperyment

Angielski zespół badawczy w jednym z pierwszych swoich badań u jednej trzeciej testowanych osób leczonych bakterią  Lactobacillus casei shirota po trzech tygodniach spożywania zauważył działanie poprawiające nastrój, natomiast u tych testowanych osób, które miały lepsze samopoczucie nie doświadczono żadnych zmian. Francuscy naukowcy testowanym osobom podawali kombinację składającą się z dwóch bakterii. Bifidobacterium longom i Lactobacillus helvetius po czterech tygodniach przyniosły znaczną zmianę w nastroju uczestników, zmniejszyła się ich skłonność do depresji, a oprócz tego wzrosła intensywność gniewu i sympatii. Zauważono również, że zmniejszyła się intensywność bóli cielesnych.

Bakterie na depresję?

Przeprowadzone zostały dwa takie badania, w których w kontrolowanych warunkach wypróbowano bakterie probiotyczne na depresję. W badaniu przeprowadzonym w 2015 roku podawano testowanym osobom w stanie depresji  koktajl składający się z Lactobacillus acidophilum i Bifidobaktérium bifidus, u których zauważono poprawę stanu zdrowia przy zażywaniu leków. W czasie badania w 2017 roku  spożywanie koktajlu Lactobaccillus helvetius i Bifidobacterium longum nie miało żadnego wpływu na uczestników badania, natomiast okazało się, że u osób w których krwi poziom witaminy D był wysoki mikroby poprawiły ich nastrój.

 

Czy można zapobiec przed depresją spożywając bakterie jelitowe? Czy bakterie probiotyczne oznaczają tylko terapię uzupełniającą obok leków? Odpowiedzi na pytanie jeszcze nie ma. Naukowcy są ciekawi, czy istnieją różne rodzaje depresji i czy są takie osoby, na leczenie których ma wpływ stan ich flory jelitowej.

 

źródło:

Giulia Enders: Sprawy jelit

 

Powiązane artykuły

Społeczność

NOWOŚCI Z BLOGA

phone

Porady zdrowotne bezpośrednio na Twój adres e-mail: chcesz żyć świadomie i zdrowo zgłoś się po odbiór nowości z bloga.