head

Pistacje i ich właściwości | Dlaczego warto je spożywać?

Pistacje : zdrowa przekąska
Eva Macpherson Eva Macpherson
Specjalista w dziedzinie medycyny naturalnej, doradca żywieniowy
Temat: Zdrowy styl życia

Pistacje doskonale smakują, a do tego są cennym źródłem wielu witamin i składników mineralnych. Odgrywają ważną rolę w zapobieganiu chorobom układu krążenia, problemom ze wzrokiem, wspierają funkcjonowanie układu trawiennego i są doskonałym przeciwutleniaczem. Pomimo faktu, że chronią nasze zdrowie, mają wysoką wartość kaloryczną i mogą powodować reakcje alergiczne, więc bądźmy ostrożni przy ich spożywaniu. Pistacje są stosunkowo drogimi orzechami, powodem jest to, że nie każde drzewo pistacjowe rodzi orzechy, występują męskie i żeńskie drzewa. Owoce jednak rodzi tylko żeńskie drzewko, a zbiór jest możliwy co dwa lata. Dojrzałe pistacje mają lekko pęknięte skorupki i dlatego w niektórych krajach nazywane są „uśmiechniętymi orzechami“

Przekąska, która chroni serce

Pistacje zawierają mnóstwo nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3 i omega -6, dzięki czemu mają zdolność obniżania LDL cholesterolu we krwi, jednocześnie chronią przed chorobami układu sercowo-naczyniowego. Ponadto utrzymują odpowiedni poziom LDL i HDL cholesterolu we krwi. Nie zawierają sodu, mogą więc być spożywane nawet przez osoby z wysokim ciśnieniem krwi. Pistacje są bogatym źródłem żelaza i miedzi, minerałów, które odgrywają bardzo ważną rolę w produkcji czerwonych krwinek i niedokrwistości, czyli anemii. Poprawiają funkcjonowanie układu nerwowego, głównie ze względu na zawartość flawonoidów, fosforu oraz witaminy A i mogą spowolnić powstawanie demencji starczej.

Właściwości antyoksydacyjne

Pistacje są bogatym źródłem antyoksydantów. Ich największą zaletą jest zdolność wiązania wolnych rodników, które są odpowiedzialne za powstawanie stanów zapalnych, niektórych rodzajów nowotworów, chorób sercowo-naczyniowych oraz przedwczesne starzenie się skóry. Pistacje mogą  znacznie pomóc w walce z niebezpiecznym dla zdrowia  stresem oksydacyjnym. Z racji dużej zawartości flawonoidów i witaminy E, pistacje wzmacniają układ odpornościowy. Ponadto witamina E doskonale wpływa na nawilżenie skóry, zapobiega jej wysuszeniu, pomaga w likwidowaniu plam starczych i działa przeciw zmarszczkom, aby więc zachować zdrowy wygląd skóry, wystarczy codziennie zjeść 10-15 sztuk pistacji. Pistacje pozytywnie wpływają na zdrowie oczu, zmniejszają ryzyko zwyrodnienia plamki żółtej.

Wspierają trawienie

Pistacje  zawierają duże ilości błonnika wspomagającego dobre trawienie. Błonnik roślinny usunie szkodliwe substancje i toksyny nagromadzone w jelicie grubym, wspiera  pracę jelit, zapobiega zaparciom. Ich antybakteryjne i przeciwgrzybicze  właściwości można wykorzystać w przypadku infekcji jelit i podrażnienia jelit.

Mniej znaczy więcej

Pistacje należą do silnych alergenów, w związku z tym osoby uczulone powinny ich unikać. Jeśli ich spożywanie wywoła jakiekolwiek nieprzyjemne dolegliwości, należy skonsultować się z lekarzem. Nie jedzmy ich za dużo: 100 g pistacji to 600 kalorii. I choć są dość kaloryczne, można włączyć je do codziennej diety, spożywane w umiarkowanych ilościach z pewnością przyczynią się do spadku wagi.

 

Powiązane artykuły

chmura etykiet

Społeczność

NOWOŚCI Z BLOGA

phone

Porady zdrowotne bezpośrednio na Twój adres e-mail: chcesz żyć świadomie i zdrowo zgłoś się po odbiór nowości z bloga.