head

Pigwa- gorzkawy cud

Pigwa- gorzkawy cud
Eva Macpherson Eva Macpherson
Specjalista w dziedzinie medycyny naturalnej, doradca żywieniowy
Temat: Zdrowy styl życia

Owoce pigwy w naszym kraju nie są  zbyt popularne, ale z pewnością zasługują na uwagę. Mają mnóstwo cennych właściwości, dlatego warto je spożywać przede wszystkim teraz w okresie jesiennym.

Owoce pigwy zawierają mnóstwo witaminy A, E, witamin z grupy B oraz witaminą C. Ponadto owoc pigwy zawiera cenną witaminę P, która jest ważna w leczeniu anemii. Oprócz wielu witamin pigwa zawiera mnóstwo cennych składników mineralnych: wapń, siarkę, potas, miedź, żelazo i fosfor, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu.

Lek, który przynosi ulgę

Znany od dawna jako owoc, który skutecznie uwalnia skurcze i łagodzi bóle miesiączkowe. Pigwa oprócz tego skutecznie eliminuje skurcze jelitowe. Nie zaleca sią ich spożywania w przypadku stanów zapalnych uchyłków jelita- diverticulitis. Miąższ pigwy zawiera spore ilości pektyn, czyli rodzaj błonnika rozpuszczalnego w wodzie. Pektyny zmniejszają kaloryczność pokarmu i wchłanianie cukrów, pigwy wspomagają odchudzanie są więc doskonałym sposobem na osiągnięcie płaskiego brzucha. Pigwa poprawia odporność organizmu, reguluje poziom cholesterolu i obniża poziom cukru we krwi. Dzięki właściwościom oczyszczającym owoc ten zapobiega wzdęciom i zaparciom.

Nie tylko miąższ, ale także nasiona są niezmiernie cenne. Herbata z nasion jest niezwykle pomocna w leczeniu przeziębień i grypy, szczególnie skutecznie łagodzi  kaszel. Jeśli jesteś w stanie poświęcić trochę energii na przygotowanie kremu z pigwy, otrzymasz doskonały lek nie tylko na żylaki, ale pomaga również przy bólach reumatycznych i leczy oparzenia.

Strażnik naszej urody

Pigwa ze względu na swoje cenne właściwości jest stosowana zarówno do celów kulinarnych, jak i kosmetycznych. Polecamy doskonałą, domową maseczkę z owoców pigwy, która skórę nie tylko orzeźwi, ale również działa przeciwzapalnie i usuwa różne wypryski, nadaje się do różnych typów cery, ponadto skutecznie zmniejsza ciemne kręgi pod oczami.

Należy je przechowywać w chłodnym, suchym miejscu, w ten sposób wytrwają nawet do wiosny, ale należy uważać, aby wybierać tylko zdrowe, nieuszkodzone owoce, w przeciwnym razie szybko się popsują. Najlepiej spożywać je na surowo, w ich naturalnej postaci, ponieważ wówczas zachowują swoje korzystne właściwości, dzięki zawartości związków pektynowych przetwory pigwowe lub z dodatkiem pigwy bardzo łatwo galaretują, tak więc można z niej przygotować zarówno wspaniały kompot, jak również przecier lub galaretkę.

Powiązane artykuły

chmura etykiet

Społeczność

NOWOŚCI Z BLOGA

phone

Porady zdrowotne bezpośrednio na Twój adres e-mail: chcesz żyć świadomie i zdrowo zgłoś się po odbiór nowości z bloga.