head

Olej z pestek dyni: najłatwiejsza droga do zdrowszego życia.

Olej z pestek dyni: najłatwiejsza droga do zdrowszego życia.
Eva Macpherson Eva Macpherson
Specjalista w dziedzinie medycyny naturalnej, doradca żywieniowy
Temat: Zdrowy styl życia

Większość osób za najlepszy olej jadalny uważa oliwę z oliwek. Tymczasem olej z pestek dyni  również należy do niezwykle zdrowych, co więcej doskonale smakuje.

Przyjrzyjmy się, dlaczego warto sięgać po olej z pestek dyni.

W Styrii (Steiermark), w południowo-wschodniej części Austrii, na zimno tłoczony olej z pestek dyni cieszy się ogromną popularnością, nazywają go tam czarnym złotem. Jednak jego korzystne efekty nie tylko były widoczne w tym regionie, ale są stosowane na całym świecie w celu ochrony zdrowia i złagodzenia objawów niektórych chorób. Nie wspominając o tym, że olej z dyni jest szczególnie interesujący z kulinarnego punktu widzenia, jest podstawą lub uzupełnieniem wielu potraw.

Podstawą jest jego produkcja

Zarówno pestki dyni, jak i olej doceniany jest głównie ze względu na wysoką zawartość pełnowartościowych tłuszczów roślinnych. Olej z  pestek dyni produkowany jest na zimno, dzięki czemu witaminy i kwasy nietłuszczowe - olej z dyni stanowią bezpośredni magazyn wrażliwy na ciepło- pozostają nienaruszone.

Zdrowe kwasy tłuszczowe

Olej z pestek dyni jest olejem wyjątkowo bogatym w wielonienasycone kwasy tłuszczowe zwłaszcza kwas linolowy z rodziny omega-6, który organizm nie jest w stanie sam wyprodukować. Dzięki temu olej z pestek dyni jest w stanie wyleczyć, jak również  zapobiec zapaleniu stawów, wrzodów, zapaleniu skóry, skurczów naczyń krwionośnych, a także wysokiego ciśnienia krwi. Kwasy tłuszczowe omega-6  mają działanie przeciwnowotworowe i spowalniają starzenie się komórek. Olej z pestek dyni może być niezwykle skuteczny  w walce z rakiem piersi, rakiem jelita grubego, rakiem prostaty. Olej ten   stosowany zewnętrznie doskonale odżywia skórę i włosy, przyspiesza gojenie się wysypki i łagodzi  stany zapalne i objawy łuszczycy.

Oczyszcza organizm, usuwa pasożyty

Zarówno miąższ dyni, jak i jej pestki ceni się między innymi za wysoką zawartość błonnika pokarmowego. Błonnik oczyści jelito grube ze złogów i substancji toksycznych, poprawi perystaltykę jelit, przyspieszy metabolizm, co oznacza, że dynia doskonale wspiera naturalny proces oczyszczania organizmu. Regularne spożywanie oleju z pestek dyni pomoże pozbyć się pasożytów układu pokarmowego, działa efektywnie nawet przy tasiemcach.

Ważna informacja dla panów!

Jednym z czynników rozwoju raka prostaty jest niedobór cynku, aby zmniejszyć ryzyko choroby należy włączyć do diety m.in. olej z pestek dyni. Ponadto jego spożywanie pomoże uniknąć problemów z oddawaniem moczu, impotencją, rakiem prostaty, przyczynia się również do zwiększenia libido i płodności. W związku z tym, że zapobiega powstawaniu dihydrotestosteronu-DHTjest również skuteczny w walce z łysieniem. W jednym z badań przeprowadzonych w Korei  podawano pacjentom cierpiącym na łysienie androgenowe (najczęściej występujący typ łysienia dotykający przede wszystkim mężczyzn) przez okres 24 tygodni, 400 mg oleju z pestek dyni. Wyniki były przekonujące: w porównaniu z grupą kontrolną mężczyzn, gęstość włosów wyraźnie się zwiększyła.

Chroni serce

Olej z pestek dyni wspomaga zdrowie serca. Zawarty w nim błonnik, a także magnez, potas, mangan i fitosterole, które obniżają poziom cholesterolu, mają właściwości, które poprawiają krążenie krwi, działają wzmacniająco na układ krwionośny, obniżają ciśnienie tętnicze, pomagając  w ten sposób zachować zdrowe serce. Warto wspomnieć o niezwykłych składnikach antyoksydacyjnych  oleju z pestek dyni (witaminy B, witamina E, witamina C, selen, karotenoidy), które neutralizują wolne rodniki odpowiedzialne za stany zapalne, zmiany w  naczyniach krwionośnych, raka i uszkodzenia DNA.

Poprawia nastrój

Kiedy poziom aminokwasów w naszym organizmie tzw. tryptofan jest niższy, wpływa to  negatywnie na nasz nastrój i zdolność radzenia sobie ze stresem. Aminokwas tryptofan jest niezbędny do produkcji serotoniny w mózgu. Niedobór serotoniny jest częściowo odpowiedzialny za przygnębienie, problemy ze snem, nadwagę, depresję. Na szczęście, olej z pestek dyni jest doskonałym źródłem tryptofanu, więc jeśli będziemy go regularnie dostarczać z dietą, na pewno wprawi nas w dobry humor i wywoła falę radości.

Jest smaczny

Olej z pestek dyni jest nie tylko zdrowy, ale także smaczny, dzięki czemu możemy go spokojnie spożywać sam bez dodatków . Jeżeli chodzi o dawkowanie, to dorośli powinni stosować jedną łyżkę po posiłku a dzieci pół łyżki.  Możemy zrobić dla swojego zdrowia jeszcze więcej, dodając olej z pestek dyni do surówek i sałatek warzywnych, jak również zup i mięsa.

Źródła:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4017725/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16822218

https://draxe.com/pumpkin-seed-oil/

Powiązane artykuły

chmura etykiet

Społeczność

NOWOŚCI Z BLOGA

phone

Porady zdrowotne bezpośrednio na Twój adres e-mail: chcesz żyć świadomie i zdrowo zgłoś się po odbiór nowości z bloga.