head

Niedrożność dróg oddechowych u dzieci, co robić jeśli maluch się dusi?

Co należy zrobić, kiedy dziecko się dusi?
Eva Macpherson Eva Macpherson
Specjalista w dziedzinie medycyny naturalnej, doradca żywieniowy
Temat: Zdrowy styl życia

Dzieci, a w szczególności dzieci w wieku od roku do pięciu lat często biorą do buzi różne przedmioty. Jest to częścią odkrywania przez nie świata. Natomiast niektóre drobne przedmioty – na przykład perełki i guziki, części zabawek – mają odpowiednie wymiary, aby zatrzymać się w przełyku dziecka i spowodować niedrożność dróg oddechowych.

Najlepszym sposobem na to, aby nie dopuścić do zadławienia to nie  pozostawianie na widoku takich, małych przedmiotów. Jeśli natomiast zauważymy, że dziecko gwałtownie zaczyna kaszleć, ale nie jest chore i ma w zwyczaju branie do buzi drobnych przedmiotów, to istnieje szansa, że coś połknęło, co może spowodować zadławienie. Może doprowadzić do tego również źle pogryziony, większy kawałek pokarmu.  

Rady jak zlikwidować zadławienie

Jeśli widzimy w buzi dziecka połknięty przedmiot, spróbujmy go usunąć. To tylko pogarsza sytuację, jeśli zaczynamy go naciskać lub popychać palcem, ponieważ przedmiot jeszcze lepiej się zaklinuje, dlatego nigdy nie należy postępować w ten sposób. Jeśli dziecko głośno kaszle, zmuśmy go do dalszego kaszlu, ponieważ połknięty przedmiot w ten sposób też może wyswobodzić się z dróg oddechowych. Jeśli zauważymy, że dziecko prawie nie oddycha, przekonajmy się o tym, czy jest świadome. Jeśli widzimy, że nie, natychmiast wezwijmy pomoc! Jeśli jest jeszcze świadome, ale nie jest w stanie pozbyć się połkniętego przedmiotu lub pokarmu kaszląc, stosując poniższe techniki można go uratować.

Udzielanie pierwszej pomocy małym dzieciom

Wesprzyjmy przedramię na udzie, a następnie połóżmy dziecko na brzuchu z głową nieco w dół. Jeśli waga dziecka pozwala na to, to najskuteczniej jest jeśli tak położymy go na ręce, aby dolna część naszej dłoni była pod jego mostkiem i trafiała na górną część brzucha. Następnie zdecydowanie, ale niezbyt mocno uderzmy między łopatki. U mniejszych dzieci jest jeszcze możliwość zastosowania takiej metody, aby położyć je tak na udzie, aby część brzucha pod mostkiem leżała na udzie i w takiej pozycji uderzać między łopatki.

Udzielanie pierwszej pomocy niemowlętom

Niemowlę kładziemy twarzą w dół, z lekko zwieszoną głową na przedramię podtrzymane udami i kolanami. Do uderzeń między łopatki nie stosujemy całej ręki, tylko palce. Jeśli nie osiągnęliśmy rezultatu niemowlę należy położyć na plecach i zastosować ucisk klatki piersiowej. Wykonujemy go podobnie do techniki kompresji klatki piersiowej, ale w wolniejszym tempie, maksymalnie pięć razy. Jeśli nie nastąpi poprawa, należy wezwać pogotowie!

Chwyt Heimlicha

Zdania są podzielone od jakiego wieku można stosować chwyt Heimlicha (nacisk na przeponę).  Jeśli zdecydujemy, że delikatnie możemy go zastosować z odpowiednią siłą do wielkości ciała, to w żadnym wypadku nie należy go stosować poniżej pierwszego roku życia. Chwyt należy zastosować w następujący sposób:splećmy ręce pod żebrami i w okolicach żołądka (przepony) zastosujmy gwałtowny ucisk w ten sposób, że splecione ręce skierujemy do siebie oraz lekko w górę. Powtarzajmy to tak często, aż ciało obce nie zostanie usunięte, ale nie więcej niż pięć razy.  

Powiązane artykuły

chmura etykiet

Społeczność

NOWOŚCI Z BLOGA

phone

Porady zdrowotne bezpośrednio na Twój adres e-mail: chcesz żyć świadomie i zdrowo zgłoś się po odbiór nowości z bloga.