head

Niebezpieczne konserwanty

Niebezpieczne konserwanty
Eva Macpherson Eva Macpherson
Specjalista w dziedzinie medycyny naturalnej, doradca żywieniowy
Temat: Zdrowy styl życia

Zarówno naturalne, jak i chemiczne konserwanty pozwalają dłużej przechowywać żywność, ale przede wszystkim spowalniają proces psucia, który bez konserwantów następuje bardzo szybko.  Przemysł spożywczy jest w stanie zrobić cokolwiek, aby towar został jak najdłużej świeży.

Psucie się żywności  może być spowodowane poprzez mechaniczne uszkodzenie np. gdy owoce  zostaną obite. Dla wielu klientów środki konserwujące dają gwarancję, że wybrany produkt można  spożywać bez jakichkolwiek obaw. Dlatego też  przemysł spożywczy stosuje różnego rodzaju konserwanty, aby nawet szybko psujące się pokarmy pozostały jak najdłużej na półkach.

Środki konserwujące można znaleźć w produktach piekarniczych, sosach, dressingach, napojach, konserwach, suszonych warzywach i owocach, mięsie, przetworach mięsnych i   rybnych. Większość konserwantów to syntetyczne substancje chemiczne, ale są także substancje pochodzenia naturalnego, otrzymywane z fermentacji. Najczęściej stosuje się kwas benzoesowy, kwas propionowy i nizyna.

Rodzaje konserwantów

 

 ● Antybakteryjne konserwanty obniżają lub całkowicie redukują nadmierny przerost bakterii, które mogą powodować zmianę konsystencji żywności.

 

● Dodatkowe substancje, które były pierwotnie przeznaczone do innych celów, ale okazały się skuteczne jako środek służyć innym celom, ale są także skuteczne jako środki konserwujące.

 

● Przemysłowo wytwarzane przeciwutleniacze, które są wykorzystywane do przedłużenia okresu ważności. Przeciwutleniacze hamują procesy utleniania w produktach, które są odpowiedzialne za psucie, np. jełczenie i przebarwienia.

 

Symbole E

 

Obowiązkiem producentów jest umieszczenie na etykietach wszystkich składników i konserwantów i innych dodatków wraz z kodami od E200 do E299. Poznajmy grupy konserwantów:

  • Sorbiniany: E 200-209
  • Benzoesany: E 210-219
  • Siarczany: E 220-229
  • Fenole i mrówczany: E 230-239
  • Azotany
  • Octany
  • Mleczany
  • Propioniany

 

Z czystym sumieniem można powiedzieć, że im większa trwałość produktów o to  więcej  zawiera szkodliwych substancji, których nasz organizm nie potrzebuje w ogóle. Możemy zmniejszyć ich ilość, gdy zaczniemy posiłki  przygotowywać  w domu z kontrolowanych surowców. I będziemy od czasu do czasu stosować kuracje oczyszczające jelita  i  detoksykację organizmu. Śledzimy sygnały swojego ciała: reakcje alergiczne, pokrzywka, częste zmęczenie lub  refluks, wszystko to może wskazywać zgromadzone substancje toksyczne.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Powiązane artykuły

chmura etykiet

Społeczność

NOWOŚCI Z BLOGA

phone

Porady zdrowotne bezpośrednio na Twój adres e-mail: chcesz żyć świadomie i zdrowo zgłoś się po odbiór nowości z bloga.