head

Nie sięgajmy od razu po słodycze

Nie sięgajmy od razu po słodycze
Eva Macpherson Eva Macpherson
Specjalista w dziedzinie medycyny naturalnej, doradca żywieniowy
Temat: Zdrowy styl życia

Stres, zły humor, napięcie, zmęczenie większość z nas próbuje załagodzić słodyczami. Jemy słodkości, bo wydzielają się endorfiny i czujemy się wtedy szczęśliwsi, ale należy pamiętać, że częste spożywanie słodyczy uzależnia. Ponadto to jedna z najczęstszych przyczyn nadwagi, otyłości i wielu innych dolegliwości. Nieodparta chęć na dany smak czy produkt może sygnalizować niedobór witamin i składników odżywczych w naszym organizmie.
Nie sięgajmy od razu po słodycze lub inne niezdrowe produkty– istnieją znacznie zdrowsze rozwiązania. 

 Słodycze

Warto podkreślić, że niepohamowany apetyt na słodycze może być objawem drożdżycy jelita grubego, czyli kandydozy. Drożdżaki Candida żywią się cukrami prostymi. Jeśli nadmiernie się namnożą, będą potrzebowały ich więcej. Chęć na słodycze może mieć również związek z niedoborem fosforu, chromu lub jest spowodowana niskim poziomem tryptofanu. W dwóch ostatnich przypadkach, gdy będziemy mieli chęć na słodycze, zdecydujmy się raczej na płatki owsiane, nasiona dyni, słonecznika lub orzechy ziemne. Niedobory fosforu można łatwo uzupełnić stewią.

Czekolada

Jeśli mamy straszną ochotę na czekoladę, być może oznacza to brak pewnego składnika odżywczego potrzebnego do sprawnego funkcjonowania np. potasu, magnezu lub miedzi albo po prostu chcemy poprawić sobie złe samopoczucie. Zawarta w czekoladzie teobromina i anandamina wspomaga produkcję serotoniony, natomiast zawarty w niej  magnez wpływa na poprawę nastroju i ogólnego samopoczucia. Ponadto czekolada jest doskonałym źródłem przeciwutleniaczy. Warto wiedzieć, że dobroczynne działanie czekolady odczują jedynie osoby sięgające po nią sporadycznie, a szczególnie po taką, która zawiera 70% kakao.

Powiązane artykuły

chmura etykiet

Społeczność

NOWOŚCI Z BLOGA

phone

Porady zdrowotne bezpośrednio na Twój adres e-mail: chcesz żyć świadomie i zdrowo zgłoś się po odbiór nowości z bloga.