head

Nadczynność tarczycy | Powody i leczenie

Prawdopodobnie najbardziej oczywistym, ale późnym objawem nadczynności tarczycy jest widoczne powiększenie rozmiarów tarczycy tj. tworzenie się strumy.
Prawdopodobnie najbardziej oczywistym, ale późnym objawem nadczynności tarczycy jest widoczne powiększenie rozmiarów tarczycy tj. tworzenie się strumy.
Suren Bahidska Suren Bahidska
Dziennikarka, doradca d/s zdrowia
Temat: Zdrowy styl życia

Nadczynność tarczycy (hipertiroidizmus) jest stosunkowo częstą chorobą, która w pierwszym rzędzie dotyczy kobiet, ryzyko jej pojawienia się znacznie zwiększa stres i palenie papierosów. Przez długi czas pozostaje ukryta, dlatego ważne, aby znać jej objawy, bowiem nim wcześniej rozpoczęte zostanie leczenie, tym będzie ono bardziej udane.   

Dlaczego już w początkowym okresie trudno jest rozpoznać nadczynność tarczycy? Dlatego, że pierwsze objawy nie są wystarczająco jednoznaczne. Powodem tego jest to, że hormony tarczycy mają wpływ na wszystkie organy, przyspieszają przemianą materii, tak więc jeśli zmieni się ich ilość, wtedy w całym organizmie pojawiają się różne dolegliwości i zmiany. Natomiast te objawy mogą pojawić się również z innego powodu i mogą wskazywać również na inną chorobę. Chociaż jest ona często spotykana głównie u kobiet w wieku 20-40 lat, w rzeczywistości nie jest związana z wiekiem i płcią, może pojawić się u każdego.  

Czynniki ryzyka

Przed rozpatrzeniem wszystkich powodów wywołujących chorobę należy wyjaśnić te okoliczności, choroby, zaburzenia funkcjonowania, które zwiększają szansę jej powstania. Spośród wymienionych najważniejsza jest możliwość dziedziczenia, stres i palenie papierosów. Również może zostać wykazany związek pomiędzy zbytnią aktywnością hormonów TSH, a dokładniej mówiąc z tego powodu pojawiającymi się antyciałami i nadczynnością tarczycy. Problemem może być zbyt duża ilość jodu (jodowana sól, artykuły spożywcze zawierające jod, suplementy diety), dobra wiadomość natomiast jest taka, że jeśli takie są powody, to choroba jest przejściowa. Dieta związana z nadczynnością tarczycy związana z pominięciem jodu przeważnie rozwiązuje ten problem.  

Zauważono, że w praktyce pojawia się w wieku dojrzewania, po porodzie i w okresie klimakterium. Nie należy zapominać również o psychicznych powodach chorób tarczycy, między innymi należy do nich żałoba oraz dowolnie długo trwająca sytuacja stresowa. Zwiększa ryzyko zbyt duża ilość słodyczy (w pierwszym rzędzie biały cukier), szczególnie wtedy, jeśli zdarza się okres pełen napięć.

Jako wynik nadczynności tarczycy zwiększy się zapotrzebowanie organizmu na tlen, dlatego ciało wydziela więcej ciepła

Nadczynność tarczycy: powody i przyczyny

Jako wynik nadczynności tarczycy zwiększa się zapotrzebowanie organizmu w tlen, dlatego ciało wytwarza coraz więcej ciepła. Jest to jeden z pierwszych objawów choroby, stale podniesiona temperatura ciała (nie gorączka), co związane jest z mocnym poceniem. W niektórych przypadkach związana jest ona z nadwagą: w takich przypadkach poprzez nadprodukcję hormonów tarczyca przyspiesza przemianę materii, aby w ten sposób pozbyć się zbędnych kilogramów. Kiedy nie można już nad nią zapanować następuje chorobliwa utrata wagi i pojawiają się niedobory.  

Jeśli gwałtowna utrata wagi połączona jest ze zwiększonym apetytem wtedy w każdym przypadku należy wziąć pod uwagę nadczynność tarczycy.

Również poważnym problemem może być to, że większe zapotrzebowanie na tlen rozszerza żyły, natomiast z tego powodu podnosi się ciśnienie krwi. Wynikiem jest szybkie lub nieregularne bicie serca, uczucie duszności, które może prowadzić nawet do ataków paniki. Przy chorobach serca i układu krążenia może znacznie pogorszyć stan zdrowia.

Jeśli choroba trwa dłużej może znacznie obciążyć serce. U osób cierpiących na nadczynność tarczycy często można zauważyć zanikanie lewej komory serca. Dalszymi objawami jest drżenie nóg, osłabienie mięśni, zbytnie zmęczenie, podupadłość na zdrowiu i zaburzenia snu.  

Nadczynność tarczycy wpływa również na funkcjonowanie układu nerwowego, może być związana z nieuzasadnioną nerwowością, zmianami nastroju, co z czasem może zmienić się w apatię lub depresję lub właśnie odwrotnie w mocną. Trudno kontrolowaną pobudliwość.

Pośrednim objawem jest nieregularna miesiączka, zmniejszenie popędu płciowego, powolne leczenie obrzęków i siniaków.  

Sygnały zewnętrzne

Być może najbardziej oczywistym, choć późnym sygnałem nadczynności tarczycy jest widoczne powiększenie tarczycy, tj. powstanie strumy oraz wytrzeszcz gałek ocznych. Dalszymi zewnętrznymi objawami jest łamliwość włosów, zmniejszenie ich objętości, a w przypadku włosów kręconych ich wyprostowanie.  

Choroba Gravesa-Basedowa

We wspomnianych do tej pory przypadkach, w opisie choroby tylko część tarczycy (gruczoł) jest odpowiedzialna za jej nadczynność. Natomiast może się zdarzyć, że cały narząd funkcjonuje błędnie, ten stan to choroba Gravesa-Basedowa, która jest chorobą autoimmunologiczną i może być powiązana ze zbytnim spożywaniem jodu. Szczególnie charakterystyczne są dla niej wytrzeszczone oczy, przyspieszone bicie serca i równoczesne pojawienie się strumy.

Naturalne leczenie nadczynności tarczycy

Wiele chorób może być leczone dzięki prostej zmianie stylu życia i diety. Tak samo jest w przypadku nadczynności tarczycy, której objawy w stosunkowo krótkim czasie można złagodzić dzięki spożywaniu lub odstawieniu pewnych artykułów spożywczych, a co więcej można doprowadzić nawet do stanu bez objawów.  
Wspaniałymi składnikami diety przy nadczynności tarczycy są glony (np. chlorella), olej kokosowy, rośliny strączkowe, kukurydza i pistacje. Duża zawartość selenu przyczynia się do przywrócenia prawidłowego funkcjonowania tarczycy.
 

Ponieważ zwiększona czynność tarczycy często związana jest ze stanem zapalnym, dlatego pijmy jak najwięcej herbat zapobiegających przed stanami zapalnymi oraz napary. Doskonale może się sprawdzić jeśli regularnie popijać będziemy wywar ze sparzonego rozmarynu, bazylii, oregano lub nawet ich mieszanki.
 

Dobrym rozwiązaniem może być balsam cytrynowy zmniejszający aktywność TSH i wywar z imbiru, ale imbir podobnie jak pozostałe wymienione zioła warto również spożywać na surowo.  
Pomocny może być olejek eteryczny z melisy, który możemy stosować do masażu lub inhalacji. Wspaniale uspokaja i przyczynia się do spokojnego snu.

Należy zwiększyć spożycie witaminy A, C, D i B oraz wapna, cynku i magnezu – większość z nich znajduje się w warzywach o zielonych liściach.

Co dotyczy zmiany stylu życia warto wstrzymywać się przed opalaniem, nie pić alkoholu i nie palić papierosów, natomiast codzienny sport może znacznie poprawić nasz stan. Natomiast szczególnie ważne jest, aby nie stresować się. Jeśli przynajmniej to ostatnie uda nam się zrealizować już dużo zrobimy w celu złagodzenia objawów nadczynności tarczycy.

Źródła:

https://www.medicalnewstoday.com/articles/9153.php?sr

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5014602/

Powiązane artykuły

chmura etykiet

Społeczność

NOWOŚCI Z BLOGA

phone

Porady zdrowotne bezpośrednio na Twój adres e-mail: chcesz żyć świadomie i zdrowo zgłoś się po odbiór nowości z bloga.