head

Metody mierzenia gorączki | Jak zmierzyć dziecku gorączkę?

Metody mierzenia gorączki u dzieci
Barbara Márkus Barbara Márkus
Uzdrowicielka, psychterapeuta, doradca żywieniowy
Temat: Zdrowy styl życia

Jeśli czujemy, że czoło dziecka jest trochę cieplejsze, to większość rodziców natychmiast sięga po termometr. Ale jakie metody mierzenia gorączki możemy zastosować u dzieci? Na ile bezpieczny jest termometr z rtęcią?

Wiele razy pojawia się pytanie, w którym punkcie ciała należy mierzyć temperaturę u dzieci. Na czole, w uchu, ewentualnie w ustach lub doodbytniczo? W ogóle jak mamy zdecydować, który wybór jest najlepszy?

Kiedy mówimy o gorączce?

O gorączce mówimy wtedy, jeśli temperatura ciała przekroczy 38 °C, w przypadku temperatury wewnętrznej 38,5 °C. Przeważnie nie pojawia się ona jako oddzielny objaw, ale często w połączeniu z bólem głowy, wymiotami, biegunką i bólem gardła. Wiele osób nie wie, że temperatura ciała w trakcie dnia może być różna, przeważnie podnosi się późnym popołudniem i w godzinach wieczornych. Dopóki nie znamy pochodzenia choroby, nie stosujmy leków na zbicie gorączki, bowiem możemy w ten sposób zaszkodzić. Bowiem gorączka jest naturalną reakcją organizmu na szkodliwe bakterie i wirusy, które pod wpływem wysokiej temperatury zostają zniszczone.

Metody mierzenia temperatury

Mierzenie gorączki może być dokonane na wiele sposobów przy pomocy termometru, w wielu punktach ciała, w czasie wyboru odpowiedniej metody należy wziąć pod uwagę również wiek dziecka. Poniżej pierwszego roku życia mierzymy temperaturę w odbycie, w wieku od roku do trzech lat w odbycie i pod pachą, powyżej 3 roku życia pod pachą. Oprócz tego pomiar może zostać dokonany na czole, doustnie, w ustach, jak również  w uchu. Zgodnie z miejscem pomiaru mogą być różnice w tym, co uważamy za temperaturę: przy doustnym pomiarze 38,3 °C, przy pomiarze w uchu 37,8 °C, pod pachą 38 °C,  w odbycie 38,5 °C, na czole, w odbycie i w ustach z zasady temperatura ciała jest wyższa.

- Wyświetlacz ciekłokrystaliczny przykładany do czoła pod wpływem temperatury zmienia swój kolor, natomiast  wynik pomiaru jest tylko przybliżony. Znacznie dokładniejszy jest już termometr na podczerwień, który może być stosowany zarówno na czole jak i w uchu i czas pomiaru wynosi kilka sekund.

- Doustny pomiar temperatury wykonujemy umieszczając termometr pod językiem, wadą jest to, że dzieci przeważnie tego nie lubią. W tym celu nigdy nie używajmy tradycyjnego termometru, bowiem jeśli maluch go ugryzie, może go łatwo rozbić i spowodować obrażenia, a ponadto rtęć trafiająca do ust jest silnie trująca. Zamiast tradycyjnego stosujmy raczej termometr cyfrowy. W dzisiejszych czasach istnieją już również smoczki do mierzenia temperatury, które są zaopatrzone w cyfrowy wyświetlacz liczb, po kilku minutach trzymania smoczka w buzi pokazuje temperaturę mierzoną w ustach. Czas trwania pomiaru wynosi 3 minuty.

- Do pomiaru temperatury w uchu stosujemy termometr do ucha, wtedy dokonujemy pomiaru w zewnętrznym kanale słuchowym. Dzięki tej metodzie pomiar trwa kilka sekund, natomiast w wieku poniżej 3 miesiąca życia i w czasie zapalenia ucha środkowego nie zalecamy.

- W czasie pomiaru pod pachą termometr należy zawsze umieścić bezpośrednio na suchej skórze pachy, trzymajmy ściśle przy ciele ramię pod którym mierzymy temperaturę. Przy pomiarze pod pachą temperatura wyświetlona na ekranie to powierzchniowa temperatura, to znaczy dokładna temperatura ciała. W przypadku tradycyjnego termometru pomiar wymaga czasu i trwa 5-10 minut, natomiast w przypadku termometru cyfrowego trwa 2-3 minuty.  

- W przypadku niemowląt i małych dzieci częsty jest pomiar odbytowy. Przed umieszczeniem termometru w odbycie należy go dobrze zdezynfekować – tak samo po pomiarze – w celu łatwiejszego włożenia można posmarować go np. wazeliną. Starego termometru raczej nie wkładajmy do odbytu, ponieważ może się rozbić i rtęć może wypłynąć! Czas trwania pomiaru temperatury wynosi 2-3 minuty. 

Powiązane artykuły

chmura etykiet

Społeczność

NOWOŚCI Z BLOGA

phone

Porady zdrowotne bezpośrednio na Twój adres e-mail: chcesz żyć świadomie i zdrowo zgłoś się po odbiór nowości z bloga.