head

Lecznicze właściwości ogórków |Na co są dobre ogórki?

Lecznicze właściwości ogórków |Na co są dobre ogórki?
Eva Macpherson Eva Macpherson
Specjalista w dziedzinie medycyny naturalnej, doradca żywieniowy
Temat: Zdrowy styl życia

Doskonale oczyszczają, łagodzą stany zapalne, wspierają  trawienie,  zapobiegają chorobom nowotworowym: lecznicze właściwości ogórka są bardzo zróżnicowane. Większość składników aktywnych znajduje się w skórce i nasionach. Ogórki w  dużej mierze zawierają witaminy C, A i B6, jak również potas i żelazo. Ich szczególną cechą jest to, że zawierają  pięć różnych enzymów, w tym zeaksantynę, która ma silne właściwości antyoksydacyjne.  Najwięcej korzyści i funkcji dla naszego organizmu oferują świeże ogórki.

Ogórki detoksykują organizm

Wśród  wielu właściwości leczniczych bardzo znacząca jest zdolność do detoksykacji organizmu. Ogórki pomagają usuwać szkodliwe substancje nagromadzone w układzie pokarmowym, skutecznie alkalizują organizm, oczyszczają nerki. Ponadto regularne spożywanie ogórków przyczynia się do rozpuszczenia kamieni nerkowych.

Ogórki wspierają trawienie i zwalczają nowotwory

Ogórki są cennym źródłem błonnika i enzymów, wspierają trawienie i metabolizm, zalecane szczególnie jako dodatek do dań wysokokalorycznych. Ogórki przyczyniają się również do neutralizacji substancji rakotwórczych, warzywo to ma silny związek z obniżonym ryzykiem zachorowania  na raka jelita grubego, prostaty i płuc. Najwięcej cennych składników kryje się w skórce ogórka, która m.in. wspiera pracę trzustki, ogórki są więc odpowiednim warzywem również dla diabetyków.

Ogórki działają przeciwzapalnie

Ogórki zwalczają wolne rodniki w naszym organizmie, działają przeciwzapalnie. Ich regularne spożywanie zmniejsza ryzyko wystąpienia zapalenia trzustki i stawów a tym samym złagodzi objawy istniejących stanów zapalnych. Ogórki dzięki zawartości potasu wspierają akcję serca, obniżają ciśnienie krwi i regulują poziom cholesterolu. Ponadto przyczyniają się do zapobiegania i leczenia chorób układu sercowo-naczyniowego.

 

Powiązane artykuły

chmura etykiet

Społeczność

NOWOŚCI Z BLOGA

phone

Porady zdrowotne bezpośrednio na Twój adres e-mail: chcesz żyć świadomie i zdrowo zgłoś się po odbiór nowości z bloga.