head

Leczenie menopauzy

Jakimi metodami można leczyć menopauzę?
Suren Bahidska Suren Bahidska
Dziennikarka, doradca d/s zdrowia
Temat: Zdrowy styl życia

Menopauzy nie należy uważać za chorobę, ale za taki stan, który u dwóch trzecich kobiet stwarza problemy. Zmiany cielesne i psychiczne na niektóre osoby mają traumatyczny wpływ, dlatego celowo jest zwracać na nie uwagę.  Leczenie menopauzy może nastąpić na wiele sposobów, mogą pomóc zioła i zdrowe odżywianie.  

Istnieje wiele metod leczenia menopauzy, nie tylko uzupełnienie hormonów prowadzi do osiągnięcia sukcesu. Zarówno samodzielnie jak i jako terapia uzupełniająca możemy stosować różne naturalne metody leczenia.  

Co to jest menopauza?

Klimakterium (czas przekwitania) oznacza zaprzestanie miesiączki, ale jest zdarzeniem, które nie następuje w jednym momencie, ale jest to pewien okres. Można go podzielić na trzy etapy, w czasie każdego z nich mogą pojawić się zaburzenia i nieprzyjemne objawy. Na początku lat czterdziestych zaczyna się od premenopauzy, w tym okresie funkcjonują jeszcze jajniki, natomiast w stosunku do wcześniejszego okresu dojrzewaw nich znacznie mniej komórek jajowych. W wieku pięćdziesięciu lat następuje etap okołomenopauzalny przed ostatecznym brakiem miesiączki charakteryzujący się klasycznymi objawami, a następnie ostatni etap przekwitania czyli postmenopauza w wieku powyżej 52 lat.  

Najczęstsze objawy

Chociaż nie jest to prawidłem, ale większość kobiet tyje w czasie menopauzy, odchudzanie też jest trudniejsze. Uderzenia gorąca również doświadczają prawie wszystkie kobiety w czasie menopauzy. Często łączą się one także ze zlewami potu. Wraz z klimakterium może pojawić się suchość pochwy, czego powodem jest zmniejszenie poziomu estrogenu. Ponieważ w okresie klimakterium jajniki i nadnercza produkują mniejszą ilość testosteronu, słabnie libido. Z powodu zmian hormonalnych może pojawić się nadpobudliwość, problemy ze snem, niepokój, zmęczenie i bezsilność. Ten okres przyczynia się do przyspieszenia osteoporozy, co wpływa również na wytrzymałość stawów. Ponieważ zmniejsza się ilość estragonu wspominanego również jako ochrona serca, u kobiet będących w okresie przekwitania zwiększa się częstotliwość chorób serca i układu krążenia. Mogą pojawić się również mniejsze zaburzenia pamięci, nie rzadko wypadanie włosów oraz przerzedzenie zarostu na ciele. Poza tym objawami menopauzy mogą być problemy z oddawaniem moczu i nagłe, szybkie bicie serca.  

Wiele sposobów leczenia

Leczenie klimakterium może nastąpić przy pomocy preparatów uzupełniających hormony oraz bez hormonów. Te pierwsze mogą być potrzebne w przypadku poważnych objawów okresu przekwitania, wyłącznie pod nadzorem lekarza, biorąc pod uwagę, że terapia hormonalna nie tylko ma zalety, ale również wady. Przy pewnych chorobach i skłonnościach do zakrzepicy terapia hormonalna nie jest zalecana, ale dzięki roślinnym substancjom czynnym bez hormonów również można zmniejszyć objawy zaburzeń. W tym celu można zastosować wiele roślin leczniczych, można spożywać je samodzielnie, jako mieszankę herbat oraz w postaci preparatów zawierających wyciągi z roślin leczniczych. Takimi są między innymi trawa cytrynowa, ziele dziurawca, pluskwica groniasta, szałwia lekarska, niepokalanek pospolity lub koniczyna łąkowa. Suchość nabłonka pochwy można złagodzić kremami lub żelami bez hormonów, zawierającymi kwas hialuronowy i zioła, natomiast w celu ułatwienia życia seksualnego warto używać żelu nawilżającego.

 W celu leczenia klimakterium niezbędna jest zmiana stylu życia, ważny jest regularny ruch i zdrowe odżywianie. W okresie przejściowym organizm potrzebuje więcej naturalnego błonnika roślinnego i kwasów tłuszczowych omega-3. Oprócz tego istotny jest cynk, witamina D, magnez, fosfor, a ponadto zwiększone spożycie selenu i wapnia.

Powiązane artykuły

chmura etykiet

Społeczność

NOWOŚCI Z BLOGA

phone

Porady zdrowotne bezpośrednio na Twój adres e-mail: chcesz żyć świadomie i zdrowo zgłoś się po odbiór nowości z bloga.