head

Tajemnice ksylitolu: Co ma wspólnego kukurydza z cukrem brzozowym?

Wiele osób zastępuje zwykły biały cukier cukrem brzozowym- ksylitolem.
Eva Macpherson Eva Macpherson
Specjalista w dziedzinie medycyny naturalnej, doradca żywieniowy
Temat: Zdrowy styl życia

Tajemnice ksylitolu: Co ma wspólnego kukurydza i cukier brzozowy?

Jest słodszy niż burak cukrowy, a równocześnie ma znacznie niższy indeks glikemiczny, ma mniej kalorii, zmniejsza uczucie głodu, a co więcej pomaga również w zapobieganiu przed próchnicą. Między innymi dlatego też ksylitol lub inaczej cukier brzozowy jest popularnym środkiem zastępującym cukier, który może mieć jednak nieprzyjemne skutki uboczne.

Chociaż ksylitol  żyje w świadomości jako słodzik, w rzeczywistości nie do końca jest to prawdą, jak również to, że ma coś wspólnego z brzozą. Pierwotnie faktycznie cukier był uzyskiwany z kory brzozy, natomiast w obecnych czasach w wielu przypadkach wytwarzany jest on z użyciem kukurydzy. Ponadto jego produkcja jest skomplikowanym procesem, sporządzany jest bowiem w procesie chemicznym, do którego stosowany jest proszek aluminium niklu, jak również etanol. W rzeczywistości należy do alkoholi cukrowych.

Słodzik z mniejszą ilością kalorii

Największą atrakcją ksylitu jest to, że podobnie jak tradycyjny biały cukier (burak cukrowy) jest słodki, łatwo i szybko rozpuszcza się w wodzie. Ogromną jego zaletą jest to, że zawiera około 30% mniej kalorii. Ponieważ indeks glikemiczny jest niski, tak więc w małym stopniu i bardzo powoli podnosi poziom cukru we krwi, w związku z tym mogą go spożywać zarówno chorzy na cukrzycę, jak i osoby cierpiące na syndrom metaboliczny. Ksylitol mniej tuczy, dlatego, jeśli w czasie stosowania diety zapragniemy słodkiej wody, w mniejszej ilości możemy wprowadzić go do naszej codziennej diety. Już choćby tylko dlatego, że powoduje uczucie sytości,  przez co zapobiega przejadaniu.

Jaki jest problem z kukurydzą?

Musimy stwierdzić, że z samą kukurydzą nie mamy żadnego problemu. Natomiast może być już problemem fakt, że w dużych ilościach jest hodowana kukurydza genetycznie modyfikowana, z której – a dokładniej z jej błonnika – z wielką przyjemnością produkowany jest ksylitol. Właśnie dlatego, jeśli chcemy iść na pewniaka, wybierzmy raczej taki produkt, którego surowcem jest wyłącznie cukier brzozowy oraz sprawdźmy, że nie ma w nim składników modyfikowanych genetycznie, to znaczy, że nie zawiera GMO.

Zapobiega próchnicy

Istnieje mało bardziej skutecznych środków przeciw próchnicy niż ksylitol. Chociaż jest słodki, w odróżnieniu od cukru nie zwiększa, ale zmniejsza ilość niszczących zęby bakterii mutantów Streptococcus. Badania przeprowadzone na ten temat podsumowali w studium specjaliści z University of Washington.

Dalsze pozytywne działanie  to, że wspomaga wbudowywanie substancji mineralnych w zęby oraz może odgrywać rolę w utrzymaniu równowagi kwasowo-zasadowej w jamie ustnej, co również pomaga  zapobiegać próchnicy.

Alkalizacja chroni przed Candidą

Ksylitol wspomaga nie tylko alkalizację jamy ustnej, ale również całego organizmu, tak więc może nam pomóc również w walce przeciw zakwaszeniu. W przypadku zakażenia grzybem Candida  jest to jeden z najlepszych słodzików, bowiem w odróżnieniu od innych cukrów nie jest pożywką dla grzybów.

Może powodować biegunkę

W przypadku wielu osób zdarza się, że w pierwszym okresie ksylitol oraz potrawy, napoje, guma do żucia słodzona ksylitolem powoduje rozwolnienie. Jest to zupełnie naturalne zjawisko, ponieważ alkohole cukrowe trudniej rozpadają się, niż węglowodany.  Nieprzetrawione alkohole cukrowe trafiając do jelita grubego, irytują, wynikiem czego jest biegunka. Przeważnie organizm z czasem przyzwyczai się do ksylitolu, ale ile to potrwa, zależy w dużym stopniu od osoby.  W tym przypadku, jeśli po kilku tygodniach organizm nadal reaguje na spożywanie ksylitolu biegunką, należy raczej z niego zrezygnować lub zmniejszyć wprowadzoną dawkę.  Natomiast poza tym, nie są znane inne skutki uboczne, nie stanowi zagrożenia dla naszego zdrowia.  Oferowana dzienna ilość wynosi 40-50 gram.

Źródła:

 

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/783060

https://pubchem.ncbi.nlm.nih.gov/compound/xylitol#section=Top

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4232036/

Powiązane artykuły

chmura etykiet

Społeczność

NOWOŚCI Z BLOGA

phone

Porady zdrowotne bezpośrednio na Twój adres e-mail: chcesz żyć świadomie i zdrowo zgłoś się po odbiór nowości z bloga.