Sprawdź, jakie właściwości lecznicze i odżywcze posiadają karczochy.
Karczochy: oczyszczają organizm i wspomagają odchudzanie|Jak je przyrządzić?
Kto kocha kwiaty, nie może być złym człowiekiem - mówi przysłowie, które może mieć związek również w przypadku karczochów. To cudowne, przede wszystkim bardzo zdrowe warzywo wygląda bowiem jak kwiat z twardymi, mięsistymi liśćmi chroniącymi serce karczocha. Wspaniały, bardzo delikatny smak mają młode kwiatostany, czyli koszyczki pozbawione zewnętrznych łusek.
Lecznicze właściwości karczochów ceniono i wykorzystywano już w starożytności. Egipcjanie, Grecy i Rzymianie spożywali karczochy nie tylko ze względu na ich wspaniały smak, ale przede wszystkim dlatego, że doskonale wpływają na problemy trawienne, co więcej uważali je za afrodyzjak.
Karczochy doskonale oczyszczają organizm i są niskokaloryczne, a przy tym bogate w błonnik, warto więc włączyć je do codziennej diety. W Europie warzywo to plonuje pod koniec wiosny a niektóre na początku jesieni, natomiast w obszarach śródziemnomorskich podczas całego roku. Jadalną częścią jest pąk kwiatowy, a dokładniej jego soczyste dno kwiatowe otoczone liśćmi.
Karczochy są bogatym źródłem witaminy C i K, kwasu foliowego, potasu, magnezu i manganu, ale przede wszystkim zawierają inulinę, która działa podobnie jak błonnik: 10 dkg karczoch pokrywa jedną trzecią dziennego zapotrzebowania na błonnik. Warzywo zawiera flawonoidy i przeciwutleniacze, które wiążą wolne rodniki, odpowiedzialne za powstawanie stanów zapalnych, chorób nowotworowych czy chorób sercowo-naczyniowych. Karczochy są bardzo skuteczne w leczeniu przewlekłej białaczki, raka piersi i raka prostaty.
Ze względu na wysoką zawartość błonnika karczochy mogą być doskonałym uzupełnieniem kuracji oczyszczającej organizm, zawierają ponadto inulinę, zdrowy zamiennik cukru, który jednocześnie zalicza się do prebiotyków- substancji pozwalających zwiększyć zawartość dobroczynnych bakterii w naszych jelitach, usunie nagromadzone toksyny, ponadto pomaga zwalczyć zaparcia i biegunki. Karczochy mają silne działanie moczopędne, dzięki czemu doskonale oczyszczają nerki, cenionym składnikiem karczocha jest cynaryna, która przyspiesza regenerację wątroby, oczyszcza krew i drogi żółciowe. Wspominana wcześniej zawarta w warzywie inulina, wpływa na regulację poziomu cukru we krwi, co więcej obniża ryzyko zachorowania na raka jelita grubego. Poza tym karczochy łagodzą trudne w leczeniu nieprzyjemne objawy IBS (zaspołu jelita drażliwego)!
Błonnik zawarty w karczochach wpływa korzystnie na trawienie, poprawia działanie jelit, stymuluje produkcję żółci, przyspiesza metabolizm, wpływa na odchudzanie poprzez przyspieszenie metabolizmu i pomaga poprawić równowagę flory jelitowej, jest to niezmiernie ważne, ponieważ bakterie probiotyczne są podstawą flory jelitowej - przyczyniają się bowiem do tworzenia enzymów trawiennych, zatem mają bezpośredni wpływ na kontrolę masy ciała. Wysoka zawartość błonnika sprawia, że karczochy zasycą na długi czas, zapobiegają gromadzeniu się wody w organizmie, skutecznie usuwają jej nadmiar i mają bardzo niską wartość kaloryczną:
100 gramów tego warzywa to tylko 53 kalorii. Dlatego też, jeśli myślimy o wiosennym odchudzaniu, warto włączyć je do swojej codziennej diety.
To jeszcze nie wszystkie zalety karczochów: ich regularne spożycie pozwala na unormowanie poziomu cholesterolu we krwi, przyczyniając się jednocześnie do leczenia i profilaktyki chorób układu krążenia. Jego zdolność do ochrony serca zwiększa zawartość potasu i działanie obniżające ciśnienie krwi. Karczochy mogą śmiało spożywać również osoby chore na cukrzycę, ponieważ nie zwiększają one poziomu cukru we krwi.
Okład z liści i kwiatów karczocha, może w znacznym stopniu złagodzić problemy reumatyczne, natomiast herbatka zmniejsza stany zapalne pęcherzyka żółciowego, gardła i leczy kaszel. Ponadto, wywar może być skuteczny w niewydolności nerek i skazie moczanowej, szczególnie zalecany dla osób z tendencją do tworzenia się kamieni żółciowych.
Pomimo że karczochy są bogatym źródłem kwasu foliowego , który jest niezbędny dla zdrowego rozwoju płodu, nie jest on zalecany kobietom w ciąży, ponieważ może powodować nudności. Karczochów nie powinny spożywać matki karmiące, zmniejszyją bowiem laktację
Obie wersje mogą być dobre! Jeśli kupujemy surowe karczochy, warto zwrócić uwagę na to, czy są świeże. Możemy to sprawdzić, idealne powinny być ciężkie, ze zwartymi liśćmi, które wydają skrzypiący dźwięk, kiedy się je ściska.
Źródła:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/9194411
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15353023
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/14653829
http://www.eurekalert.org/pub_releases/2004-06/aas-lus061504.php