head

Karczochy oczyszczają organizm i wspomagają odchudzanie | Jak je spożywać?

Karczochy oczyszczają organizm i wspomagają odchudzanie | Jak je spożywać?
Eva Macpherson Eva Macpherson
Specjalista w dziedzinie medycyny naturalnej, doradca żywieniowy
Temat: Zdrowy styl życia

Sprawdź, jakie  właściwości lecznicze i odżywcze posiadają karczochy.

Karczochy: oczyszczają organizm i wspomagają odchudzanie|Jak je przyrządzić?

Kto kocha kwiaty, nie może być złym człowiekiem - mówi przysłowie, które może mieć związek również w przypadku karczochów. To cudowne, przede wszystkim bardzo zdrowe warzywo wygląda bowiem jak kwiat z twardymi, mięsistymi liśćmi chroniącymi serce karczocha. Wspaniały, bardzo delikatny smak mają młode kwiatostany, czyli koszyczki pozbawione zewnętrznych łusek.

Lecznicze właściwości karczochów ceniono i wykorzystywano już w starożytności. Egipcjanie, Grecy i Rzymianie spożywali karczochy nie tylko ze względu na ich wspaniały smak, ale przede wszystkim dlatego, że doskonale wpływają na problemy trawienne, co więcej  uważali je za afrodyzjak.

Karczochy doskonale oczyszczają organizm i są niskokaloryczne, a przy tym bogate w błonnik, warto więc włączyć je do codziennej diety. W Europie warzywo to plonuje pod koniec wiosny a niektóre na początku jesieni, natomiast w obszarach śródziemnomorskich podczas całego roku. Jadalną częścią jest pąk kwiatowy, a dokładniej jego soczyste dno kwiatowe otoczone liśćmi.

Witaminy i inulina

Karczochy są bogatym źródłem witaminy C i K, kwasu foliowego, potasu, magnezu i manganu, ale przede wszystkim zawierają inulinę,  która działa podobnie jak błonnik: 10 dkg karczoch pokrywa jedną trzecią dziennego zapotrzebowania na błonnik. Warzywo zawiera flawonoidy i przeciwutleniacze, które wiążą wolne rodniki, odpowiedzialne za powstawanie stanów zapalnych, chorób nowotworowych czy chorób sercowo-naczyniowych. Karczochy są bardzo skuteczne  w leczeniu przewlekłej  białaczki, raka piersi i raka prostaty.

Oczyszczanie na wszystkich poziomach

Ze względu na wysoką zawartość błonnika  karczochy mogą być doskonałym uzupełnieniem kuracji oczyszczającej organizm,  zawierają ponadto inulinę, zdrowy zamiennik cukru, który jednocześnie zalicza się do prebiotyków- substancji pozwalających zwiększyć zawartość dobroczynnych bakterii w naszych jelitach, usunie nagromadzone toksyny, ponadto  pomaga zwalczyć zaparcia i biegunki. Karczochy mają silne działanie moczopędne, dzięki czemu doskonale oczyszczają nerki, cenionym składnikiem karczocha jest cynaryna, która przyspiesza regenerację wątroby, oczyszcza krew i drogi żółciowe. Wspominana wcześniej zawarta w warzywie inulina, wpływa na regulację poziomu cukru we krwi, co więcej obniża ryzyko zachorowania na raka jelita grubego. Poza tym karczochy łagodzą trudne w leczeniu nieprzyjemne objawy IBS (zaspołu jelita drażliwego)!

Poprawia trawienie, ułatwia odchudzanie

Błonnik zawarty w karczochach wpływa korzystnie na trawienie, poprawia działanie jelit, stymuluje produkcję żółci, przyspiesza metabolizm, wpływa na odchudzanie poprzez przyspieszenie metabolizmu  i pomaga poprawić równowagę flory jelitowej, jest to niezmiernie ważne, ponieważ bakterie probiotyczne są podstawą flory jelitowej -  przyczyniają się bowiem do tworzenia enzymów trawiennych, zatem mają bezpośredni wpływ na kontrolę masy ciała.  Wysoka zawartość błonnika sprawia, że karczochy zasycą na długi czas, zapobiegają gromadzeniu się wody w organizmie, skutecznie usuwają jej nadmiar i mają bardzo niską wartość kaloryczną:

100 gramów tego warzywa to tylko 53 kalorii. Dlatego też, jeśli myślimy o wiosennym odchudzaniu, warto włączyć je do swojej codziennej diety.

Kwiat, który chroni serce

To jeszcze nie wszystkie zalety karczochów: ich regularne spożycie pozwala na unormowanie poziomu cholesterolu we krwi, przyczyniając  się jednocześnie do leczenia i profilaktyki chorób układu krążenia. Jego zdolność do ochrony serca zwiększa zawartość potasu i działanie obniżające ciśnienie krwi. Karczochy  mogą śmiało spożywać również osoby chore na cukrzycę, ponieważ nie zwiększają one poziomu cukru we krwi.

Pomoże zwalczyć stany zapalne

Okład z liści i kwiatów karczocha, może w znacznym stopniu złagodzić problemy reumatyczne, natomiast herbatka zmniejsza stany zapalne pęcherzyka żółciowego, gardła i leczy kaszel. Ponadto, wywar może  być skuteczny w niewydolności nerek i skazie moczanowej,  szczególnie zalecany dla osób z tendencją do tworzenia się kamieni żółciowych.

Nie dla  każdego są odpowiednie

Pomimo że karczochy są bogatym źródłem kwasu foliowego , który jest niezbędny dla zdrowego rozwoju płodu, nie jest on zalecany kobietom w ciąży, ponieważ może powodować nudności.  Karczochów nie powinny spożywać  matki karmiące, zmniejszyją bowiem laktację

Świeże lub przetworzone?

Obie wersje mogą być dobre! Jeśli kupujemy surowe karczochy, warto zwrócić uwagę na to, czy są świeże. Możemy to sprawdzić, idealne powinny być  ciężkie, ze zwartymi liśćmi, które wydają skrzypiący dźwięk, kiedy się je ściska.

 

Źródła:


https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/9194411

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15353023

https://www.researchgate.net/publication/26887049_Artichoke_leaf_extract_for_treating_hypercholesterolaemia

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/14653829

http://www.eurekalert.org/pub_releases/2004-06/aas-lus061504.php

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/labs/articles/26310198/

Powiązane artykuły

chmura etykiet

Społeczność

NOWOŚCI Z BLOGA

phone

Porady zdrowotne bezpośrednio na Twój adres e-mail: chcesz żyć świadomie i zdrowo zgłoś się po odbiór nowości z bloga.