head

Fałszywe mity żywieniowe | Czy jaja i tłuszcz nie są zdrowe?

Czy jaja rzeczywiście szkodzą sercu?
Suren Bahidska Suren Bahidska
Dziennikarka, doradca d/s zdrowia
Temat: Zdrowy styl życia

Czy jaja faktycznie podwyższają poziom cholesterolu? Czy w zdrowej diecie tłuste pokarmy powinny  znaleźć się na zakazanej liście? Fałszywych mitów żywieniowych jest aż tak dużo, że trudno je zliczyć, ale my tutaj zebraliśmy 5 bardzo częstych.

Wielokrotnie słyszymy, aby nie jeść tłuszczu, aby zaczynać dzień od zapewniających energię płatków owsianych i abyśmy w celu zachowania zdrowia preferowali raczej produkty light. Ale czy faktycznie warto nabrać się na te fałszywe mity żywieniowe?

Jaja źle wpływają na serce

W świadomości wielu z nas spożywanie jaj oznacza inwazję cholesterolu na nasze serce, ale wcale nie jest to prawdą. Opracowania wykazały, że cholesterol znajdujący się w jajach nie jest szkodliwym cholesterolem, tak więc z umiarem spokojnie można je spożywać. Natomiast spożywanie tłuszczy nasyconych i potraw bogatych w cukry stanowi większe źródło niebezpieczeństwa dla naszego organizmu.

Od tłustych potraw możemy przytyć

Między tłuszczem i tłuszczem też są różnice: tłuszcze nasycone szybko prowadzą do otyłości, natomiast nasz organizm potrzebuje tłuszczy nienasyconych. Bogate w tłuszcze nasycone  pieczone ziemniaki, chipsy, hamburgery i inna żywność naładowana sztucznymi dodatkami szkodzi naszemu przewodowi pokarmowemu, natomiast orzechy, orzechy laskowe lub awokado zawierają takie nienasycone kwasy tłuszczowe, które pomagają w prawidłowym funkcjonowaniu naszego organizmu. Jeśli do tego będziemy jeść jeszcze zielone warzywa i owoce, możemy zmniejszyć  ryzyko pojawienia się problemów układu krążenia oraz możemy wspomóc proces alkalizacji.

Potrawy light są zdrowe

W większości przypadków, kiedy w czasie przygotowania potrawy wycofujemy jakiś składnik, np. tłuszcz, to najczęściej trzeba go czymś zastąpić. To również zdarza się w przypadku potraw light: być może prawie nie zawierają tłuszczu, natomiast warto spojrzeć na ich opakowanie i sprawdzić zawartość cukru, ponieważ w licznych przypadkach produkty light zawierają zaskakująco dużo cukru, którym w danym przypadku więcej możemy zaszkodzić, niż jedną łyżką tłuszczu!

Musli i płatki kukurydziane są zdrowe

W świadomości wielu osób musli i płatki kukurydziane są zdrowym, pożywnym śniadaniem, natomiast jest to fałszywym mitem: większość gotowych musli i płatków kukurydzianych zawiera ogromną ilość cukru, wzmacniaczy smaku, aromatów i barwników, tak więc już wcześnie rano obciążamy nasz organizm ogromną dawką substancji toksycznych, co ma wpływ na cały nasz dzień. Przygotujmy sobie musli z naturalnych składników, świeżych owoców, mleka roślinnego i posłodźmy miodem rzepakowym o działaniu alkalizującym! Możemy dodać nasiona konopi, ziarenka chia.

Alkalizacja jest zbędnym kaprysem mody

Nasz organizm jest wspaniale harmonijną, skomplikowaną strukturą. Jest zdolny do samowyleczenia, tak więc również do alkalizacji i detoksykacji, natomiast stres i niezdrowe odżywianie w prosty sposób może zaburzyć równowagę kwasowo-zasadową, wtedy konieczna jest alkalizacja. Zakwaszony organizm może sygnalizować  poprzez problemy trawienne, refluks, problemy stawów, wyblakłą cerę i ból głowy. Warto wiedzieć, że im więcej jemy zielonych warzyw i owoców, tym lepiej wspomagamy organizm w utrzymaniu równowagi kwasowo-zasadowej, a ponadto, jeśli od czasu do czasu przeprowadzimy alkalizację i detoksykację to zapobiegniemy przed licznymi chorobami.

Powiązane artykuły

Społeczność

NOWOŚCI Z BLOGA

phone

Porady zdrowotne bezpośrednio na Twój adres e-mail: chcesz żyć świadomie i zdrowo zgłoś się po odbiór nowości z bloga.