head

Sposób na szczęście: 5 sposobów na endorfiny

Endorfiny
Eva Macpherson Eva Macpherson
Specjalista w dziedzinie medycyny naturalnej, doradca żywieniowy
Temat: Zdrowy styl życia

 

Szczęście jest pojęciem subiektywnym, to oznacza, że każdy człowiek ma inną definicję szczęścia. Faktem jest, że niektóre produkty spożywcze, zdrowa dieta, czy nasz styl życia mogą bezpośrednio wpływać na produkcję endorfin.

Być może trudno w to uwierzyć, ale gdy jesteśmy w harmonii sami ze sobą, pod czym podpisane są fizyczne, duchowe i mentalne czynniki,  z całą pewnością możemy twierdzić, że jesteśmy szczęśliwi.

Jeśli chodzi o część fizjologiczną, uczucie szczęścia powstaje z uwolnienia hormonu szczęścia, czyli endorfiny, która pomaga złagodzić nie tylko ból fizyczny, ale także ból psychiczny.

Endorfina  poprawia humor i eliminuje stres możemy to  bardzo łatwo sprawdzić: gdy otrzymamy jakąś dobrą sprawę, lub jesteśmy zakochani czy wydarzy się coś, co sprawi, że jesteśmy szczęśliwi, wówczas wszystko wydaje się dużo prostsze, łatwiej pokonamy strach i różne przeszkody pojawiające się w codziennym życiu.

Zwiększ wydzielanie endorfin:  odpowiednia dieta i styl życia wpływają na Twoje samopoczucie!

Poziom szczęścia możemy sobie sami regulować naszym nastawieniem do siebie samego, przede wszystkim poprzez zdrowe odżywianie, czyli spożywanie produktów bez substancji toksycznych, które zwiększają wydzielanie endorfin.

Najedz się i miej dobry humor!

Gdy mówimy o hormonie szczęścia, większość ludzi sięga po czekoladę, ale  oprócz niej podobny proces pobudzą w naszym organizmie np. kakao, chili papryka, wanilia, gałka muszkatołowa, ponieważ te produkty również  zawierają substancje pobudzające organizm do produkcji endofin. Podobne właściwości posiada jogurt naturalny, pomarańcza, banany, co więcej  ułatwiają odchudzanie.

Śmiej się jak najwięcej!

Psycholodzy odkryli, że  na wywołanie szczęścia ogromny wpływ ma humor. Jeśli więc  do swojego codziennego życia wprowadzimy  sporą dawkę humoru, aktywność fizyczną a wolny czas będziemy spędzać  z przyjaciółmi, wprowadzi nas to w stan relaksu i jednocześnie stymuluje wydzielanie endorfin.

Wstań z krzesła !

Ćwiczenia aerobowe, uprawiane regularnie i przez dłuższy czas, bieg, pływanie, spacery, taniec czy jazda na rowerze, wyzwalają endorfiny. Oprócz aktywności fizycznej warto stosować łagodny i regularny masaż oraz prysznic naprzemienny, co więcej  wpłynie to pozytywnie na lepsze samopoczucie, jakość snu i poprawi naszą zdolność koncentracji.

Słuchaj muzyki!

Produkcji hormonów szczęścia sprzyja również słuchanie dobrej muzyki. Przypomnij sobie jakie przyjemne uczucie wywoła w tobie ulubiona piosenka, która właśnie leci w radio. Dzięki muzyce czujemy sią szczęśliwi i nastawieni pozytywnie do świata.

Bądź wdzięczny!

Produkcję endorfin możemy wspierać nie tylko na poziomie fizycznym, ale także na poziomie mentalnym. Im większą odczuwamy wdzięczność tym więcej radości, a im więcej entuzjazmu, tym większa szansa, że będziemy szczęśliwi.

 

Podsumowując możemy stwierdzić, że kiedy zwiększymy produkcję endorfin do jak najwyższego poziomu, będziemy mniej chorzy, wzmocnimy system immunologiczny, jak również zmniejszymy ryzyko chorób serca.

Źródło:

https://www.webmd.com/depression/guide/exercise-depression#1

Powiązane artykuły

chmura etykiet

Społeczność

NOWOŚCI Z BLOGA

phone

Porady zdrowotne bezpośrednio na Twój adres e-mail: chcesz żyć świadomie i zdrowo zgłoś się po odbiór nowości z bloga.