head

Poznaj dietę przyjazną sercu!

Co mamy jeść, aby nasze serce było zdrowe?
Suren Bahidska Suren Bahidska
Dziennikarka, doradca d/s zdrowia
Temat: Zdrowy styl życia

W związku z dietą przyjazną sercu nie ma mowy o tym, że z czegoś zrezygnujemy, ale o tym, że zastąpimy pewne produkty lepszymi. Czym mają odżywiać się te osoby, które chcą zrobić dobrze swojemu sercu i układowi krążenia?

Większość osób wie, że w pierwszym rzędzie powody chorób serca i układu krążenia kryją się w odżywianiu. Niezdrowe potrawy (bogate w tłuszcze nasycone, sód, białą mąkę i cukier) przyczyniają się do tego, że narażamy na niebezpieczeństwo zdrowie naszego serca.  Natomiast dzięki wprowadzeniu diety przyjaznej sercu nie tylko możemy zapobiec przed chorobami, ale możemy poprawić już powstające.  

Co mamy jeść, jeśli dobrze chcemy zrobić naszemu sercu?

Dieta przyjazna sercu w żadnym wypadku nie jest jednostronna, może być również bardzo różnorodna. Zamiast utwardzonych tłuszczy zalecany jest olej rzepakowy i oliwa z oliwek , zamiast śmietankowego sosu do sałatek ziołowy dressing octowo-olejowy, zamiast pieczonych ziemniaków ziemniaki pieczone w łupinach – prawda, że są to wszystkie smaczne potrawy? Jeśli jemy ziemniaki pieczone w łupinach, a nie pieczone na oleju, wtedy już znacznie zmniejszamy ryzyko chorób serca i układu krążenia. W 200 gramach pieczonych ziemniaków są 24 gramy tłuszczu, natomiast w porównaniu z tym w pieczonych w łupinie jest tylko 0,2 gramy. Tak samo zmniejszenie ilości spożywanej soli dobrze wpływa na serce, zbyt duża ilość soli jednoznacznie zwiększa wysokie ciśnienie, ryzyko wylewu i zawału serca. Specjaliści proponują, aby codziennie spożywać 3-7 gramów soli (z grubsza jest to ilość jednej łyżeczki).

Zdrowe tłuszcze

Z diety przyjaznej sercu nie trzeba usuwać tłuszczy, tylko należy uważać na ich jakość. Jak tylko często można spożywajmy oleje roślinne bogate w nienasycone kwasy tłuszczowe i przygotowane z nich tłuszcze do smarowania, aby do naszego organizmu trafiało więcej kwasów tłuszczowych omega-3. Kwasy tłuszczowe omega-3 zmniejszają wysokie ciśnienie oraz regulują rytm serca i zawartość trójglicerydów we krwi, dzięki czemu chronią przed zakrzepicą. W nienasycone kwasy tłuszczowe bogate jest awokado, migdały, orzechy, orzechy laskowe, orzechy nerkowca, siemię konopne, ziarna słonecznika, nasiona dyni i siemię lniane. Natomiast tłuszcze trans poza zwężeniem naczyń krwionośnych odgrywają również ważną rolę w powstaniu choroby Alzheimera i innych chorobach nowotworowych i w czasie karmienia piersią z mlekiem matki trafiają one również do organizmu niemowlęcia.

Zdrowe węglowodany

Węglowodany mają dla nas życiowe znaczenie, bez nich nasze ciało praktycznie nie potrafi funkcjonować. Natomiast dla naszego organizmu najcenniejsze nie są monosacharydy czy dwucukry, ale długie łańcuchy cukrów, takie jak skrobia. Jeśli jemy cukry o krótkim łańcuchu, poziom cukru we krwi bardzo szybko się podnosi i tak samo szybko spada. Trójglicerydy są  jednym z rodzajów tłuszczów, które w odróżnieniu od powszechnych mitów nie są tak bogaty w tłuszcze, ale w krótko łańcuchowe węglowodany. Natomiast te o długich łańcuchach wolniej się rozkładają i wolniej trafiają do krwi i bardziej równomiernie dostarczają energię. Takie łańcuchy cukrów zawierają pełnoziarniste zboża, które mają dużą zawartość antyutleniaczy oraz fitoestrogenów i fitosterolu – one skutecznie chronią tętnicę wieńcową. Ponadto zboża ziarniste są bogate w błonnik: ich regularne spożywanie wspomaga trawienie tłuszczy, dzięki czemu regulują poziom cholesterolu LDL niszczącego żyły.

 

Źródło:

Johannes Hinrich von Borstel: Historia wewnętrzna. Serce

Powiązane artykuły

Społeczność

NOWOŚCI Z BLOGA

phone

Porady zdrowotne bezpośrednio na Twój adres e-mail: chcesz żyć świadomie i zdrowo zgłoś się po odbiór nowości z bloga.