head

Skąd mogę wiedzieć, że mam problemy z nerkami?

Choroby nerek
Suren Bahidska Suren Bahidska
Dziennikarka, doradca d/s zdrowia
Temat: Zdrowy styl życia

Choroby nerek rozwijają się powoli, bezobjawowo. Na początku nic nie wskazuje na to, że są jakieś problemy. Ponieważ w większości przypadków nie pojawia się ból, nie zwracamy się do specjalisty, chociaż w początkowym stadium choroby nerek tylko w taki sposób można wykryć.  

Ponieważ główną funkcją nerek jest ciągłe oczyszczanie krwi, szkodliwe substancje coraz bardziej się odkładają, co może być powodem licznych chorób. Natomiast większość chorób nerek rozwija się niepostrzeżenie, w początkowej fazie nie powoduje jednoznacznych objawów. Choroby nerek (np. kamienie nerkowe) najczęściej powodują dolegliwości tylko w zaawansowanym stadium, wyraźne wskazujące na to sygnały, zmiany fizyczne tylko wtedy zwracają na siebie uwagę, kiedy funkcjonowanie nerek spadnie poniżej 25%. Jeśli praca nerek znacznie się pogorszy, substancje toksyczne coraz bardziej będą się gromadzić, co w zależności od stopnia choroby może prowadzić do wysokiego ciśnienia, cukrzycy, chorób serca i układu krążenia. Chociaż trzeba dążyć do zapobiegnięcia przed chorobami nerek, natomiast w stadium bardzo zaawansowanym oraz w stanie nieodwracalnym nie można pominąć dializy oraz przeszczepu nerek.

Ostrzegawcze objawy chorób nerek

Zaawansowana choroba nerek związana jest z charakterystycznymi objawami. Może pojawić się powracający nieżyt pęcherza, anemia, wysokie ciśnienie, zmęczenie, bladość, brak apetytu, nudności i wymioty, ale opuchnięte nogi, spuchnięta twarz również może być sygnałem ostrzegawczym. Wszystkie objawy mogą pojawić się równocześnie lub pojedynczo oraz częściowo. Choroby nerek przeważnie można  stwierdzić na podstawie badania moczu i krwi, pomiaru ciśnienia tętniczego oraz badań specjalistycznych.  Na choroby nerek jednoznacznie wskazuje, jeśli na wyniku badań laboratoryjnych można wyczytać informacje mówiące o zaburzeniu czynności nerek i podwyższonych wartościach stężenia mocznika i kreatyniny w surowicy.

Zapobieganie przed chorobami nerek

Zdrowe odżywianie oraz spożywanie odpowiedniej ilości wody (które w przypadku osoby dorosłej o przeciętnej budowie wynosi 2 litry) odgrywa ważną rolę w zapobieganiu przed chorobami nerek. Żywność pełna sztucznych dodatków i gazowane napoje nie tylko przeciążają mocz wydalanymi  substancjami toksycznymi , ale znacznie zakwaszają organizm. Tak samo działa również alkohol.  

Regularnie uprawiany sport również doskonale zapobiega przed chorobami nerek oraz spowalnia ich powstawanie. Do tego w dużym stopniu przyczynia się to, że sport wzmacnia serce, dzięki czemu poprawia krążenie krwi, sprawia, że arterie są bardziej elastyczne i odporniejsze.  

Powiązane artykuły

chmura etykiet

Społeczność

NOWOŚCI Z BLOGA

phone

Porady zdrowotne bezpośrednio na Twój adres e-mail: chcesz żyć świadomie i zdrowo zgłoś się po odbiór nowości z bloga.