head

Choroba wieńcowa – Jak pomaga przy niej dieta?

Choroba wieńcowa: jak wpływa na nią odżywianie?
Suren Bahidska Suren Bahidska
Dziennikarka, doradca d/s zdrowia
Temat: Zdrowy styl życia

 Choroba wieńcowa jest jedną z najczęściej spotykanych chorób powodujących zawał, ewentualnie wczesną chorobę serca. Można zapobiec przed chorobą lub jeśli już się pojawiła, pogorszenie stanu zdrowia może być spowolnione, a w niektórych przypadkach zatrzymane, a co więcej cofnięte, chociaż do tego potrzebna jest poważna zmiana stylu życia. Profesor T. Colin Campbell w książce pt. The China Study (The China Study – Nowoczesne zasady odżywiania) podzielił się badaniem przeprowadzonym w tym zakresie przez swojego kolegę.   

Profesor Campbell – który w The China Study pisze o tym, że istnieje poważny związek pomiędzy odżywianiem i najczęstszymi chorobami, np. chorobami serca – napisał, że jego kolega dr Caldwell Esselstyn postanowił, że rozpocznie badania dotyczące odżywiania i wpływu diety pochodzenia roślinnego na chorych cierpiących na chorobę wieńcową. Przy minimalnym obniżeniu cholesterolu przy leczeniu farmakologicznym zaleca dietę roślinną o niskiej zawartości tłuszczu i opisuje spektakularne wyniki leczenia chorób serca.

Pokazuje przykład swoim pacjentom

Dr Esselstyn w połowie lat osiemdziesiątych rozpoczął badania, a głównym jego celem było to, aby zmniejszyć poziom cholesterolu u chorych do poziomu poniżej 150 mg/dl. Wszystkich poprosił o to, aby w dzienniku odżywiania wpisywali wszystko, co zjedzą. Przez następne dwa lata co dwa tygodnie przeprowadzał z nimi konsultacje, kierował ich na badanie krwi, sprawdzał im ciśnienie krwi i ciężar ciała. Chorzy stosowali tą samą dietę co doktor Esselstyn i jego żona. Nie zawierała ona dodanego tłuszczu i w dużej mierze pożywienia pochodzenia zwierzęcego. Osoby biorące udział w badaniu nie spożywały olei, mięs, ryb, drobiu i produktów mlecznych, nie licząc chudego mleka i jogurtu o niskiej zawartości tłuszczu. Po pięciu latach programu Dr Esselstyn zaproponował pacjentom, aby usunęli ze swojej diety chude mleko i jogurt o niskiej zawartości tłuszczu.

„Żyli w cieniu przedwczesnej śmierci”

W ciągu pierwszych lat badania pięć osób wycofało się z programu, ale osiemnastu pacjentów kontynuowało. Oni pierwotnie skontaktowali się z doktorem Esselstyn z powodu ciężkiej choroby. „W ciągu ośmiu lat przed doświadczeniem te osiemnaście osób przeszło przez czterdzieści dziewięć chorób związanych z chorobą wieńcową, w tym chorowali na anginę, mieli operację na bypass, zawał, problemy z mózgiem i operacje plastyczne żył. Te serca wcale nie były zdrowe. Tak więc możemy sobie wyobrazić, na ile byli zmotywowani, aby wziąć udział w tym badaniu, ponieważ żyli w cieniu przedwczesnej śmierci”- pisał profesor Campbell, dodając, że osiemnastu pacjentów osiągnęło sukces godny uwagi. U uczestników badania poziom „złego” czyli cholesterolu LDL dramatycznie spadł i po tym przez następne jedenaście lat u osób nadal stosujących dietę nie pojawiły się wcale przypadki związane z chorobą wieńcową. Objawy choroby wieńcowej pojawiły się u takich osób, które od pewnego czasu nie stosowały diety. „Choroba u tych pacjentów nie tylko się zatrzymała, ale również cofnęła. U siedemdziesięciu procent chorych ponownie otwarły się zatkane tętnice.  Jedenastu pacjentów zgodziło się na badanie angiograficzne, w trakcie którego dzięki promieniom rentgenowskim widoczne stają się arterie serca. U jedenastu osób zwężenie arterii po pierwszych pięciu latach badań przeciętnie poprawiło się o 7%” – podsumował wyniki osiągnięte przez kolegę profesor Campbell.

Źródło:

Dr. T. Colin Campbell - The China Study – Nowoczesne zasady odżywiania

 

Powiązane artykuły

Społeczność

NOWOŚCI Z BLOGA

phone

Porady zdrowotne bezpośrednio na Twój adres e-mail: chcesz żyć świadomie i zdrowo zgłoś się po odbiór nowości z bloga.