head

Cholesterol: fakty i mity

Cholesterol: fakty i mity
Eva Macpherson Eva Macpherson
Specjalista w dziedzinie medycyny naturalnej, doradca żywieniowy
Temat: Zdrowy styl życia

Cholesterol: fakty i mity

To prawda, że wysoki poziom cholesterolu we krwi zwiększa ryzyko powstawania chorób  sercowo-naczyniowych, ale warto wiedzieć, że cholesterol jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Dowiedz się na temat cholesterolu jak najwięcej, przede wszystkim należy wiedzieć o istnieniu tzw.  dobrego, jak również złego cholesterolu

Cholesterol jest podstawowym sterydem, który jest syntetyzowany we wszystkich naszych komórkach. Odgrywa ważną rolę w powstawaniu niektórych hormonów i witaminy D. W rzeczywistości jest podstawowym składnikiem wszystkich komórek ludzkiego ciała. Mniej więcej 80 procent cholesterolu wytwarza  nasz organizm, a  tylko pozostałe 20 procent do naszego organizmu dostaje się  z jedzeniem. Istnieją dwa rodzaje cholesterolu, tzw. LDL zły cholesterol  (low-density lipoprotein, czyli lipoproteiny niskiej gęstości)  oraz  HDL- dobry cholesterol (high density lipoprotein, czyli lipoproteiny wysokiej gęstości).

Brak równowagi między nimi będący wynikiem złego odżywiania  skutkuje podwyższeniem LDL- cholesterolu, który sprzyja odkładaniu się tłuszczu w ścianach naczyń krwionośnych, ma bezpośredni związek z występowaniem wielu chorób, głównie  sercowo-naczyniowych.

Kiedy LDL cholesterol staje się niebezpieczny?

Kiedy poziom LDL-cholesterolu  jest zbyt wysoki a stan ten utrzymuje się przez dłuższy czas, wówczas może to spowodować zwiększenie lepkości krwi. Nadmiar cholesterolu LDL odkładany jest na ścianach żył i tętnic, co prowadzi do ich zwężenia. Zwiększone jest też ryzyko wystąpienia niedokrwistości serca i zakrzepów.

Na  samym początku, tworzą się tak zwane blaszki miażdżycowe – złogi, które  zwężają  naczynia krwionośne, przez co utrudniony jest przepływ krwi do serca. Z biegiem czasu te zanieczyszczenia powodują stwardnienie tętnic, co może prowadzić do chorób serca. Zwężenie naczyń krwionośnych, czyli wazokonstrykcja powoduje zwiększenie ciśnienia krwi. Podwyższony poziom szkodliwego cholesterolu LDL sugerują powracające skurcze mięśni, zaburzenia widzenia, problemy z nerkami i sercem. Możliwym skutkiem zwiększenia frakcji LDL jest pojawienie się zmian skórnych mających żółty odcień tzw. kępek żółtych. Nadmiar cholesterolu sprzyja powstawaniu zakrzepów.  Te z kolei odrywając się od ścian naczyń, przemieszczają się wraz z krwią, tworząc zator i w ten sposób mogą się przyczynić do zawału serca. 

Dobry cholesterol HDL

Podczas gdy LDL przenosi cholesterol z wątroby do różnych narządów i komórek ciała, dużo gęstsze liporoteiny podróżują w odwrotnym kierunku, dostarczając nadmiar cholesterolu z komórek oraz tętnic do wątroby. To właśnie dlatego cholesterol HDL nie powoduje powstawania złogów, wręcz przeciwnie, zapobiega ich powstawaniu. Stwierdzono, że przy miażdżycy  i  różnych chorobach serca, w krwi chorego obniży się poziom cholesterolu HDL. Bezwzględnie należy utrzymać kontrolę poziomu cholesterolu we krwi.

Wiek, odżywianie, styl życia

Chociaż przyczyną wzrostu cholesterolu  LDL  mogą być  choroby wątroby, nerek, tarczycy, wrodzone zaburzenia metabolizmu lipidów (hipercholesterolemia), w większości przypadków jest to spowodowane nieodpowiednim stylem życia. Dużym ryzykiem jest również nadwaga spowodowana brakiem aktywności fizycznej i nadmiernym spożyciem tłuszczów zwierzęcych czerwonego mięsa, żółtka jaj i tłustych produktów mlecznych. Możemy również zmniejszyć ryzyko spowodowane wiekiem. Ze względu na to, że organizm powyżej 50 roku życia  produkuje mniej hormonów steroidowych, należy obniżyć poziom cholesterolu, a to wymaga przede wszystkim zmiany stylu życia!

Obniż poziom cholesterolu

W celu utrzymania właściwego poziomu cholesterolu należy wyeliminować z diety  tłuszcz pochodzenia zwierzęcego i włączyć do niej jak najwięcej zdrowych produktów. Największymi sprzymierzeńcami w walce z cholesterolem są nienasycone kwasy tłuszczowe, bowiem pomagają obniżyć stężenie złego cholesterolu. Należy wprowadzić do diety  jak najwięcej błonnika pokarmowego, osiągnąć to można poprzez spożywanie odpowiedniej ilości owoców, warzyw, nasion strączkowych i produktów zbożowych pełnoziarnistych. Cennym źródłem błonnika są również orzechy, ryby morskie i oleje roślinne, ale również dobrej jakości suplementy diety. Ich korzystne działanie polega na tym, że jeszcze w jelicie wchłaniają do siebie nadmierną ilość cholesterolu i w ten sposób nie dostanie się  do krwi.  Inną zaletą błonnika jest to, że w sposób naturalny oczyszcza jelita i pomaga przywrócić równowagę flory jelitowej. Bardzo ważną rolę w walce z nadmiarem cholesterolu odgrywa wysiłek fizyczny. Powinien być umiarkowany, w postaci  szybkiego spaceru lub lekkich ćwiczeń kilka razy w tygodniu co najmniej 30 minut dziennie

Naukowcy Beltsville Human Nutrition Research Center w Stanach  Zjednoczonych potwierdzili korzystne działanie czarnej herbaty. Wykonane badania potwierdziły, iż regularne picie pięciu porcji dziennie znacząco wpływa na obniżenie poziomu  cholesterolu- LDL.

Źródła:

 

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/14519829

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK351/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmedhealth/PMH0063067/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3900007/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2989358/

 

Powiązane artykuły

chmura etykiet

Społeczność

NOWOŚCI Z BLOGA

phone

Porady zdrowotne bezpośrednio na Twój adres e-mail: chcesz żyć świadomie i zdrowo zgłoś się po odbiór nowości z bloga.