head

Brukselka, zielona bomba witaminowa

Brukselka oprócz tego, że chroni zdrowie naszych oczu i kości ma wiele innych właściwości leczniczych. Oto kilko powodów, dla których warto jak najczęściej jeść brukselkę!
Eva Macpherson Eva Macpherson
Specjalista w dziedzinie medycyny naturalnej, doradca żywieniowy
Temat: Zdrowy styl życia

Brukselka oprócz tego, że chroni zdrowie naszych oczu i kości ma wiele innych właściwości leczniczych. Dowiedz się, dlaczego warto jeść brukselkę!

Pomimo faktu, że wiele osób nie przepada za specyficznym aromatem brukselki, odgrywa ona ważną rolę w ochronie naszego zdrowia. To przede wszystkim bogate źródło witamin i składników mineralnych, mogą po nią sięgać wszyscy nawet osoby chore na cukrzycę.

Bomba witaminowa

Brukselka to bogate źródło wielu witamin, głównie witaminy C i K, ale aj witaminy A, B6 i składników mineralnych takich jak potas, kwas foliowy i mangan. Brukselka jest niskokaloryczna w związku z tym, spożywać ją mogą śmiało osoby stosujące niskokaloryczne diety odchudzające, jak również będące w trakcie kuracji oczyszczającej organizm. 

Chroni wzrok

Dzięki temu, że brukselka zawiera pierwiastki śladowe, przeciwutleniacze oraz mnóstwo witaminy A, pomaga zachować zdrowie naszych oczu.  Witamina A zapewnia dobre działanie narządu wzroku, pobudza też wytwarzanie śluzu nawilżającego warstwę ochronną oka. Jeśli więc spędzamy dużo czasu przed komputerem, warto włączyć to warzywo do swojej diety.

Reguluje poziom cukru we krwi

Utrzymanie odpowiedniego poziomu cukru we krwi jest niezmiernie ważne dla naszego zdrowia. Artykuł opublikowany w  Medical News Today informuje, że zawarty w brukselce kwas alfa-liponowy może być użyteczny dla pacjentów chorych na cukrzycę, ponieważ jest w stanie zmniejszyć poziom glukozy, tym samym zwiększając wrażliwość na insulinę.

Mocne kości dzięki brukselce

 

Niedobór witaminy K wiąże się ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia złamań kości. Regularne spożywanie brukselki, która jest bogatym źródłem witaminy K i wapnia znacznie poprawia stan naszego układu kostnego, a także zwiększa wchłanianie i ogranicza wydalanie wapnia. Jeśli więc chcemy mieć zdrowe kości, włączmy ją do swojego menu. Starajmy się gotować brukselkę jak najkrócej i bez przykrycia, aby uszła z niej gorycz. W miarę możliwości wybierajmy świeże i mniejsze główki, ponieważ są  zdecydowanie słodsze i bardziej delikatne w smaku.

Powiązane artykuły

chmura etykiet

Społeczność

NOWOŚCI Z BLOGA

phone

Porady zdrowotne bezpośrednio na Twój adres e-mail: chcesz żyć świadomie i zdrowo zgłoś się po odbiór nowości z bloga.