head

To najczęstsze błędne mity związane z dietą!

Błędne mity związane z dietą wstrzymują odchudzanie
Suren Bahidska Suren Bahidska
Dziennikarka, doradca d/s zdrowia
Temat: Zdrowy styl życia

Tobie też już mówiono, że jeśli będziesz uprawiać dużo sportu, to możesz jeść wszystko co dusza zapragnie? I to, że spokojnie można jeść czekoladę, bo i tak się od niej nie tyje? Chcielibyśmy rozwiać takie i podobne mity związane z odchudzaniem.

W  związku z błędnymi mitami związanymi z dietą  problem polega na tym, że rozpowszechniane są one drogą pantoflową. Wiele osób popełnia te same błędy i dziwi się, że nie chudnie ani grama. A  przecież niepowodzenie można ominąć. W tym celu trzeba wiedzieć kilka podstawowych rzeczy.

Możemy najeść się produktami light

Słowo light może przyciągać osoby będące na diecie. Niech będzie mowa o potrawach bez cukru lub o zmniejszonej zawartości tłuszczu, do wszystkich należy ostrożnie podchodzić. W produktach light faktycznie jest mniej tłuszczu, ale może być więcej cukru, natomiast w słodyczach bez cukru czasami pojawia się więcej tłuszczu.   

Możemy jeść tyle owoców ile chcemy, ponieważ owoce i tak nie tuczą

Faktem jest, że w owocach jest dużo antyoksydantów, witamin, błonnika i innych wartościowych substancji odżywczych, ale między innymi zawierają dużo cukrów owocowych. Z jednej strony tuczą, a z drugiej podnoszą poziom cukru we krwi. Banan, czereśnie, winogrona, mango, papaja, śliwka, gruszka i ananas wcale nie należą do grona najlepszych przyjaciół osób, które się odchudzają.

Cukier możemy zastąpić miodem

To również jest taki błędny mit dotyczący diety, który ciężko jest rozwiać. Ze względu na składniki nie można miodu porównywać z cukrem, ale ilość kalorii jest w nich prawie taka sama. Jeśli miód zmieszamy z jogurtem light, dolewamy tylko oliwy do ognia.  

Ranne płatki zbożowe i musli pomagają w odchudzaniu

Ile razy można usłyszeć, żebyśmy jedli na śniadanie płatki zbożowe, ponieważ ze względu na dużą ilość błonnika nasycają. Po części jest to prawda. Możemy spożyć pół filiżanki płatków owsianych lub żytnich, ale nie jest zalecany ani dmuchany ryż, ani czekoladowe kuleczki zbożowe, ani cynamonowe płatki kukurydziane. Zawierają one cukier, uwodornione oleje, barwniki, konserwanty. Smutne jest, że wielu rodziców karmi tymi produktami również swoje dzieci.  

Możemy więcej jeść, jeśli więcej się ruszamy

Znacznie trudniej spalić spożyte kalorie, niż myślimy. Jeśli zjemy tylko o jedną kromkę więcej  niż powinniśmy z czarnego chleba, to już przyjęliśmy o 80 kalorii więcej , a do ich spalenia potrzebna jest godzina odkurzania lub pół godziny spaceru. Nie jest to wcale takie proste, prawda?

Przy głodówce kilogramy topnieją

Ty też należysz do tych osób, które nie wytrzymują długiej diety i wybierają raczej głodówkę? Źle robisz! W czasie głodówki przemiana materii zostaje znacznie spowolniona, organizm przełącza się na „tryb oszczędnościowy” i odchudzanie będzie następować w ślimaczym tempie. Ten sposób nie prowadzi donikąd, natomiast  najczęściej po głodówce nabieramy utracone kilogramy.

Od takiej czy innej diety nic nie wspiera lepiej utraty i utrzymania wagi ciała niż zdrowy tryb życia.

Powiązane artykuły

chmura etykiet

Społeczność

NOWOŚCI Z BLOGA

phone

Porady zdrowotne bezpośrednio na Twój adres e-mail: chcesz żyć świadomie i zdrowo zgłoś się po odbiór nowości z bloga.