head

Szkodliwość białej mąki

Spożywanie białej mąki jest niezdrowe
Suren Bahidska Suren Bahidska
Dziennikarka, doradca d/s zdrowia
Temat: Zdrowy styl życia

Jedną z alternatyw oszczędzania cukru oferują produkty sporządzone z białej mąki. Biała mąka  ma nie tylko zły wpływ na nasze serce, długo można by wymieniać te choroby, do których powstania przyczynia się.  

 

Naukowcy stwierdzili, że Ci ludzie, którzy chętnie i regularnie jedzą takie dania, częściej niż inni chorują na takie choroby oczu, jak degeneracja siatkówki. Oprócz tego biała mąka źle wpływa również na nasze serce. Tak więc nie może być częścią składową pożywienia przyjaznego dla serca, zwraca nam uwagę niemiecki lekarz pogotowia Hinrich von Borstel w książce „Historia wewnętrzna. Serce”. Autor pisze, że biała mąka była już składnikiem diety Egipcjan, w pierwszym rzędzie spożywali ją w czasie uczt zamożni ludzie, w żyłach tysiącletnich mumii kapłanów i władców znaleziono złogi wskazujące na miażdżycę.  

Była przywilejem bogatych

Specjaliści na różne sposoby próbują wyjaśnić to zjawisko. W tamtych czasach palenie tytoniu nie było jeszcze rozpowszechnione, posiłki były bardzo ubogie w tłuszcze, ludzie znacznie więcej się ruszali. „Tak więc powodem miażdżycy mogły być tak lubiane przez bogatych potrawy z białej mąki. W odróżnieniu od nich produkty z pełnoziarnistej mąki prawie nie zawierają substancji balastowych, prawie wyłącznie składają się z węglowodanów, a właściwie z cukrów”- przekonuje autor książki, który dodaje również, że cukier nie tylko zwiększa ryzyko cukrzycy, ale jest jednym z głównych powodów odkładania się złogów w żyłach, a w ostateczności prowadzi do chorób serca.

Warto pominąć

Te osoby, które wyrzucają ze swojej diety białą mąkę, znacznie rzadziej cierpią na kamienie nerkowe. Zawartość węglowodanów w białej mące jest duża, natomiast dla naszego organizmu węglowodany o takim krótkim łańcuchu nie są wartościowe. Są one bardzo szybko rozkładane przez nasze jelita, w krótkim czasie trafiają do krwi, podnoszą poziom cukru we krwi, który tak samo szybko ponownie spada. W przeciwieństwie węglowodany o długim łańcuchu, tj. polisacharydy znacznie wolniej się rozpadają, długoterminowo i zdrowiej dostarczają energię. Takie polisacharydy znajdują się na przykład w pełnoziarnistym chlebie.  Johannes Hinrich von Borstel proponuje, abyśmy spróbowali kiedy jest to tylko możliwe zastąpić białą mąkę pełnoziarnistą. Natomiast w idealnym przypadku nie z produktów sporządzonych z mąki uzyskujemy energię, ale z owoców i warzyw. „Dzięki temu możemy tylko zyskać: owoce i warzywa pozytywnie oddziałują na nasze serce, krążenie krwi, co więcej na całe ciało”- zwraca uwagę czytelników autor książki.  

 

Białą mąkę może zastąpić quinoa, która nie zawiera glutenu, jest nisko kaloryczna, a poza tym jest pełnowartościowym źródłem białka. Mąkę z quinoa można używać do pieczenia ciast, naleśników, ale pieką z quinoa również chleb.  

źródło: Johannes Hinrich von Borstel: Historia wewnętrzna. Serce

Powiązane artykuły

Społeczność

NOWOŚCI Z BLOGA

phone

Porady zdrowotne bezpośrednio na Twój adres e-mail: chcesz żyć świadomie i zdrowo zgłoś się po odbiór nowości z bloga.