head

Bezmięsna dieta: Wprowadza sportowców na szczyty

Jakie zalety ma bezmięsna dieta?
Suren Bahidska Suren Bahidska
Dziennikarka, doradca d/s zdrowia
Temat: Zdrowy styl życia

Przez długie dziesięciolecia utrzymywał się błędny mit, że mięsa, produkty mleczne i ukryte w nich białka zapewniają siłę i energię, która potrzebna jest do budowy mięśni. Jednak ta teoria upadła, bowiem wielu światowej sławy sportowców żyje na bezmięsnej diecie.

 

Kulturysta Alexander Dargatz, kierowca Formy 1 Lewis Hamilton, tenisistka Venus Williams i ultramaratończyk Scott Jurek są wegetarianami i przy wegańskiej diecie również są w stanie osiągać doskonałe wyniki, a co więcej takie sukcesy w sporcie osiągają właśnie dzięki bezmięsnej diecie,

Energia dla ciała

Są takie artykuły spożywcze, które nie tylko są niezdrowe, ale zmniejszają wydajność sportową.  Natomiast sportowcy żyjący na bezmięsnej  diecie często podkreślają, że właśnie jej zawdzięczają, że mają więcej energii, a w czasie zawodów są w stanie osiągnąć lepsze rezultaty.   Jest to spowodowane tym, że białka zwierzęce nie zawierają tych fitonutrientów  - błonnika, witamin, ważnych substancji mineralnych, a ponadto enzymów i bakterii jelitowych – które są niezbędne w celu skutecznego trawienia. Białka zwierzęce w odróżnieniu od białek roślinnych znacznie pogarszają skuteczność trawienia, osłabiają układ odpornościowy, sprawiają, że jesteśmy wyczerpani i zmęczeni. Białka dająca zastrzyk energii nie pochodzą z mięs i produktów mlecznych, ale z roślin.  

Źródła białka

Dieta bezmięsna zachęca do jedzenia potraw z soi, nasion konopi, prosa, ziarenek chia, zielonego groszku, ale wspaniałym źródłem białka jest quinoa, jak również migdały, orzeszki laskowe i ziarenka słonecznika. Z ziaren możemy sporządzić  mleko roślinne, którego wielką zaletą jest to, że nie posiada laktozy, ani cholesterolu, jest bogate w naturalne substancje odżywcze, jest łatwostrawne, a ponadto bogate w błonnik. Często na śniadanie spożywane są również wolno wchłaniane węglowodany, takie jak owsianka, kasza z prosa, puree z kasztanów i marchwi. Oleje roślinne, dzięki prostym kwasom tłuszczowym ułatwiają pracę serca i zmniejszają stany zapalne, co jest bardzo pomocne przy sportowych kontuzjach.  

 

Powiązane artykuły

Społeczność

NOWOŚCI Z BLOGA

phone

Porady zdrowotne bezpośrednio na Twój adres e-mail: chcesz żyć świadomie i zdrowo zgłoś się po odbiór nowości z bloga.