head

Bakterie jelitowe: jak nas tuczą?

Bakterie jelitowe: jaką odgrywają rolę w tyciu?
Suren Bahidska Suren Bahidska
Dziennikarka, doradca d/s zdrowia

Google+
Temat: Zdrowy styl życia

Ta myśl, że łącznie bakterie jelitowe mają wpływ na wagę ciała ma zaledwie kilka lat. Istnieje coś takiego jak tucząca flora jelitowa? Młoda studentka medycyny szuka odpowiedzi na to pytanie.  

 

Zachodnia dieta w 90 procentach składa się z takiego pożywienia, które trawimy, natomiast w 10 procentach z takiego, którym codziennie karmią nas nasze bakterie jelitowe. Tuczące bakterie to najlepsze narzędzia rozkładające węglowodany, jeśli zbytnio się rozmnożą, powodują problemy. Tucząca flora jelitowa z tej samej potrawy wyciąga wszystko do ostatniego okruchu. U niektórych osób pojawiają się denerwujące oponki tłuszczu, chociaż wcale więcej nie jedzą niż inni-po prostu ich flora jelitowa więcej wyciąga z pożywienia. Jak to jest możliwe? –zadaje pytanie Giulia Enderson, niemiecka studentka medycyny. W książce pt. Historia wewnętrzna debatuje nad tym tematem.

Wybredne bakterie jelitowe

Z niestrawnych węglowodanów bakterie wytwarzają różne kwasy tłuszczowe: ich towarzysze bardziej lubiący warzywa przygotowują raczej kwasy tłuszczowe dla jelita i wątroby, inne natomiast produkują takie, które odżywiają również pozostałe części ciała. Tak więc banan mniej tuczy niż pół tabliczki czekolady o takiej samej ilości kalorii, ponieważ węglowodany roślinne bardziej wzbudzają zainteresowanie miejscowych zaopatrzeniowców, niż tych, którzy zaopatrują całe ciało. W związku z osobami z nadwagą wykazano, że ich flora jelitowa jest mniej złożona, w nich w pierwszym rzędzie są obecne takie bakterie jelitowe, które przyczyniają się do metabolizmu węglowodanów.  

Wpływają na apetyt

Nasze bakterie wynagradzają nas, jeśli dostają odpowiedni pokarm na obiad. Jest to przyjemne i dzięki temu lubimy pewne dania. Wiele badań wykazało również, że jeśli odżywiamy się w sposób przyjazny dla bakterii jelitowych, to rozmnażają się substancje wykazujące sytość. Dla nich odpowiednio oznacza to, że przyjmujemy takie produkty, które w postaci niestrawionej trafiają do jelita grubego i tam bakterie mogą je zjeść. „Nie mózg, ale frakcje bakterii w jamie brzusznej są tymi, które pragną hamburgera, jeśli przez ostatnie trzy dni trzeba było być na diecie. Do tego robią to w tak miły sposób, że ciężko nam się oprzeć ich prośbom”- pisze śmiesznie Giulia Enderson, która dodaje również, że spośród różnych dań wybieramy na podstawie ochoty i nastroju, ale bakterie jelitowe teoretycznie posiadają takie narzędzia, dzięki którym wpływają na oba uczucia.

Jeśli zostanie potwierdzone, że otyłość jest spowodowana przewagą bakterii metabolizmu węglowodanów, wtedy dużo możemy zrobić w celu przywrócenia równowagi flory jelitowej.  

 

źródło:

Giulia Enders: Historia wewnętrzna

Powiązane artykuły

Społeczność

NOWOŚCI Z BLOGA

phone

Porady zdrowotne bezpośrednio na Twój adres e-mail: chcesz żyć świadomie i zdrowo zgłoś się po odbiór nowości z bloga.