head

Zapalenie skóry wokół ust |Jak leczyć to dokuczliwe schorzenie ?

zapalenie skóry wokół ust objawia się czerwonymi krostami i pęcherzykami.
Eva Macpherson Eva Macpherson
Specjalista w dziedzinie medycyny naturalnej, doradca żywieniowy
Temat: Zdrowie

Zapalenie skóry wokół ust dotyka przede wszystkim kobiety, zwłaszcza młode. Dermatoza okołoustna to bardzo nieprzyjemna, nawracająca dolegliwość, która ma często przebieg przewlekły utrzymujący się tygodniami lub miesiącami.

W przypadku, że czerwone krosty trudno się goją  lub nie goją się w ogóle lub często wracają prawdopodobnie mamy do czynienia z dermatozą okołoustną. Dolegliwości tej nie należy mylić z wypryskami, które pojawiają się na skutek zapalenia gruczołów łojowych, ponieważ to zupełnie inna dolegliwość i wymaga całkiem innego leczenia. Zapalenie skóry wokół ust najczęściej pojawia się u kobiet w wieku 15-50 lat, ale może występować również u mężczyzn i dzieci.

Objawy towarzyszące  pojawieniu się czerwonych krostek wokół ust, w przypadku dermatozy okołoustnej:

- pieczenie  okolic ust

- pęcherzyki ropne

-zaczerwienienie skóry

- łuszczenie skóry

- objawy mogą być bardziej nasilone podczas miesiączki

Czerwone krosty pojawiają się zazwyczaj w okolicach ust, między górną wargą i nosem lub między dolną wargą i brodą, ich występowanie w okolicach oczu, nosa lub czoła jest rzadkością.

Jaka jest przyczyna tej dolegliwości?

Przyczyna choroby nie została do końca potwierdzona, przypuszcza się jednak, że za zapalenie skóry w okolicach ust odpowiadają substancje wchodzące w skład past do zębów np.fluor, jak również kortykosteryd będący składnikiem wielu kremów i make-upów. Znaczną rolę w rozwoju tej dolegliwości odgrywają również hormony, w związku z tym może ona pojawić się głównie u kobiet przyjmujących środki antykoncepcyjne. Czynnikiem ryzyka jest również  promieniowanie słoneczne, jak również stosowanie antybiotyków lub nietolerancja pokarmowa, alergia np. na pomidory i wyroby mleczne  oraz różnego rodzaju problemy trawienne. Stwierdzono, że przyczyną zapalenia skóry wokół ust może być również  niewłaściwy poziom kwasów żołądkowych, przyczyną choroby mogą być również ukryte ogniska  zapalne w organizmie.

Jak pielęgnować taką skórę?

Zanim rozpoczniemy leczenie krostek i pęcherzyków wokół ust, powinniśmy skonsultować się z  dermatologiem, który wykona prawidłową diagnozę i rozpocznie odpowiednie leczenie.

-W pierwszej kolejności należy odstawić kosmetyki zawierające kortykosterydy, najlepiej zastąpić je naturalnymi bez zapachu.

-Do mycia zębów i płukania jamy ustnej nie stosować środków, które zawierają fluor.

-Na leczenie zapalonej skóry wokół ust nie należy długoterminowo stosować żadnych środków  sterydowych. Skóra bowiem może się do tego typu produktów zbyt przyzwyczaić, a po upływie czasu mogą  jeszcze pogorszyć stan skóry.

-W niektórych cięższych przypadkach konieczne jest leczenie antybiotykami

-Należy unikać alkoholu, ostrych przypraw i kofeiny.

-Warto  również wykonać badania na nietolerancję pokarmową

-Niezwykle pomocna może  okazać się  również dobrej jakości, naturalna kuracja oczyszczająca jelitakuracja oczyszczająca organizm. Taka kuracja poprawi trawienie i oczyści organizm z toksyn, które  mogą powodować różnego rodzaju problemy skórne. Ponadto przywróci równowagą flory jelitowej, co jednocześnie wpływa na wzmocnienie odporności.

-Warto zażywać probiotyki, które również wspomagają trawienie i utrzymują zdrową równowagę mikroflory jelitowej oraz spożywać produkty bogate w antyoksydanty.

-Skórę należy odpowiednio pielęgnować, regularnie przemywać twarz środkami o działaniu przeciwzapalnym. Bardzo dobre są napary z rumianku i nagietka.

Bez względu na to jaką podejmiesz decyzję, powinieneś wiedzieć, że leczenie dermatozy okołoustnej nie jest łatwe ani szybkie, ale da się wyleczyć, wymaga jednak ogromnej cierpliwości.

Powiązane artykuły

chmura etykiet

Społeczność

NOWOŚCI Z BLOGA

phone

Porady zdrowotne bezpośrednio na Twój adres e-mail: chcesz żyć świadomie i zdrowo zgłoś się po odbiór nowości z bloga.